CHP İl Başkan Adayı Mehmet Şakir Başak, 16 Eylül’de yapılacak seçim öncesi çarşaf liste çağrısında bulundu.

"CHP'ye yakışan çarşaf listedir" diyen Başak, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet Halk Partisi’nin “halkımız için bir demokrasi okulu” olacağını belirtmiştir. Bu ülkü ile CHP, Türkiye siyasetini 100 yıldır şekillendirmeye ve bir demokrasi okul olmaya devam ediyor.

Partimizin seçimlerinde demokrasiyi yaşattığı uygulamalardan biri de çarşaf liste uygulamasıdır. Bu demokratik uygulamadan sırf kişisel ikbal ve menfaatleri için vazgeçmeye çalışanları parti örgütü tarihin tozlu sayfalarına gömmüştür. Bu tür düşünceleri geçmişte gördüğümüz gibi bugün de görmek demokrasiye inananları, CHP’ye ve onun ilkelerine kendini adamış biz örgüt emekçilerini üzmektedir. Daha üzücü olan ise demokrasi karşıtı olarak nitelediğimiz blok liste uygulanması konusunda parti delegelerine baskı yapılmasıdır. Blok liste istemek gerici, seçme ve seçilme hakkını gasp eden bir harekettir.

İktidar partisini anti demokratik uygulamalarından ötürü eleştirirken aynı uygulamaları 100 yıllık partimizin demokrasi geleneklerini hiçe sayarak uygulatmaya kalkmak samimiyetsizliktir. Sırf iktidar sahibi olmak için dayatılan blok liste uygulamasını kabul etmiyoruz. Unutulmamalıdır ki CHP Örgüt Emekçileri bu tür baskılara, demokrasi karşıtı uygulamalara boyun eğmez, eğmeyecektir.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Şanlıurfa’da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Şanlıurfa’da

İl Başkan Adayı Sayın Aytekin Tunus’un 16 Eylül’de yapılacak İl Başkanlığı Seçimi ile ilgili Çarşaf Liste uygulaması konusundaki hassasiyetini takdir ediyor ve bu konudaki çağrısını kabul ediyorum. Burası demokrasinin beşiği CHP’dir. CHP’ye de yakışan Çarşaf Listedir.”

Kaynak: HABER MERKEZİ