Cumhuriyetin 100 yılında 100 Proje vizyonu açıklanan İZSU’nun altyapı çalışmalarının yanı sıra atık su artıma çalışmaları da devam ediyor

Türkiye’de en çok atık su arıtma tesisini barındıran İzmir’de yeni bir tesis için harekete geçildi.

Bu kapsamda; İzmir’in en yoğun nüfuslu ilçelerinden olan Bornova’da Kayadibi Mahallesi’ne “Paket Atık su Arıtma Tesisi” için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı hazırlanarak askıya çıkarıldı.

Planın gerekçesi olarak ise Kayadibi Mahallesinde oluşan atık suların arıtılması gösterildi.

TARIM ALANI KULLANIMINDA KALIYOR

Proje için hazırlanan plan önerisi raporunda dikkat çeken husus ise tesisin yapılacağı alanın he İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı hem de 1/25 bin Ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı’nda “Tarım Alanı” kullanımında kalması oldu.

Tarım alanına tesis yapılamasın açıklamasında ise 1/25 binlik planın ilgili maddesi işaret edilerek kamu yararı gözeten projeler için tarım alanlarının kullanılabilmesi gösterildi.

Mülkiyeti Bornova Belediyesi’ne ait olan 11 bin 411 metrekarelik alana kurulacak tesisin tesis alnı ise 2 bin metrekare olacak.

Tesiis için ise E:1.00 yapılaşma koşulu belirlendi.

9 kadın hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü! 9 kadın hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü!

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tarımda verimlilik makineleşme ile artacak

Kaynak: TENZİLE AŞÇI