Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, tüm İzmirlileri Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarında,  İzmir’e verdiği önemi, “Bu şehre bir şey olacak diye çok korktum” sözüyle dile getirdiği yer olan Belkahve’de kent kültürüne kazandırdıkları Ata Anı Evi’ni görmeye çağırdı.
CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Prof.Dr. Tankut Öktem tarafından 1991 yılında yapılan 16 metre boyundaki “Atatürk Anıtı” yanıbaşında yer alan tek katlı binaya, Belkahve’nin tarihi önemine uygun olarak müze niteliği kazandırdıklarını belirten Başkan Atila, “9 Eylül 2016 tarihinde açılışını yaptığımız Ata Anı Evi, Cumhuriyetimizin hangi şartlarda kurulduğunu ortaya koyan çok özel bir mekan” dedi. Anne ve babalara seslenen Başkan Atila, “Özellikle geleceğimiz olan çocuklarımız, Atatürk’e ve onun ilkelerine sahip çıkmalarını sağlayacak bilgiye ve vatan sevgisine sahip olmak için mutlaka Ata Anı Evi’ni görmeli. Anne ve babalara, çocuklarımızı tarihimizle buluşturmak için önemli bir görev düşüyor. Sadece çocuklarımızı değil, Cumhuriyetimize daha çok sahip çıkacak güce sahip olmak için herkesi Ata Anı Evi’ni ziyaret etmeye çağırıyorum” dedi.
İZ TAŞIYAN EŞYALAR
Dönemin ruhunu ve izlerini taşıyan Ata Anı Evi’nde Türk Süvari Birlikleri’nin İzmir’e girişi sırasında dikilen Kuvva-i Milliye dönemi Türk Bayrağı, dürbünü, kalpağı ile Türk subay kılıcı, süngüler, tüfekler, mermiler ve yine Türk askerlerine ait kütüklük ve harita çantaları görülebiliyor. Mekanda, dönemin ordu donanımlarının karşılaştırılabilmesi amacıyla Yunan askerlerine ait malzemeler de sergileniyor. Ayrıca, İstiklal Mücadelesi’ni ve Atatürk’ü anlatan yazılı eserler, resimler ve telgraflar da görülebiliyor. Kitaplığın arkasındaki bölümde Kurtuluş Savaşı yıllarına ait savaş planları, Sevr Anlaşması’nın ilk haritası, istiklal madalyaları, döneme ait şamdan telefon, gramofon ve daktilo ile ilk baskı “Nutuk” kitabını da görmek mümkün.
“9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu” fotoğraf sergisi de görülmeye değer bir başka köşe olarak dikkat çekiyor. Hatıra fotoğrafı çektirme köşesinin de bulunduğu Ata Anı Evi’nin gösterim bölümünde, kurtuluş destanını anlatan belgeseller, siper şeklinde dekore edilmiş odada izlenebiliyor. HABER MERKEZİ