İLKSES TV ekranlarında yayınlanan ‘Vedat Araz ile İzmir Masası’ programının bu haftaki konuğu CHP Buca Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Karaoğlu oldu. Programda adaylık sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Karaoğlu, Buca’ya olan borcunu ödemek için bu yola girdiğini dile getirdi. 55 yıldır Buca’da yaşadığı bilgisini paylaşan Karaoğlu, başkan seçildiği takdirde şeffaf bir yönetim politikası izleyeceğini kaydetti. Karaoğlu, büyük vizyon projelerini ise aday gösterildiği zaman açıklayacağını söyledi.

KARAOĞLU1280-720

55 YILDIR BUCA’DAYIM

İklim değişikliğinin gölgesinde COP28! Nedir, kimler katılacak, neler konuşulacak? İklim değişikliğinin gölgesinde COP28! Nedir, kimler katılacak, neler konuşulacak?

Bir önceki yerel seçimlerde de Buca’dan belediye başkanlığı için aday adayı olduğunu hatırlatan Karaoğlu, “Sivas’ta doğdum, 1968 yılında Buca’ya geldik. 55 yıldır Buca’da yaşıyorum. Orada büyüdüm, serpildim. Okul hayatım da oraya geçti. Buca’yı çok iyi biliyorum. Buca benim için olmazsa olmazlardan. Kendimi Buca’ya ait hissediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de borçlu hissediyorum kendimi. O borcumu ödemek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

KENDİMİ BUCA’YA BORÇLU HİSSEDİYORUM

Aday olmasının nedenlerini anlatan Karaoğlu, “Kendimi Buca’ya borçlu hissediyorum. Bir de kaba tabirle, aday olmak için kasaptaki her ete soğan doğranmaz. Geçen seçimde de aday adayıydım ama olmadı. Sonra sahaya indik, arkadaşımızın arkasında çalıştık ve yine partimize kazandırmış olduk. Ben halkın içinde büyümüş ve gelişmiş bir insanım. Halka hizmet etmek vatana hizmet etmektir. Vatan borcu gibidir. Bana fırsat tanınırsa değişik bir 5 yıl geçireceğimize dair inancım var. İlk toplantımı kadınlarla yaptım. Kadınları çok önemsiyorum, onların yapacağı işlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Her gün mutlaka misafir ağırlıyorum. Çok iyi hizmetler üretecek bir ekibim var. Herkesin derdi Buca, herkes Buca’nın çok güzel bir yer olmasını istiyor. Çözümsüz bir şey yok diyen bir ekibimiz var” ifadelerini kullandı.

TABANDA MÜTHİŞ KARŞILIĞIM VAR

Hakkındaki eleştirilere de yanıt veren Karaoğlu, “Bana örgütte karşılığım olmadığı ya da siyasette zaman geçirmediğim söyleniyor. Ben partinin üyesiyim, ayrıca toplumsal yaralara parmak basan ve çözen biriyim. Maddi fedakarlıklar da yapıyorum bunu herkes biliyor. İki vakfın başkanlığını yapıyorum, yüzlerce öğrenci okutuyorum. Ben bu söylemleri kabul etmiyorum. Benim tabanda müthiş derecede karşılığım var. Partiler hizmet için vardır, hizmet edecek insanın tespit edilmesi lazım. Halkın gönlüne taht kurmak için geliyorum, sevenlerimin takdirini bir kere daha almak için geliyorum. Ama daha iyisi varsa ben onu desteklemeye hazırım. Bugüne kadar gelen partili belediye başkanlarını hep destekledim” diye konuştu.

HER KONUDA ŞEFFAF OLACAĞIZ

Siyasetin halk için yapıldığını belirten Karaoğlu, şeffaf yönetim konusunda ise şunları söyledi: “Ben siyaseti halk için yapıyorum ve yapacağım. Bana o koltukta hizmet etmek nasip olursa halk için hizmet nasıl olur konusunda en iddialı olduğum ortama getireceğim Buca’yı. 5 yılın sonunda çıtayı çok yukarıya kaldırmak istiyorum, benden sonra gelen arkadaşlar daha çok çalışsın istiyorum çünkü. Bizim dönemimizde meclis toplantıları halka açık olacak. Canlı yayın bağlayacağız hatta çok önemli konularda hep halka gideceğiz. Her şeyi halkın şahit olacağı şekilde yapacağız. Biz her konuda şeffaf olacağız. Mutlaka bilgi sahibi insanlarla istişare ederek yapacağız her şeyi. Bilgi, liyakat, paylaşım ve şeffaflık… Bunların hiçbiri birbirinden ayrı olmayacak.”

HEP SOKAKTA OLACAĞIM

Karaoğlu, “Geçmiş arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, onlar çok çalıştılar. Güzel işler yaptılar, emeklerine sağlık. Ama biz artık siyasette iddiamızı koyarak geliyoruz. Sokakta vatandaşlar diyor ki, belediyenin temizliğe, yol konusuna biraz daha dikkat etmesi lazım. Sivil toplum kuruluşlarının ve halkın beklentileri var. 19 tane amatör kulübümüz var, köylerimiz var. Hepsinin istişare ile çözülebileceğini düşünüyorum. Spora, sanata, STK’lara, kadınlara ve gençlere önem vermezsek olmaz. Demokratik ortamda mücadele edeceğim arkadaşlarımın hepsine başarılar diliyorum. Büyük vizyon projelerimi anca aday olduktan sonra açıklayabilirim. İttifaksız seçim kazanmak asla zor değil. Ben kendime çok güveniyorum. Her gün onlarca telefon ve destek mesajları alıyorum. Halkta karşılığım var. Halk Buca’ya gerçekten hizmet edeceğine inandığı kim varsa ona destek verecek. Ben Buca halkını çok iyi tanıyorum. Aday gösterilmezsem küsmem. Bunu gösterdiğim zaten geçen seferde. Ben belediyeye saat 07.45’te geleceğim, 08.30’da ise ayrılacağım. Sokağa çıkacağım, sokakta gezeceğim. Halkla beraber olacağım. Bu işi zevkle, gülerek, insanlarla yakın temasta kalarak yapacağız. Belediye başkanlığında çok iddialıyım. Belediye halkla iç içe olacak” açıklamasını yaptı.

Kaynak: NUR ENGİN