Son yıllarda yapılan birçok araştırma, beslenme düzeni ve ruh sağlığı arasında ilişki kuruyor. Buna göre bazı gıdalar beyinde serotonin üretimini artırıyor. Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni Derya Zünbülcan bizi mutlu eden besinleri anlattı

ÇAĞLA GENİŞ-RÖPORTAJ

Bugünlerde yataktan kalkmakta zorlanıyor, üzerinizde bir ağırlık var gibi hissediyor, hiçbir şey yapmak istemiyorsanız sebebi tükettiğiniz yanlış besinler olabilir. Yapılan çalışmalara göre tabağımız için seçtiğimiz besinler bedenimizin kimyasını değiştiriyor. Bu kimya değişimi ise ruhumuzu etkiliyor. Yani tükettiğiniz besin sizi daha mutlu ya da mutsuz hissettirebiliyor. Bu döngüden kurtulmanın yolu ise doğru besinleri beslenmenize dahil etmekten geçiyor. Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni Derya Zünbülcan, mutlu ettiği bilimsel olarak kanıtlanan 7 besini anlattı.

MUZ, BALIK, KABAK ÇEKİRDEĞİ...

-Mutluluk veren sağlıklı besinler nelerdir?

Muz, B vitamini başta olmak üzere sinir sistemi için faydalı pek çok vitamin ve mineral içerir. Kendinizi ruhsal olarak yorgun hissediyorsanız iyi hissetmek için muzdan faydalanabilirsiniz. Muz hem tatlı isteğinizi dengeler hem de duygusal direncinizi arttırır. Muzun üzerine biraz bal ve kakao ekleyerek bir taşta birkaç kuş vurabilirsiniz. Balık, beynin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan yağ asitlerini içerir. Sinir sistemimizin rahatlamasını sağlar. Haftada iki ya da üç öğün balık yemek depresyondan korunmaya yardımcı olur. Bu yağ asitlerinden en iyi şekilde faydalanmak için dikkat edilmesi gereken iki şey vardır. Birincisi balığın kültür değil deniz balığı olmasıdır. İkincisi ise kızartma yerine ızgara, buğulama veya fırında balığın tercih edilmesidir. Son zamanlarda beslenmemize dahil olan kaju, sinirleri yatıştırma konusunda tam bir uzman besindir. İçerdiği yüksek b vitamini ile ruh yorgunluğunu alır. Bizi depresyondan korur. Günde 8-10 kaju tüketimi ile depresyon belirtilerini azaltabilirsiniz. Adını zayıflama diyetlerinde duymaya alışkın olduğunuz lahana sadece zayıflama diyetlerinin değil iyi hissetmenin yıldızıdır. İçerdiği C vitamini, folik asit ile strese karşı savaşır. Duygu dengesini sağlar, bizi ani ruh hali değişimlerinden korur. Lahananın yemeğini, salatasını yapabileceğiniz gibi çorbasını da yaparak metabolizmanıza destek olabilirsiniz. Kabak çekirdeği hepimizin severek tükettiği bir besindir. Kabak çekirdeği triptofan adını verdiğimiz iyi hissetmek, iyi uyumak, ağrıdan korunmak, daha genç kalmak için gerekli bir madde içerir. Triptofan aynı zamanda serotinin adı verilen mutluluk kimyasalının üretiminde görevlidir.  Bedende yeterli triptofan olmazsa serotonin üretilmez. Bu nedenle düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmek depresyona karşı en etkili beslenme alışkanlıklarından biridir.

Salzburg Başkonsolosluğuna Sözleşmeli Sekreter Alınacak Salzburg Başkonsolosluğuna Sözleşmeli Sekreter Alınacak

GÜNDE 2 FİNCAN YEŞİL ÇAY

-Saydıklarınız oldukça şaşırtıcı... Peki başka neler var bu mutluluk veren sihirli besinler arasında?

Yeşilçay, Çin’de 5.000 yıl önce kullanılan, çok güçlü bir antioksidandır. M.Ö. 1000-200 yılları arasında yazılmış kitaplarda sağlıklı kişilerin stresten korunmak için yeşil çay içmeleri tavsiye edilmiştir. Düzenli yeşil çay tüketimi bedeni temizler, toksinleri atar, beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına yardım eder. Hem depresyondan korunmak hem de formumu korumak istiyorum diyorsanız günde 2 fincan yeşil çay içmeye davetlisiniz. Sindirimden tutun da bağışıklık sistemine dek, kakulenin vücudumuzda neredeyse iyi gelmediği hiçbir yer yok. Kakule beyin hücrelerinin düzgün şekilde işlemesini destekliyor ve bu sayede bizi depresyondan koruyor. Mutlu eder. Üstelik tadı da öyle güzel ki her yemeğe ekleyebilir, her gün çayını yapıp içebilirsiniz. İyi hissettiren besinler listesinin belki de en şaşırtanı: ıspanak. İçerdiği yüksek vitamin ve mineraller ile ruhunuzu bir kalkan gibi koruyor. Koenzim q10 ile daha zinde hissettiriyor. Mevsimi geçmeden ıspanağa sofranızda yer açın.

DÜZENLİ UYKU VE SU TÜKETİMİ!

-Mutluluk veren besinlerden bahsettik... Kişiyi depresyondan koruyacak alışkanlıklar konusunda neler söylemek istersiniz?

İyi uyuyun. Düzenli uyku güzel hissetmenin anahtarıdır. Düzenli su için. Günde 10-12 bardak su tüketmeden günü tamamlamayın. Mandalin, portakal gibi c vitamini içeren meyveleri beslenmenize ekleyin. Yeşilçayın içine limon sıkın. Böylece faydasını arttırmış olacaksınız. Paketli gıdadan uzak durun. Evde yemek yapmaya başlayın. Temiz beslenmek ruhunuza iyi gelecek. Kendinizi dinlemek için zaman ayırın. Anda kalın. Spor yapmaya başlayın. Hareket kötü düşünceleri hayatınızdan uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Kurubaklagil tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Kurubaklagil bağırsaklara iyi gelen lifler ve ruha iyi gelen vitaminler içerir. Gaz yapıyorsa kimyon ile tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bitki çaylarının rahatlatıcı gücünden faydalanın. Lavanta, papatya, melisa, sarı kantaron hem iyi uyumanıza hem rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Tüm bunları yaparken ne kadar değerli olduğunuzun farkına vararak, içinizde kendinizle olan bağı hissederek yapın. Göreceksiniz o zaman tüm bu değişiklikler kalıcı olacak.