Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te ilan ettiği cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları İzmir’de tüm hızıyla devam ediyor.

Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Valiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Meydanı resmi töreninin ardından Körfez Festivali kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Yat Yarışı’nın startı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından verildi.

Pasaport İskele açıklarında başlayan yarış öncesinde konuşan Başkan Soyer, 29 Ekim mesajı verirken tüm İzmirlileri Cumhuriyet coşkusuna katılmaya davet etti.

yat yarışı

BARIŞ İÇİNDE YAŞAYABİLİYORSAK…

Barış içinde yaşanabilmesinin Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde olduğunu belirten Soyer, “Çok büyük coşkumuz. Tüm İzmirliler büyük bir heyecan ve coşkuyla 100. Yılı kutluyorlar. Yeni bir yüzyıl başlıyor cumhuriyetimiz için. Çok şanslıyız bugünü yaşadığımız için. Onun için çok mutlu ve heyecanlıyız. Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken sorumluluklarımızın farkındayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Devrimlerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet’in, demokrasinin ve barışın koruyucusu olmaya devam edeceğiz. 100 yıldır kesinsiyiz barışı yaşattı bize cumhuriyet. Etrafımızdaki bütün coğrafya kaynarken eğer biz barışla yaşayabiliyorsak Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde. O yüzden hatırasına ve ilkelerine sonuna kadar bağlı kalacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

İzmir’de bugün vefat edenler 3.12.2023 İzmir’de bugün vefat edenler 3.12.2023

BUGÜNÜN TADINI ÇIKARSINLAR

İzmirli vatandaşlara da seslenen Soyer, “Bugünün tadını çıkarsınlar. Bu, 100 yılda bir yaşanacak büyük bir gün. Bir daha böyle bir gün olmayacak. Dolayısıyla bugünün coşkusunu heyecanını ve mutluluğunu sonuna kadar yaşasınlar. Sonuna kadar tadını çıkarsınlar” diye konuştu.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Arkas Ege Açıkdeniz Yat Yarışı'nda sona gelindi

Kaynak: TENZİLE AŞÇI