Biz dizi temaslarda bulunmak üzere kente gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İzmir Mardinliler Vakfı’nı (MARVAK) ziyaret etti. Dernek üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen ziyarette Bakan Işıkhan’a, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Eski Milletvekili Tevfik Ensari, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş, MARVAK Başkanı Rasim Kahraman ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Derneği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan eşlik etti.

bababababa

İZMİR VE MARDİN İLE BAĞIMI KOPARMADIM

Ziyarette yaptığı konuşmasında dernek üyelerine seslenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Çok heyecanlıyım. Hoca olarak dünyanın birçok yerinde konferanslar verdik, sunumlar gerçekleştirdik ama şu an yaşadığımız atmosfer inanılmaz düzeyde. Ben de sizlerle gurur duyuyorum, hepiniz hoş geldiniz. Ocak ayında annemizi kaybettik, mekanı cennet olsun. O dönemde Rasim Başkanımız vakfı bize açtı ve bize büyük bir destek verdi. Huzurlarınızda kendisine de teşekkür etmek istiyorum. Eğitim sürecindeki gençlere verdikleri destekten ve burstan dolayı da teşekkür ediyorum. Mardinlilerin en önemli özelliklerinden biri bu dayanışmadır. Birbirimizi hep destekliyoruz. Ben Mardin’de doğdum, ardından İzmir göç süreci başladı. Kapılar’a geldik, Ballıkuyu’da oturmaya başladık. O dönemlerde İzmir çok farklıydı. O dönemde bizler gerçekten küçük yaşlarda çalışmaya başladık. Bizler çok varlıklı değildik. Yoksulluk sürecini hep birlikte yaşadık. Mardinli olmamızın getirdiği terbiye ve kültür vardı. Mardin’de doğmuş olmaktan ayrı bir gurur duyuyorum. Bizim önümüzü Allah her zaman açtı. 30 yıldır Ankara’da yaşıyorum ama İzmir ve Mardin ile olan bağımı hiçbir zaman koparmadım. İnsan yaşadığı ve doğduğu yeri hiçbir zaman unutamaz. Bizi yetiştiren bu şehirlere vefamız var. Bu noktada ben de Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Bizi bu göreve layık gördüğü için teşekkür ediyorum” dedi.

bakana

HERKES BİZDEN İŞ İSTİYOR

Genç ve kadın istihdamının arttırılmasına yönelik konuşan Işıkhan, “Mazbatamı aldıktan sonra çalışma hayatının ve sosyal güvenliğin pek çok sorunuyla karşı karşıya kaldık. Ama Allah da bizi bugüne kadar utandırmadı. İzmir’de değerli büyüklerim var çok iyi statülere gelmiş. Ceyda Vekilim ile dezavantajlı gruplara yönelik hizmetlerin planlanmasında ve uygulanmasında birlikte çalıştık. Hatırlarsanız yaşlı bakım sigortası üzerine aylarca çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 yıllık seçim vaatleri içinde yaşlı bakım sigortasının gündeme alınması söz konusu. O da bizim Bakanlığımıza nasip oldu. Tüm vatandaşlarımıza yönelik çok önemli bir hizmet olacak çünkü nüfusumuz yaşlanıyor. İnşallah 5 yıllık zaman içerisinde hayata geçireceğiz. Bakanlığımızın kapısının sizlere daima açık olduğunu sizlere vurgulamak istiyorum. Orada bir kardeşiniz var. Çalışma Bakanlığı olduğu için herkes bizden iş istiyor. Bunu nasıl çözeceğiz bilmiyorum ama sizlerden en önemli ricam şu… Gençlerimizi, kızlarımızı ve kadınlarımızı istihdama yönlendirin. İşin küçüğü büyüğü yok. İş iştir. Ben 7 yaşında ilkokula giderken okuldan geldiğimde, önlüğümü çıkarıp diş doktorunun yanında çalışmaya gidiyordum. Kıymetli abim de çalışmaya hayatına erken yaşlarda atıldı. Devletimiz bizleri okuttu, burslarından yararlandık, yurtlarında kaldık. Biz de şimdi ahde vefamızı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Bergama Belediyesi 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü unutmadı Bergama Belediyesi 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü unutmadı

