Milli piyango, bir şans ve kumar oyunu olduğundan, ister akaryakıt istasyonları, marketler… alış-veriş karşılığında bedava olarak müşterisine versin, isterse iki arkadaş birbirine hediye etsin, isterse kişi bizzat para vererek bileti satın alsın fark etmeksizin ki hepsi haramdır. Buna göre kişinin bileti bizzat alması ya da hediye olarak kabul etmesi arasında fark yoktur. Her ikisi de haramdır.

Bir abdestle birden fazla vakit namazı kılmanın bir sakıncası var mı?  

Abdest, namazın ön şartıdır. Abdest bozulmadığı müddetçe onunla kılınacak namaz konusunda herhangi bir sayı sınırlaması yoktur. Çünkü abdestin eskisi yenisi olmaz. Abdest var olduğu sürece bütün namaz çeşitleri farzı, sünneti, nafilesi, kazası, teravihi fark etmeksizin bu abdestle kılınabilir.  Yani kişi ne kadar abdestli kalabilirse o kadar o abdestle namaz kılabilir. 

Namaz kılarken yapılan secdede burun yere değmese namaz geçerli olur mu?  

 Namazın geçerli olmasının rükünlerinden birisi de namazda secdeye varmaktır ki her rekatta iki defa secde etmek farzdır. Bu secde de yedi aza ile yapılır. Yani 2 ayak, 2 diz, 2 el ve yüz ( alın ve burun) ile secde yapılır. Yani secdede aynı anda hem alnı hem de burnu yere değdirmek gerekir. Bir özür olmadan secdede burnu yere koymamak ise mekruhtur. Buna göre, namaz kılarken secdede özürsüz olarak burnun konulmaması mekruhtur. Ancak mekruh da olsa bu namaz geçerlidir. Fakat namazda alın yere konulmazsa namaz geçersizdir.

Defnedilmiş birisinin mezarını başka bir yere nakletmek caiz mi?  

Kabrin olduğu yerden yol geçmesi, su altında kalması veya bulunduğu yerin başkasına ait olup sahibinin orada cenaze defnine izninin bulunmaması gibi zorunlu bir durum bulunmadıkça, defnedilen cesedin başka bir mezarlığa nakledilmek üzere, çıkarılması dinen caiz değildir. Bu konuda ölenin vasiyetinin bulunması, mezarın yakınları tarafından ziyaret edilmesinin çok zor olması, yolunun olmaması gibi hususlar, kabrin nakli için geçerli mazeret sayılmaz.

Adakları hangi hayvandan kesmek daha efdaldır?

Eti yenilmesi helal olan bütün büyük baş ve koyun keçi gibi küçükbaş erkek ve dişi hayvanlardan hem adak hem de kurban olur. Kurban ya da adak hususunda caizlik anlamında erkek ile dişi hayvan arasında bir fark yoktur. Her iki hayvan cinsinden de kurban ve adak olur. Ancak dişi hayvan doğurduğu için hayvanların çoğalması için dişi hayvanı değil de erkeğini kesmek daha efdaldır.

Günün Ayeti

Ahiret gününde size verilen nimetlerden muhakkak ki hesaba çekileceksiniz.

Tekâsur, 102/8.

Günün Hadisi

Size iyilik yapana siz de iyilik yapınız.

Ebû Dâvûd, “Zekât”, 38.

Günün Sözü

“İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar.”

Hz. Ömer

Günün Duası

Allah’ım bugün kazasız, belasız, huzurlu ve bereketli bir gün geçirmemizi nasip eyle.

Bunları biliyor muyuz?  

Melami Nedir?  

Allah’ın rızasını kazanmak için çalışan, bu yolda farzları yapıp, haramlardan sakınan, şöhretten kaçındıkları için nafile ve sünnetleri gizli yapan kimse. Nefislerini kınadıkları için melamî adı ile anılmışlardır. 

Günün Nüktesi

Helal ve Haram Lokma...

Abdulkadir Geylani der ki: 

“Haram yemek kalbi öldürür. Helal yemek ise onu ihya eder. 

Lokma vardır kalbi nurlandırır, lokma vardır onu karartır. 

Lokma vardır seni dünya ile meşgul olur hale getirir, lokma vardır ahiretle meşgul eder. 

Lokma vardır sana dünyayı da ahireti de terk ettirir, seni dünya ile ahiretin yaratanına rağbet ettirir.”