AYSELİN UZUN/ÖZEL HABER

Kupa tedavisinin binlerce yıllık bir geçmişi var. Ancak günümüzde uzmanı olmayan kişiler tarafından da uygulanıyor. Bu durum ise büyük sorunlara yol açıyor. Fizyoterapist Ahmet Kaan Özer ve Sevim Gümüş Özer, kupa tedavisi hakkında önemli uyarılarda bulundu. Uzamanlar kupa uygulamasının, vücudun belli başlı yerlerine uygulanması halinde birçok soruna çözüm olurken yapılan yanlış bir uygulamada ise ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkartabileceğini ifade etti.

FELÇ TEHLİKESİ

Fizyoterapist Ahmet Kaan Özer ve Sevim Gümüş Özer, bu tarz tedavilerin uzmanlar tarafından gerçekleştirilmemesi durumunda ortaya ne gibi sonuçların çıkabileceği hakkında şu açıklamayı yaptı: “Dokularda geri dönüşsüz hasara yol açabiliyor. Felç geçirmeye, damar tıkanıklığına, tehlikeli derecede lenf-ödem birikimlerine ve sistematik iç organ hasarlarına neden olabilir. Çünkü bu tedavi, kanama bozukluğu ve kan sulandırıcı ilaç kullananlara uygulanmaz. Deri bütünlüğü göz önünde bulundurulmalıdır, deri hasarları olumsuz sonuçlar doğurabilir. Uzman olmayan kişilerce uygulandığında omuriliğe kadar uzanan iltihaplanmaya neden olduğu vakalar gözlemlenmiştir. DVT dediğimiz toplardamar tıkanıklığı olan kişi bu durumun farkında olmayıp amatör bir kişiye bu uygulamayı gerçekleştirmesi için başvurduğunda vücutta bulunan kan pıhtısının beyne giderek felç bırakma riski bulunmakta. Epilepsi geçmişi olan bireylerde olumsuz sonuçlar doğurabilir, sağlık uzmanları bunu öncesinde mutlaka sorgular. Periferik ödem dediğimiz kol ve bacak ödemine sahip bireylerde ve hatta lenf-ödem hastalarında tehlikelidir. Uzman olmayan kişiler bunun farkında olmayabilirler. Karotis damarları (şah damar) üzerine kupa terapisi uygulattıran bazı hastalarda inmeye neden olan damar yırtılmaları gözlemlenmiş. Kansızlık, hamilelik, ileri evre böbrek yetmezliği, kanser hastalığı gibi durumlarda kupa terapisi uygulanmaz, uygulayan kişi bunları bilip hastayı yönetmelidir. Bu gibi durumlar uzman olmayan kişiler tarafından gözden kaçırılabileceği için bu işlem sağlık profesyonellerine bırakılmalıdır.”

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

Geleneksel kupa tedavisinin faydalarından bahseden Ahmet Kaan Özer ve Sevim Gümüş Özer, “Kupa tedavisi kan akışını desteklemek suretiyle kas ve diğer dokuların dolaşımını daha iyi hale getirir. Kanda serbest dolaşan oksijenden zengin hücrelerin vücut dokularına aktarılmasında katkıda bulunur. Bununla birlikte yine bu dokularda bulunan işlem fazlası atıkların ve toksinlerin uzaklaştırılarak vücuttan atılmasına katkı sağlar. Kas dokular ve eklemler için avantajlı olan enzimlerin salınıp bölgeye daha iyi ulaşmasını sağlar. Pıhtılaşmayı önleyen nitrik oksit, ağrı kesici hormon olan beta endorfin ve iltihaplanma önleyici yapı olan ACTH gibi hormonlar cildin elastikiyetini artırarak ve yine kan dolaşımını belirli bölgede yoğunlaştırarak cilt sağlığına katkı sağlar. Deri altında bulunan lenfatik dolaşım sistemini tetiklemesi ile bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak, hastalıklardan korunma noktasında bizlere destek olur. Vücutta bulunan serbest sinir uçlarını uyararak beyin-vücut arası sinirsel iletimi güçlendirir. Kişiyi rahatlatarak stres gibi durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kaslardaki bağ dokunun esnetilmesinde destekleyici olarak kullanılır. Kaslarda oluşan krampların ve tetik noktaların önlenmesinde yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürdüğü bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Karın bölgesinde hareketli kupa masajı ile sindirimi destekler. Bel, boyun, gerilim tipi baş ağrısı, eklem ağrılarının giderilmesinde destekleyici metot olarak kullanılır” şeklinde konuştu.

ÇOK YÖNLÜ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ

‘Özür’ konuşması ‘seçim’ tartışmasına döndü ‘Özür’ konuşması ‘seçim’ tartışmasına döndü

Ahmet Kaan Özer ve Sevim Gümüş Özer, bilinenin aksine kupa tedavisinin çok yönlü bir tedavi yöntemi olduğunu şu sözlerle anlattı: “Kupa tedavisi, bel, sırt, boyun ağrıları, eklem ağrılarında, kas/yumuşak doku romatizması, romatizma, eklem hareket kısıtlılığı yaşayanlar, kronik yorgunluk ve migren gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Bunlara ek olarak, gerilim tipi baş ağrıları, kas tutulmaları ve sertliklerinde sindirim sistemi problemlerinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanılır.”

BİLİNÇSİZCE YAPAN ÇOK KİŞİ VAR

Kupa tedavisinin hangi bölgelere uygulanabileceğinden bahseden fizyoterapistler, “Kuru kupa uygulaması vücudun kas dokusu olan her bölgesinde kullanılır. Yalnızca uygulanmaması gereken birkaç nokta vardır. Bunlar şuşekildedir; dirsek içi, köprücük kemiği çukuru, diz arkaları ve toplardamar üzeri. Son yıllarda sosyal medyada da gördüğümüz üzere, bu işi bilinçsiz yapan çok fazla kişi var. Uyguladıkları noktalar o kadar yanlış ki, aslında o noktalara şiddetli masaj dahi uygulanmaz. Bazıları şah damar üzerine dahi uyguluyor, fakat bu çok yanlış, çünkü oraya uygulanması inmeye dahi yol açabiliyor” dedi.