Her yıl Eylül ayında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'nde yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, dün yeniden Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde gerçekleştirildi. ‘Uçuşan Teker’ lakabıyla tanınan Sema Gür tarafından organize edilen renkli etkinlik, ‘şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm koku’sunu vurguluyor.  Peki, etkinliğin amacı nedir? Hangi yıl başladı, kimlere hitap etti ve etmeye devam ediyor? Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na dair birçok bilgiyi sizler için derledik…

KULAKTAN KULAĞA BİRÇOK KADINA ULAŞTIRILDI

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında İzmir’de ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne dikkat çekmek için yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından Facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak birçok kadına ulaştırıldı; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehir merkezinde toplandı ve birlikte yavaş bir tempoda 3 km pedal çevirdikten sonra ‘şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’ konulu basın açıklamasını yaptılar. Tüm bunlar bir tarafa Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir yarış değildir, bisikletle hız yapılmaz. Sadece tur esnasında çevredekilere el sallanır ve gülümsenir!

ULUSALDAN ULUSLARARASI TURLARA…

2014’de ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında paylaşıldıktan sonra daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı. Sema Gür ve Pınar Pinzuti, 2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak gönüllü kadınların katkıları ile etkinliği organize ettiler. 3. kez yapılan tur yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı. 25 Eylül 2016’da 28 şehirde belediyelerin uygun bisiklet politikaları hazırlayıp uygulamaya geçmesini isteyen binlerce kadın meydanları doldurdu. 24 Eylül 2017 Pazar günü ise eş zamanlı olarak 5 şehirde yapıldı. 23 Eylül 2018’de Türkiye dışında İtalya, Almanya ve İsviçre’de 70 şehirde yapılan etkinlik uluslararası bir Kadın Hareketi olarak AB Ulaşım Komisyonu tarafından tanındı.

DÜNYANIN EN BAŞARILI TABAN HAREKETLERİNDEN BİRİ

Tur, 22 Eylül 2019’da dünyanın 115 şehrinde eş zamanlı olarak yapıldı. Ve aynı zamanda Copenhagenize Index 2019'da dünyanın en başarılı taban hareketlerinden birisi olarak açıklandı. 20 Eylül 2020’de 25 ülkede,  150’den fazla şehirde eş zamanlı olarak yapıldı. Pandemi salgını yerine toplu sürüşler yerine herkes kendi mahallesinde küçük arkadaş grubu ile sürüş yapıp ‘otomobilsizpazar’ talebini sosyal medyada ortak etiket kullanarak iletti. 19 Eylül 2021’de ise 30 ülkede, 150’den fazla şehirde eş zamanlı olarak yapıldı. 18 Eylül 2022’de dünya çapında yüzlerce şehirde eş zamanlı olarak yapıldı. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu aynı yıl içerisinde Birleşmiş Milletler tarafından tanındı; etkinliğin organizatörleri Sema Gür ve Pınar Pinzuti’ye bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına katkıları nedeniyle Dünya Bisiklet Günü Özel Ödülü verildi.

En hızlı çözülmesi gereken sorun: Gıda israfı ve kaybı En hızlı çözülmesi gereken sorun: Gıda israfı ve kaybı

TURUN MANİFESTOSU

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu tarafından belirtilen manifesto açıklaması şöyle: “Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde kadınlar bisikletleri ile meydanlarda olacak. Kadının görünürlüğü, kamusal alanda hakkını talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için kadınlar tarafından, kadınlar için gönüllülük esasında düzenlenen bir etkinliktir.”

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir’in süslü kadınları süslü bisikletleriyle yollarda