Size çocuk kitaplarının en iyi kalemlerinden biri hakkında yazmak istedim. Aslında onu anlatmaya kelimeler yetmez

Size çocuk kitaplarının en iyi kalemlerinden biri hakkında yazmak istedim. Aslında onu anlatmaya kelimeler yetmez. Samimi tavırları, okurları ile sohbet ederken heyecanı ve mutluluğu ve elbette kalemi harika biri.

1. Çeşme Kitap Günleri’ne katılan çocuk kitapları yazarı Esra KARAGÜLLLE. Çeşme’de düzenlenen fuar için İstanbul’dan katılan yazar daha ilk günden neredeyse kitabının birinci baskısını bitirdi. İnanılmaz bir ilgi gördü. Kendisini alkışlıyor başarılarının devam etmesini temenni ediyorum. Böyle harika kalemler gerçekten çok az bulunuyor.

CAN DOSTU KÖPEĞİ BUBU’NUN ANLATTIĞI TÜRKAN SAYLAN’IN HAYATI ÇOK SEVİLDİ

1.Çeşme Kitap Günleri’nde okurlarıyla buluşan yazar Esra Karagülle yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Doğan Yayıncılık tarafından yayımlanan “Bubu Türkan Saylan’ı Anlatıyor” isimli kitabın birinci baskısı çok kısa sürede tükendi. Yazar Esra Karagülle, çocuk ve genç okurlarının yanı sıra yetişkinlerin de özellikle Türkan Saylan’ı daha yakından tanımak isteyen herkesin çok severek okuyabileceğini belirtti. Saylan’ın çocuklara ilham olması için yazılan bu kitapta onun hayata bakışını, yaşam felsefesini ve yaptığı çalışmaları okuyacak, onu daha yakından tanıyacaksınız. Bu kitabın yazar telifiyle “Anadolu’da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak” projesi desteklenecektir. Her kitap yeni bir hayalin gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Haydi siz de bu kitabı okuyarak bir kız çocuğuna yardım eli uzatın.

Özellikle kitap fuarlarında çocukların kitaplarla ve yazarları ile sohbet etmesine imkan tanıyalım. Veliler ve öğretmenler bu konuda daha duyarlı davranmalı ve çocukları mutlaka kitaplar ile buluşturmalıyız.

Tüm çocuklarımızın ve gençlerimizin kolaylıkla kitaplara ve yazarlara ulaşabilmeleri için hemen her ilde ve hatta ilçelerde kitap fuarları düzenlenmekte. Gençlerimizin yazarlar ile sohbet etme ve tanışma fırsatı sunmaktadır.

Kitap fuarlarına gereken ilginin arttırılması da okulların yanında yerel yönetimlerinin de bir yerde işi olmakta. En büyük destek yerel yönetimlerden gelmeli, şükür ki birçok yerel yönetim bu desteği esirgememektedir.

Bazı yerel yönetimler kitap fuarları için bütçe ayırırken bazı yerel yönetimlerinde yapılacak imza günü ve mini fuarlardan kazanç beklediği de oluyor. İyi iş yapan ve kültüre destek verenlerin sesi olduğumuz gibi bu tür faaliyetlerden kazanç uman yerel yönetimleri de tespit edip halka duyurmakta bizim görevimizdir.

Kitaplardan asla uzaklaşmayalım. Hayat kitapla gerçekten çok anlamlı.