Gıda mühendisi Bülent Şık, ‘Çocuk ve Gıda Güvenliği’ adlı yeni kitabıyla İzmir’de okuyucularıyla buluştu. Gıda politikaları ve sağlıklı gıdaya ulaşım imkanlarını değerlendiren Şık, söyleşinin ardından kitaplarını okuyucuları için imzaladı

ÇAĞLA GENİŞ

‘Çocuk ve Gıda Güvenliği’ adlı yeni kitabı yakın zamanda çıkan gıda mühendisi Bülent Şık, İzmir’de okuyucularıyla buluştu. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin kolaylaştırıcılığını Şube Başkanı Uğur Toprak üstlendi. Akademik düzeyde gıda güvenliği alanında yıllardır çalışmalar yapan Şık, gıda politikalarını ve sağlıklı gıdaya ulaşım imkanlarını değerlendirdi.

TOKSİK KİMYASAL MARUZİYETİ

Küçük çocukların gelişme çağında bağışıklık sistemlerinin enfeksiyonlara karşı zayıf olduğunu ve yetişkinler kadar karşı koyamayacağını ifade eden Şık, “Toksik kimyasal maddeler çocuklara yetişkinlere kıyasla daha fazla zarar verir. Çocuklar toksik maddeleri vücutlarından yetişkinlere kıyasla daha uzun zamanda atabilirler. Bu konuda ülkemizde halen çok ciddi bir sorun olan çocuklarda sinir sistemi gelişimine ağır zarar veren klorpirifos isimli pestisit kritik bir örnek oluşturur. Bir başka deyişle, bu zehir bir yetişkine kıyasla çocuklarda 6 kat daha fazla süre olumsuz etki yaratır. Bu nedenle gıda güvenliği çalışmalarının odak noktasına çocuk sağlığını korumayı koymak gerektiğini düşünüyorum. Kitabın da ana savı bu zaten” dedi.

ÖZEL İŞLETME STATÜSÜNDEN ÇIKARILMALI

Şık, “Öğrencilerin okul ve derslik sorununu çözecek, ülke genelinde çift devre eğitime son verecek ve okullarda en az bir öğün iyi yemek çıkarılabilmesini sağlayacak bir kamu politikası oluşturmak gerekiyor. Okullardaki öğrenci kantinlerinin özel işletme statüsünden çıkarılıp birer mutfak birimine dönüştürülmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Etkinliğin sonunda Şık, “Çocuklar ve Gıda Güvenliği”, “Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikayeler” ve “Mutfaktaki Kimyacı” adlı kitaplarını imzaladı.