Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen etkinlikle birlikte, Fransız Kültür Merkezinde, ‘Avrupa Filmleri Haftası’nın açılış kokteyli gerçekleştirildi. Avrupa Birliğine (AB) üye 16 ülkeden filmlerin izlettirileceği 11-16 Eylül film haftasında, ilk olarak Finlandiya yapımı “Aurora” isimli film izledi. Film izlemeden hemen önce düzenlenen etkinliğin önemi hakkında konuşma yapan ESİAD Başkanı Sibel Zorlu, “Kültürler arası diyalog ülkelerin barış içinde yaşayabilmesinin temel taşıdır. Bunun en iyi yolu da kültür sanat etkinliklerinden geçmektedir. Toplumlar arasındaki iletişimi kolaylaştıran ve karşılıklı etkileşimi arttıran bu tür faaliyetler son derece değerlidir. Bugün yine çok özel bir etkinlik için bir aradayız, 11-16 Eylül günleri arasında ‘Avrupa Filmleri Haftası’na ev sahipliği yapıyoruz” sözlerine yer verdi.

Avrupa Filmleri11 (7)

AB ÜYESİ 16 ÜLKEDEN 16 FİLM ÜCRETSİZ OLARAK İZLENECEK

Gerçekleştirilen kokteyl sonrasında, Finlandiya yapımı “Aurora” filminin gösteriminin yapılacağını bildiren ESİAD Başkanı Sibel Zorlu, bu tarz etkinliklerin ülkeler arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiğini ve ‘Avrupa Filmleri Haftası’ kapsamında İzmir’de, AB üyesi 16 ülkeden, 16 filmin ücretsiz olarak izlenebileceğini belirtti. Zorlu, kokteylde yaptığı konuşmada " Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ‘Avrupa Filmleri Haftası’ nın açılışına hoş geldiniz. ESİAD olarak Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile hayata geçirdiğimiz iş birliği çerçevesinde 1996’dan bu yana İzmir Avrupa Bilgi Merkezine ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’deki 19 merkez içerisinde AB Bilgi Merkezi içerisindeki tek sivil toplum örgütü olmaktan kıvanç duyuyoruz. Kültürler arası diyalog ülkelerin barış içinde yaşayabilmesinin temel taşıdır. Bunun en iyi yolu da kültür sanat etkinliklerinden geçmektedir. Toplumlar arasındaki iletişimi kolaylaştıran ve karşılıklı etkileşimi arttıran bu tür faaliyetler son derece değerlidir. Bugün yine çok özel bir etkinlik için bir aradayız, 11-16 Eylül günleri arasında ‘Avrupa Filmleri Haftası’na ev sahipliği yapıyoruz” sözlerine yer verdi.

Osmanlı'dan günümüze vazgeçilmez kültür: Tesbih Osmanlı'dan günümüze vazgeçilmez kültür: Tesbih

Avrupa Filmleri11 (5)

BU TÜR FAALİYETLER SON DERECE DEĞERLİDİR

İzmir AB Bilgi Merkezi ve ESİAD olarak, birçok kültür-sanat, gençlik, iklim ve sürdürülebilirlik projesinde yer aldıklarını söyleyen Zorlu, “Toplumun her kesimini kucaklayan etkinlikler düzenliyoruz. İklim haftası kapsamında hayata geçirdiğimiz hekatonlardan biri olan klimaton İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı iş birliğinde her yıl düzenlediğimiz ve toplam 158 gence ulaştığımız sürdürülebilirlik elçileri programı, kültürler arası diyalog konulu gençlik forumları gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptık. Toplumsal cinsiyet eşitliğini yaşamın her alanında karşılık bulması kadınların iş gücüne katılımının sağlanması ve karar mekanizmalarının içerisinde yer almasına yönelik toplantı ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz. AB’nin özel önem verdiği konuların başında Avrupa halkları arasındaki dayanışmanın artması gelmektedir” dedi.

Avrupa Filmleri11 (2)

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Renkli Vosvoslar festivalde bir araya geldi

Kaynak: AYSELİN UZUN