Vadeli mevduat hesapları, bireylerin tasarruflarını yatırıma yönlendirebileceği temel bankacılık ürünlerinin başında gelir. Yatırım dünyasının finansal okuryazarlık, anlık takip ve profesyonel yönetim gerektiren karmaşık yapısına alternatif olarak banka müşterilerinin, birikimlerinden verimli ve kolay bir şekilde faiz getirisi elde etmesini sağlar. Bu içeriğimizde vadeli hesap türleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesap, banka müşterilerinin tasarruflarını belirli bir süre banka hesabında tutma karşılığında faiz getirisi elde etmelerini sağlayan bankacılık ürünüdür. Vadeli hesap ürünü hem bankalara hem de yatırımcılara çeşitli kazanımlar sağlar. Bankalar, müşterilerinden topladığı ve belirli bir süre geri çekilmeyeceği kesin olan mevduatları, bir başka müşterilerine sunacağı kredi ürünleri için kaynak olarak kullanır. Banka müşterileri ise faiz oranları sayesinde birikimlerinin değerini artırma fırsatı yakalar. Vadeli mevduat hesabı, banka şubelerinden, online ve internet şubeleri ya da çağrı merkezleri üzerinden kolayca açılabilmektedir. Bankalar, vadeli hesap ürünü ile online bankacılık kanallarına özel vadeli mevduat faizi sunmaktadırlar. Türkiye’de bankacılık mevzuatları gereği, Türk lirası, dolar, euro ve altın cinsinden para birimleri ile vadeli mevduat hesabı açabilirsiniz.

Vadeli Hesap Avantajları Nelerdir?

●        Vadeli hesaplar, tasarruf sahibine getiri garantisi sunar. Yani, vadeli hesap yatırımı ile birikimlerinizin azalma ihtimali yoktur.

●        Uzun süreli vadeli mevduat açılışlarında, faizin düşmesi durumunda hesap sahibinin anlaştığı vadeli hesap oranları geçerli olacağından piyasaların üzerinde getiri elde etmeye devam eder. Elbette ki faizlerin yükseldiği durumlarda ise bu dezavantaja dönüşebilir.

●        Vadeli mevduat hesaplarını döviz, altın olarak açarak; faiz getirisinin yanı sıra döviz ve altın fiyatlarındaki yükselişlerden de kazanç sağlama imkanı elde edebilirsiniz.

Vadeli Hesap Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Ekonomi bilimi, birçok farklı unsurun her durumda dengeye getirilmesi üzerine kurgulanmıştır. İktisadi literatürde temel alanlardan olan finansal piyasalar ve bankacılık için de bu denge unsuru oldukça ön plandadır. Vadeli mevduat faizleri de iktisadi ve finansal prensipler çerçevesinde arz-talep dengesinin bir sonucu olarak belirlenir.

Piyasalarda tüm fonksiyonların çalışması için gerekli olan paranın değeri, arz ve talep koşulları ile belirlenir. Paranın değeri bir başka deyişle maliyetinin çıktısı da faiz oranıdır. Piyasaların ve ekonomilerin işleyişinde farklı amaçlarla ve yöntemlerle sayısız faizden bahsedilebilir. İktisadi literatürde çok derin bir konu başlığı olan faiz vadeli mevduatlar da paranın maliyeti ile ilgilidir.

Bankaların müşterilerine sunduğu vadeli hesap mevduat faiz oranları, en basit ifadeyle mevcut ekonomide paranın varlığı ile açıklanabilir. Paranın çok olduğu bir ortamda para değersizleşir ve o parayı elde tutmanın maliyeti yani faiz düşer. Paranın az olduğu durumda ise parayı bulundurmanın maliyeti yükselir ve faizler artar. Daha basit bir anlatımla, bankalar kaynak ihtiyaçları doğrultusunda ve piyasalardan borçlanma yoluyla elde ettiği kaynakların maliyetindeki değişimlere göre faiz oranı belirler. Örneğin; bir banka piyasadaki kurumlardan ya da kamudan (merkez bankaları) elde edeceği finansal kaynağın maliyetini (faiz oranı) piyasadaki mevduat faizi trendleri ile kıyaslar. Bu kıyasa göre yaptığı dönemsel olarak değişebilen tercihlere göre mevduat faiz oranlarını belirler.

Aile 23. Bölüm fragmanı yayınlandı! Aile 23. Bölüm fragmanı yayınlandı!

Vadeli Mevduat Faiz Oranı Hesaplama

Banka mevduat faiz oranları ve elde edeceğiniz getirileri, bankaların mobil ve internet şubeleri gibi dijital kanallarında sunduğu araçlar ya da şubeler aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Matematiksel bir işlem olan mevduat hesaplama, bankadan aldığınız faiz oranı yüzdesinin vade olarak anlaştığınız süreye göre anapara üzerine uygulanması ile elde edilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli bilgileri 3 başlıkta sıralayabiliriz.

●        Faiz oranı hesaplama yaparken döneme dikkat edin: Bankaların sunduğu faiz oranı özellikle belirtilmediği sürece yıllık olarak açıklanır. Yani, bankadan alacağınız oranı ana paranızı 1 yıl bankada tutmanız karşılığında elde edersiniz. Mevcut faiz oranını 12’ye bölerek aylık faiz kazanç oranına; 360’a bölerek günlük faiz getirisine brüt olarak ulaşabilirsiniz.

●        Brüt ve net kazançlarını hesaplayın: Brüt faiz getiriniz üzerinden gelir vergisi (stopaj) ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF), Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), damga vergisi kesintileri yapıldıktan sonra net faiz kazancı elde edilir.

●        Getirileriniz basit faiz yöntemi ile hesaplanır: Vadeli mevduat ürünlerinde basit faiz yöntemi ile hesaplamalar yapılır. Yani faiz getiriniz dönemsel olarak yenilenerek (bileşik faiz) yapılmaz. Onun yerine vade başlangıcı ve vade sonu tarihleri arasındaki gün sayısı üzerinden faiz hesaplanır.

Tasarruflarınızı yatırıma yönlendirip birikim yapabilmeniz için Garanti BBVA tarafından cazip faiz oranları ve vade seçenekleri ile Türk lirası, altın ya da vadeli döviz hesabınızı hemen açabilirsiniz.

Kaynak: BÜLTEN