İzmir’in birçok ilçesinde, 1. derece arkeolojik sit alanları üzerine yapılar inşa edilmeye başlandı. Kumaş, “Dehşet yapılaşma baskısından derhal kurtulmamız lazım. Çünkü artık ilçelerimiz kaldırmıyor” dedi

SULTAN GÜMÜŞ KAYA/ÖZEL HABER

Çocuk Senfoni, Efeler Kenti Aydın'da sahne aldı Çocuk Senfoni, Efeler Kenti Aydın'da sahne aldı

Ekinoks İzmir Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Başak Yasemin Kumaş, Sultan Gümüş Kaya İle Birinci Sayfa programına konuk oldu. Başta Çeşme olmak üzere birçok ilçede, birinci derece sit alanları üzerine inşa edilen yapılaşmaları dile getiren Kumaş, “Coğrafyamıza sahip çıkmamız ve bu dehşet yapılaşma baskısından derhal kurtulmamız lazım. Çünkü artık Çeşme başta olmak üzere ilçelerimiz kaldırmıyor” dedi.

Aynı zamanda Urla’da bulunan Atatürk Mahallesi örneğini veren Kumaş, “Necropolis alanlar korunması gereken taşınmaz kültür varlıklarıdır. Fakat Necropolis olarak adlandırdığımız Atatürk Mahallesi’ne yüzlerce, binlerce villa doldurulmuş. Mahallede 2020-2022 yılları arasında 198 adet sondaj kazısı yapılmış. Böyle bir şey hayatın doğal akışına aykırı bir durumdur” bilgisini paylaştı.

198 ADET SONDAJ KAZISI YAPILMIŞ

Çeşme’de, 2018 ve 2019 yılları arasında hiçbir akademik, bilimsel bir gerekçe gösterilmeden birinci derece arkeolojik sit alanlarının 3’e düşürüldüğünü kaydeden Kumaş, şunları aktardı: “Bize gelen araştırmalar ve şikayetler neticesinde görüyoruz ki o kadar fazla alan bu şekle dönüşmüş ki. Biz Çeşme özelinde bakıyorduk ama İzmir’in her tarafına yayılmış durumda. Olacak iş değil. Hiçbir gerekçe gösterilmeden imara açılan parseller söz konusu… Urla daha kötü durumda. 2021’in sonu, oradan şikayetler gelmeye başladı. 2022’de ise sorun daha da derinleşti. Sahalar çabucak, ansızın imara açılmaya başladı. Kanuna bakıyorsunuz, 2863 Sayılı yasanın kapsamı şöyle diyor, 'Necropolis alanlar korunması gereken taşınmaz kültür varlıklarıdır.’ Fakat Necropolis olarak adlandırdığımız Atatürk Mahallesi’ne yüzlerce, binlerce villa doldurulmuş. Parsel sahiplerinin talebiyle sondaj kazıları başlıyor. CİMER üzerinden şikayetlerde bulunan, ciddi yazışmalar içerisinde olan bir derneğiz. Ankara Kazılar Başkanlığından bizlere gelen yanıt o kadar korkunç ki. Mahallede 2020-2022 yılları arasında 198 adet sondaj kazısı yapılmış. Böyle bir şey hayatın doğal akışına aykırı bir durumdur.”

HİÇBİR DENETİM MEKANİZMASI YOK

“Kurul kararları kamu yararına alınan kararlardır, gizli kararlar değildir. Ancak biz bir türlü İzmir’de buna ulaşamıyoruz” diyen Başkan Kumaş, “Kurumlarla görüşmek istediğimizde ya da kurul kararını görmek istediğimizde engellerle karşılaşıyoruz. Zaten Ekinoks’a ihbarla gelen ya da sehven gelen kurul kararlarına baktığımız zaman topyekun arızalı. Olaylar ciddiyetinden çıkmış. Hiçbir denetim mekanizması da yok” bilgisini paylaştı.

YAPI KAYDI ALMAK İÇİN…

İmar Barışı’nın sorunu derinleştirdiğini kaydeden Kumaş, sözlerine şöyle devam etti: “İmar Barışı’nın doğru kullanılmaması ve kötü bir niyetle istismar edilmesiyle birlikte her gelen doğal sit alanına, hazine parseline veya orman alanına derme çatmada olsa bir bungalov, bir konteynır koyma derdine düştü. Yapı kaydı almak için ellerinden geleni yaptılar, toplum kolaycılığa girdi, fırsatçılığını da yapan yaptı. Bu da tahribata neden oldu. Milli Emlak Müdürlüğü ile görüştüğümde, Çeşme’de yıkım ve tahliye emri bulunan 200’ün üzerinde hazine parseli olduğunu söyledi. Bakın, şahıs kendi parseline yapmamış gidip hazinenin arazisine, illegal olarak girmiş, bina dikmiş, yapı kayıt almış. Hazine buna dava açmış, arkasından da yıkım emri çıkarılmış. Fakat halen daha o yapı büyük bir bölümüyle orada duruyor.”

 SİVİL İNSİYATİF VURGUSU

“Bizim dayanağımız yasalar” diyen Başkan Kumaş, “Yasalara tutunarak yanlış giden bir şeyleri önlemeye çabalayan sivil bir inisiyatif ortaya koymaya çalışıyoruz. Yetkililerin yanlışlarını acilen düzeltmesi, doğru adımları atarak arkeoloji bilimine, tarihi kültür miraslarına gereken önemi vermesi gerekiyor. Coğrafyamıza sahip çıkmamız ve bu dehşet yapılaşma baskısından derhal kurtulmamız lazım. Çünkü artık Çeşme başta olmak üzere ilçelerimiz kaldırmıyor” dedi.