İZMİR’İN KABUĞUNU DEĞİŞTİRECEĞİZ

Açıklamalarının devamında yerel seçim sürecine ilişkin önemli mesajlar veren Işıkhan, “Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik sistemimizi çağdaş bir boyuta getirebilmek için, sizlerin geleceği için çalışıyoruz. Öyle bir nesil geliyor ki usta çırak yetiştiremiyor. Bu çok önemli bir sorun. Sanayide çalışacak adam bulamıyoruz. Türkiye Yüzyıl’ına yakışır bir çalışma hayatı oluşturmak istiyorsak burada ben en üst düzeyde politikaların geliştirilmesinde elbette yanınızda olacağım ama esas aktörler sizlersiniz. Siz olmasanız biz hiçbir şey yapamayız. Hep birlikte daha güzel günler yaşayacağız ama İzmir’in kabuğunu değiştireceğiz. Söz veriyor musunuz? Sayın Cumhurbaşkanımıza mahcup olmayalım. İzmir’in değişmeyen kaderini bu seçimde değiştirelim. İzmir’e gidip geldikçe çok üzülüyorum. Körfez’in durumunu görüyorsunuz… Eskiden fuar alanımız vardı, özlemle açılmasını beklerdik. Fuar kültürü yok, İzmir’de kültür yok, sanat yok, ekonomi çok risk altında olabiliyor bazen. Ama sizlerden ricam bu yönetimi inşallah AK Parti teşkilatına devretmemiz lazım. Özellikle yerel yönetimlerde AK belediyeciliğin sunmuş olduğu hizmetlere sadece bakmanız yeterli. Sosyal politikalarda dokunulmayan grup kalmadı. Kadınlar, engeliler, yaşlılar… Çocuklarımıza ve gençlerimize daha güzel bir gelecek bırakmak zorundayız. İzmir’i daha güzel halde çocuklarımıza teslim etmemiz lazım. Keza Mardin’de öyle. Lütfen çocuklarınızı istihdama yönlendirin. Aksi takdirde çocuklarımızı ve gençlerimizi teker teker kaybediyoruz. Dijital bağımlılıktan söz etmeyim… Herkesin elinde telefon, tablet… Ne olur çocuklarımızı bunlara esir etmeyelim. Evlatlarımızı korumak zorundayız. Belli bir zaman aralığında verelim tabletlerini ve ödüllendirelim. Çünkü bu çocukların başarısı gelecekte bizim için de çok önemli olacak” açıklamasını yaptı.

bbbbbbb -1

BU GURURU HEP BERABER YAŞIYORUZ

Bakan Işıkhan’ı İzmir’de ağırlamaktan büyük gurur duyduklarını söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Bugün çok bir gururu hep birlikte bu çatı altında yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bize seçim döneminde çok güvendi. Bütün makamlarda Doğu ve Güneydoğululara inanılmaz bir özen gösterildi. Bu gururu hep beraber yaşıyoruz. Bunu sadece Mardinliler olarak değil 11 tane Doğu ve Güneydoğu ili olarak yaşadık. İnşallah buna layık olmaya çalışacağız. Bir seçimi güzel bir şekilde, kendi ilimizde mevzi kaybetmeden atlattık ama önümüzdeki bir yerel seçim var. Bizler bu şehre çok ciddi sahip çıkmaya çalışıyoruz. Çalışma Bakanımızın bugün bu makamda olması bizim için çok kıymetli. Bakanımızla 7 yıl Genel Merkez’de mutfaktaki gizli kahraman olarak çalıştım. Çoğumuzun ismini duymadığımız ama çok önemli işlere imza atmış bir değerimiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha yürekten teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANIMIZI İZMİR’DE MUTLU EDELİM

Konuşmasında yerel seçim gündemine ilişkin mesajlar veren AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, “Sayın Bakanımız hem İzmir’imizin hem Mardin’imizin gururudur. Kendisini yakinen bilenler iyi bilir ki zengin bir ailenin çocuğu olarak değil sıfır noktasından başlayıp hem Mardin hem İzmir hem de ülkemizin gurur oldu. Kendisi çok önemli çalışmalara imza atıyor. İzmir’de 760 bin Mardinli yaşıyor. Sizlerden ricam şudur: teşkilatlarımız her zaman Mardinli kardeşlerimize imkan tanımıştır. Her zaman teşkilatımızın en önemli yerlerinde bulunmuştur. Hepsi çok güzel çalışmalar yapıyor. Yerel seçimlerde hep beraber Rasim Abi gibi bu işe gönlünü vermiş insanlarla beraber, artık şu İzmir’i makus talihinden kurtaralım. Hep beraber şu Mardin’in kültürünü İzmir’e taşıyalım. Önümüzde 6 ay sonra yerel seçim var. Her birinizin sahada, ikna eden kişiler olmanızı istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızı, İzmir’de mutlu edelim” diye konuştu.

bababa

ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Ziyarette dernek çalışmaları hakkında Bakan Işıkhan’a bilgi veren MARVAK Başkanı Rasim Kahraman, “Sayın Cumhurbaşkanımız hem kabinede hem de milletvekilliğinde Doğu ve Güneydoğululara çok yer verdi. Ben Mardinliler adına kendisine çok teşekkür ediyorum ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: ÇAĞLA GENİŞ