Aydın'da hava durumu nasıl olacak? Aydın'da haftasonu hava nasıl olacak? Aydın'da hava nasıl olacak? Aydın'da haftasonu hava nasıl olacağı merak konusu oldu. İşte yaz aylarının en sıcak geçtiği Aydın'da hafta sonu hava durumu...

Aydın'da haftasonu hava durumu meteorolojiden alınan verilere göre parçalı bulutlu bir şekilde geçecek. Buna göre; Aydın'da Cumartesi parçalı bulutlu bir hava etkili olacak ve en yüksek sıcaklık 28 derece, en düşük sıcaklık 15 derece olacak. Pazar günü ise parçalı bulutlu bir hava etkisini devam ettirecek ve en yüksek sıcaklık 28 derece, en düşük sıcaklık 15 derece olacak.

aydınhafta28

SONBAHAR NEDİR? 

23 eylülde başlayıp 21 aralıkta biten ve yazla-kış arasındaki mevsim sonbahardır. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğumaya, ağaçlar yapraklarını dökmeye, bitkiler ve hayvanlar kışa hazırlık yapmaya başlar. Sonbahar, kış ayının habercisidir. Ülkemizde sonbahar bazı illere daha erken bazı illere daha geç gelir. Ege Bölgesi’nde sonbahar genellikle normalden daha kısa yaşanır.

SONBAHAR HASTA EDER Mİ?

Güneşin insana mutluluk ve huzur verdiği daha önce çokça kez denemelerle tespit edilmiştir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabilir. Böylece son baharın gelişiyle birlikte kişilerde; halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler görülebilir. Bu belirtileri gördüğünüzde bunun bir hastalık değil mevsim değişimi belirtisi olduğunu unutmayın.

YAĞMUR NEDİR?

Yağmur, bulutlardan yeryüzüne su formunda dökülür. Hava kütlelerinin içinde yer alan su buharı yani nemin su taneciklerine dönüşmesiyle oluşur. Hava kütlelerinin içinde yer alan nem, yüzde 100'ü geçtiği anda su buharı yağmur olarak bize gelir. Sonbahar, yağmurlu havaların sık sık yaşandığı bir mevsimdir.

ŞEMSİYE NEDİR? NE İŞE YARAR?

Şemsiye, esnek tellere bir sapın üzerinde gerilmiş, kullanan kişinin kontrolüyle açılıp kapanabilen, genellikle yağmur, bazen ise güneşten korunmak için kullanılan bir eşyadır. Su geçirmez kumaştan yapılan şemsiye taşınabilir. Büyük ve uzun şemsiyeler olduğu gibi küçük, katlanabilen ve çantaya sığan şemsiyeler de vardır.  İlk şemsiye kullanımına Mezopotamya'da rastlanmıştır. Antik Mısır'da da koruyucu bir niteliği olduğuna inanılan şemsiyeler, Roma kültürüne de Mısır'dan geçmiştir.

Yürek yakan kaza! Daha 1 yaşındaydı… Yürek yakan kaza! Daha 1 yaşındaydı…

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Cumhuriyetin 100. Yılında Aydın'da 100 kişiyle Zeybek gösterisi

Kaynak: RABİA AYKUT