Sağlıklı yaşam için beslenme sağlığı yani doğal ve dengeli beslenmenin önemi her geçen gün çok daha net olarak gözlenmektedir. Bu nedenle, metabolik fonksiyonlar ve fizyolojik denge sağlıklı beslenme alışkanlığıyla ideal bir düzene ulaşabilmektedir. Özellikle tüm dünyada etkisini gösteren Korona pandemisi sürecinde, immun sistem (bağışıklık sistemi) üzerinde, sağlıklı beslenmenin taşıdığı önem son derece belirgindi.

Sağlıklı beslenme en temel anlamıyla, metabolizma için gerekli olan, protein, karbonhidrat ve yağlar gibi tüm temel besin gruplarına ek olarak vitaminler, mineraller ve suyun yeterli oranda tüketilmesi olarak tanımlanabilir. Tüm bu farklı besinsel öğeler arasındaki hassas dengelerin korunmasıyla, bireylerin hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri mümkün olacaktır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının sağladığı en önemli katkı metabolizmanın sağlıklı işleyişi için gerekli olan vitaminlerin gerekli oranlarda alınabilmesidir. Vitaminler, vücudumuzun normal bir şekilde gelişmesi ve çalışması için ihtiyaç duyduğu maddelerdir. Metabolik katkıları oldukça ayrıntılı olarak bilinenA, B, C, D, E ve K vitaminleriarasında, özellikle Korona pandemisi sürecinde, D vitaminin immun sistem (bağışıklık sistemi) üzerindeki olumlu etkileri incelenmiş ve bu pandemi sürecinde dünyanın birçok ülkesinde, Korona virüsünün bulaşmasına karşı koruyucu bir faktör olabilmesi amacıyla kullanımı önerilmiştir.

D vitamini eksikliği, güneş ışığının yeterince güçlü olmadığı iklimlerde oldukça yaygın olarak görülmektedir. Sadece güneş ışığı değil ama aynı zamanda D vitamini eksikliği yetersiz beslenmeden kaynaklanabileceği bilinmektedir. D vitamini yetersizliği görülen bireylerde, D vitamini yönünden zengin bir beslenme düzeninde, karaciğer, yumurta sarısı, somon, sardalye, uskumru gibi yağlı balıklar, ve kırmızı et tüketimi önerilmektedir.

D vitamini eksikliği olan bireylerde, D vitamini desteği için, güneş ışığı etkisinin, beslenmeyle alınabilecek D vitamini desteğinden çok daha etkin olduğu bilinmektedir. Güneş ışınlarından yeterince yararlanılabilmesi ve D vitaminin normal seviyelerde tutulabilmesi amacıyla günde 30-40 dakika güneş ışığında kalmanın yeterli olabileceği önerilmektedir. Bu nedenle özellikle dış ortamda yapılacak düzenli yürüyüş ve benzeri fiziksel aktivitelerin, D vitamini seviyelerini arttırmakla birlikte, sağlıklı bir yaşam için de olumlu katkılar sağlayabilecektir.

D vitamin eksikliği sadece yetişkinlerde değil ama aynı zamanda bebeklerde de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. D vitamini eksikliği yaşayan bebeklerde, kemik gelişimi problemlerine çok sık rastlanmakta ve zayıf bir kemik yapılanmasıyla karşı karşıya kalan bebeklerde, "raşitizm" problemi ortaya çıkmaktadır. Raşitizm sorunu yaşayan bebeklerde, D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen düşük kalsiyum ve fosfor seviyeleri gözlenmekte ve kemik gelişiminde ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

D vitaminin sağlıklı yaşam üzerindeki fizyolojiketkilerinikonu alan klinik çalışmaları inceleyen Nuriye Bayar’ın yaptığı araştırmalarda D vitaminin sadece kemik ve diş sağlığı için değil ama aynı zamanda otoimmün( bağışıklık sistemi problemleri), depresyon ve kardiyovasküler (kalp ve damar sistemi )üzerinde de olumlu bir rol üstlendiği vurgulanmaktadır. Bu saptamalara ek olarak, yapılan bu klinik araştırmalarda, mevsimsel grip ve benzerivirüs kökenli enfeksiyonlardan korunma adına özellikle D vitamini seviyesi normal veya normalden daha yüksek olmasının önemli bir avantaj olabileceğine dikkat çekilmektedir.

Sonuç olarak, vücudun büyüme, gelişme ve normal çalışmasında, yeterli, dengelive doğal beslenme alışkanlığının son derece önemli olduğu gözden uzak tutulmamalıdır. Beslenme sağlığı adına, protein, karbonhidrat, yağların, vitaminler, mineraller ve suyun vücudun gereksinimini karşılayacak miktarda alınmasıyla halinde vücudun sağlıklı gelişmesi, büyümesi, yenilenmesi ve böylelikle, tüm metabolik fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi mümkün olabilecektir.