İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ile Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından Aytaç Sefiloğlu için mezarı başında düzenlenen anmaya, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, Aytaç Sefiloğlu’nun eşi Macit Sefiloğlu ve kızı Dilan Sefiloğlu ile meslektaşları katıldı. 

'LİDERLERDEN BİRİYDİ'
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sefiloğlu'nu büyük bir özlemle andıklarını söyleyen Gappi, “Aslında Aytaç Sefiloğlu’nu anarken, bıraktığı bazı mesleki sembolleri de anmış oluyoruz. Bunların birincisi dürüst gazetecilik. Aytaç Sefiloğlu gerçekten bizlerin gazeteciliğe başladığı dönemlerde dürüst gazeteciliğin liderlerinden biriydi” dedi. Aytaç Sefiloğlu’nun dürüst gazeteciliğin yanında arkadaşlarını, dostlarını korumak için mücadele ettiğini kaydeden Gappi, “Aytaç Sefiloğlu, gerek gazetecilik yaptığı dönemde, gerekse basın müşavirliği yaptığı dönemde genç gazetecilerle yakından ilgilenerek onlara ilgi göstererek bilgi birikimini aktarırdı. Bunun için de Aytaç Abla olarak anılmaya devam ediyor” dedi.

Memleket şairi Nazım Hikmet Dikili’de anıldı Memleket şairi Nazım Hikmet Dikili’de anıldı

'ADINI EBSO YAŞATIYOR'
EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise meslektaşlarının Aytaç abla dediği Aytaç Sefiloğlu ile çalışmanın kendi jenerasyonu için bir ayrıcalık olduğunu anlattı. Demircan, “Bizler bu çalışma süremizin çok daha uzun olmasını beklerdik fakat amansız hastalık nedeniyle genç yaşta aramızdan ayrıldı. Eğer kendisi yaşıyor olsaydı gazetecilik etiği ve habercilik konularında genç arkadaşlarımıza çok önemli kazanımlar sağlayacak yapıdaydı. Keşke bizden sonraki jenerasyonda Aytaç ablayı tanıyıp onunla çalışma imkânı bulsaydı” ifadelerini kullandı. Demircan ayrıca EBSO'ya da teşekkür ederek her yıl düzenlenen Aytaç Sefiloğlu Gazetecilik Yarışması ile 'Aytaç abla'nın adının yaşatılmasına devam edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Diğer yandan İGC önceki dönem genel sekreteri ve TRT spikerlerinden Gaye Karadağ da vefatının 2. yılında ailesi, İGC yönetimi ve dostları tarafından Doğançay Mezarlığı'nda düzenlenen törenle anıldı. HABER MERKEZİ