TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi yolcuları yurda döndü

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü'nün koordinatörlüğünde düzenlenen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan ekip, uzun bir yolculuğun ardından İstanbul'a ulaştı.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 10:16
Kaynak: AA
8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi yolcuları yurda döndü

İstanbul Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, 27 Ocak'ta İstanbul'da başlayan Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nin 2 Mart itibarıyla sona erdiğini belirtti. Başar, seferde 20 Türk bilim insanının yanı sıra 2 İspanyol, 1 Bulgar ve 1 Amerikan vatandaşı olmak üzere toplamda 24 bilim insanının projelerini başarıyla tamamladığını ifade etti.

Başar, katılan bilim insanlarının projelerine başladıklarını ve bu projelerin deniz bilimleri, oşinografi, yer bilimleri, buzullar ve astrofizik gibi çeşitli konuları içerdiğini belirtti. Tüm bilim insanlarının planladıkları projeleri zamanında başarıyla tamamladıklarını ifade etti.

Başar, projelerde uluslararası işbirliklerinin olduğunu vurgulayarak, "Farklı ülkelerden gelen yabancı bilim insanlarımız da bulunuyor. Onlarla birlikte ortak çalışmalar yaptık. Aynı şekilde Türk bilim insanlarının da yurt dışındaki ülkelerde gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar, Antarktika projesi kapsamında yer alıyor." şeklinde konuştu.

Başar, bilimsel çalışmaların Antarktika'da çeşitli alanlarda devam ettiğini belirterek, Türk bilim kampının Antarktika'da bulunduğunu ve şu anda gemi lojistik desteğiyle bu kamp aracılığıyla Horseshoe Adası ve çevresindeki bölgede çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.