TENZİLE AŞÇI

Olaylı geçen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı üçüncü bileşiminde gündeme damgasını vuran ve meclisi ikiye bölen konulardan biri de Büyükşehir’in 1 milyar lira borçlanması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yetki verilmesi hususu oldu.

 Meclis Birinci Bakan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirilen oturumda, “Belediyemizin yatırım programı olan 2023 Mali Yılı Bütçesi ve 2023 Performans Programında yer alan projelerin finansmanının sağlanması kapsamında, borçlanma limitlerini aşmamak kaydı ile yurt içinde, halka arz edilmeksizin ihraç tavanı 1.000.000.000,00-TL tutarına kadar borçlanma aracı ihracı yapılması planlanmakta olup, söz konusu borçlanma yetkisi tesisinin belirlenmesi, ihraç ile ilgili her türlü iş ve işlemlerde ve yazışmalarda münferiden işlem yapılabilmesi ve her türlü başvuru formu, sözleşme, taahhütname, protokol ve temlik sözleşmelerinin düzenlenmesi veya imzalanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer'e yetki verilmesinin; “Önergenin son paragrafında sehven yazılan ‘..5393 sayılı Belediye Kanununun 6’ncı maddesi..’ ifadesinin ‘..5393 sayılı Belediye Kanununun 68’inci maddesi..’ ifadesi olarak düzeltilerek” değişiklikle oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonları Raporu” ifadeleriyle yer alan önerge AK Partili meclis üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı.

AK Parti grubu tarafından yapılan eleştirilerde, borçlanmayla birlikte yapılacak yatırımlara ilişkin ayrıntılı bilgi verilmemesi ve yatırımsızlık eleştirisi yapılırken CHP grubu ise, borçlanmanın 2023 bütçesinde öngörülen borçlanma olduğu noktasında eleştirilere yanıt verdi.

Konuya ilişkin yapılan konuşmalarda ise CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın’ın, AK Parti İl Başkanı olarak atanacağı iddia edilen AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’a yönelik, ‘il başkanlığı’ göndermesi dikkat çekti.

HIZAL: 4 YIL BOYUNCA MÜCADELE ETTİM

 Konuya ilişkin söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hızal, alınan kredilere rağmen sorunların çözümü noktasında adım atılmadığını belirtti ve “4. yılımıza girmek üzereyiz. Cumhur ittifakı grubu olarak yaptığımız muhalefetin ya da söylemlerimizin bazı CHP'li meclis üyeleri tarafından çok anlaşılmadığını düşünüyorum. Burada konuşulan ve tartışılan konu borçlanma yöntemi değil. Bu başka bir tartışma konusu. Burada temel itirazımız borçlanmaya. İzmir’de 4 yıldır dile getirdiğimizi onlarca, binlerce temel sorun var. Yapısal sorunlar var. Kentsel dönüşüm, altyapı, ulaşım bir sorun. Bunlara benzer yüzlerce sorun var. Bu sorunları çözüm açısından İZBB ciddi bir şekilde sınıfta kalmış bir belediye. Ben bir meclis oturumunda İZBB'nin yani sizin iktidar olduğunuzu dönemin kentsel dönüşüm ile alakalı verilerini verdim. Yüzde 2,5 dedim, bu şehrin belediye başkanı 2,5 oranı ile dalga geçti. Bu bir realite. 3 yılda geldiğimiz nokta bu. Çünkü 0 TL bütçe ayırdınız. Kentsel dönüşüme ne kadar bütçe ayırdınız? Kimin parası ile yapıyorsunuz? Vatandaşın parası ile yapmaya çalışıyorsunuz. Sona biz yatırım yapacağı diye 1 milyar lira kredi istiyorsunuz. Mesele kredinin yöntemi, faiz oranları değil. Bakanlıkta bekleyen krediniz varsa biz buradayız.  Bir serçe misali, muhalefet grubunun bir meclis üyesi olarak bu şehre nasıl katkı koyacaksam onun için 4 yıl boyunca mücadele ettim. Bunun en iyi şahidi Tunç Soyer. İZBB'nin finansal açıdan temel itirazlarımızın ne kadar haklı olduğunu bu kredi gösteriyor.  Biz Buca-Bornova arasındaki İzmir trafiği için çok kıymetli olduğunu bildiğimiz tünel inşaatının durumu ile ilgili burada itiraz ettiğimizde bitiriyoruz dediniz. Tunç Bey sosyal medya hesabından paylaşımlar yaptı. Ne oldu açıldı mı? 25 milyar bütçe var... İZBB'nin vizyon projesi dediğiniz Mavişehir'deki Opera Binası ne oldu? Hangi aşamada? Ne kadar finansmana ihtiyacımız var? 3 milyar TL. Bunun yapılmamasının nedeni kabiliyet sorunu. Artık şapkanızı çıkarıp önünüze koyma vakti geldi. Bu şehirdeki en önemli şirket asfalt üretemiyor. O şirketin çalışanları servis hizmeti veremediği için toplu taşıma ile çalışma yapması gereken yerler gidiyorlar” dedi.

Depremlerden etkilenenlere Kanada'dan vize kolaylığı Depremlerden etkilenenlere Kanada'dan vize kolaylığı

AYDIN: DEVLET RİCA İLE Mİ HAREKET EDER

Eleştirilere yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın ise, Hızal’a il başkanlığı göndermeli yanıt verdi ve “Sayın Hızal önümüzdeki meclisi il başkanı olacağından faaliyet görüşmeleri ile ilgili ön yol açtı. Bu ülkede krediye erişmenin ne kadar zor olduğunu bilmeyen bir iş insanı var mı? İzmir'in pek çok yerinde yeni konut projeleri ile ilgili reklamlar görüyorsunuz ve 36 aya varan vadelerle yazıyor... Konuştuğumuz konu ne, karşılaştığımız eleştiri ne... Bizi dinleyenler İZBB 1 milyar TL'lik borçlanma yetkisi istiyor sanabilir. İZBB zaten borçlanma yetkisini bütçede aldı, burada yeni bir talep istemiyoruz Burada bahsettiğimiz borçlanma ile ilgili yeni bir araç ile ilgili yetki istenmesi. Çünkü kapısını çaldığımız bankalar, finans kuruluşları  mali ve siyasi nedenlerle kredi veremiyor. İZBB bütçesinde belirttiği bu krediyi nasıl temin edece? Bir şehrin 10 binlerce sorunu olduğunu söylemek... Say desem 5 taneden sonra sayamayacak.  Bu mecliste diyorlar ki İZBB bakanlığa yazı mı yazdı, cevap mı alamadı, bize söyleyin diyorlar. İZBB'nin bir yazıya cevap alması için adam mı sokacağı araya, torpil mi yapacağız?  Siz Ankara'ya kadar yorulmayan bizim talebimize ret ya da onay olarak yanıt verilsin. Devletin yönetimi öyle mi olur? Devlet birisinin ricası ile mi hareket eder” ifadelerini kullandı.