HÜSEYİN DEMİR/RÖPORTAJ 
Türkiye’de sırıkla atlama branşında kırdığı rekorlarla büyük başarılara imza atan milli atlet Buse Arıkazan, yoğun antrenman temposunda çalışmalarına devam ederek Paris 2024 Olimpiyatlarına katılmayı hedefliyor. Arıkazan, en son Bursa’da düzenlenen Olimpik Deneme Yarışmalarında 4.43 atlayarak dikkatleri üzerine çekmişti. Enka Spor kulübünün başarılı sporcusu kırmak istediği yeni rekorları, 2024 Paris Olimpiyat hedeflerini gazetemize anlattı. 

Profesyonel kariyerine geçiş sürecini bizimle paylaşır mısın?
Spora beden eğitimi öğretmenim Bayram Demir’in beni teşvik etmesiyle başladım. Daha sonra atletizm sahasında koşu yaparken beni keşfeden milli takım antrenörü Tayfun Aygün, fiziksel avantajımdan dolayı sırıkla atlama branşı için uygun olacağımı söyledi. Tayfun hoca beni kendi grubuna dahil etti. İlk başta çok istekli değildim sırıkla atlama sporunu yapmak istemiyordum fakat daha sonra bu branşı çok severek yapmaya başladım. Süreç içerisinde kendimi geliştirerek sırıkla atlama sporunda profesyonel oldum. 

Yasin Öztekin'den Galatasaray paylaşımı Yasin Öztekin'den Galatasaray paylaşımı

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda ülkemizi temsil ettin. Turnuva ile ilgili neler söylemek istersin? 
Özellikle son zamanlarda büyük yarışmalara katılabilmenin gururunu yaşıyorum. Açıkçası şampiyonlarda yer almak benim için çok büyük deneyim ve tecrübe… Ülkemizi uluslararası arenalarda temsil etmek beni çok gururlandırıyor. Sonuçlar beni mutlu etmese de bazen bazı durumlar sizin elinizde olmuyor. Sahip olduğum imkanlar doğrultusunda çok çalışarak bu tarz turnuvalarda mücadele edebilmek benim için çok büyük başarı olarak görüyorum. Önümüzdeki şampiyonlarda daha çok çalışarak elimden gelenin en iyisini yapacağımdan eminim…  

Olimpik Deneme Yarışmalarında 4.43 ile Türkiye rekorun var. Yeni rekor hedeflerin neler? 
Bu yarışma öncesi birçok aksilik yaşadım maalesef istediğim gibi antrenman yapamadım. Durum böyle olunca yapabildiğim şeyleri kabul edip elimdeki imkanlarla mücadele etmeye devam ettim. Yarışmada rekorla sonuçlandırabildiğim için çok mutluyum ama şartlar ve imkanlar biraz daha farklı olsaydı çok daha iyi bir derece atlayabileceğimi biliyordum. Yarışmaya çok konsantre oldum ve 4.43 atlayarak rekorun sahibi oldum. Rekorlar kırılmak içindir. Kendi rekorum olsa bile kendimi geçmek için daha çok çalışmaya devam edeceğim. Antrenman yoğunluğuna ve yorgunluğa dayanmamı sağlayan hedeflerim var. Öncelikle bu yıl yapılacak olan Dünya Şampiyonası’nda ülkemi temsil etmek istiyorum ve tabi ki Paris 2024 Olimpiyatları’nda yer alma hedefim var.

Sırıkla atlama sporu ülkemizde size göre yeterli ilgi ve değeri görüyor mu?   
Aslında ülkemizde sırıkla atlama sporunda bir gelişim olduğu bariz bir şekilde görünüyor. Tabi bu sırıkla atlamada ülke olarak yeterli donanıma ve tesislere sahip miyiz? Sorusuna maalesef olumsuz bir şekilde yanıtlıyorum çünkü hâlâ yaptığımız branşı anlatırken zorlanıyoruz. Yani aslında atletizme ne yazık ki çok fazla ilgi ve değer yok. İlgi olmayınca imkan bulmakta sponsor bulmakta bir o kadar zor oluyor. Bu alanda gerçekten başarılı olmak istiyorsak birçok imkana sahip olmamız gerekir. Umarım ilerleyen dönemlerde sırıkla atlamada ve diğer ekstrem sporlara daha fazla ilgi ve değer verilir. 

Kariyer hedef ve planlarında neler var? Son olarak spora ve yaşama dair neler söylersin? 
Olimpiyat oyunlarında ülkemi bu branşta temsil etmek istiyorum. Bu yolda elimden gelen her şeyi yapıyorum. Spor profesyonel olsun olmasın herkesin hayatında olması gereken bir uğraş olmalı. Bedeninize iyi bakmalısınız ilerleyen yaşlarda bedeninizin size teşekkür ettiğini göreceksiniz. Bu güzel röportaj için teşekkür ederim…