Emekli maaş promosyonunun artırılması konusunda bankalara çağrıda bulunan İTO Başkanı Avdagiç’e emekli dernek ve sendikalarından destek geldi. Emekliler, hakları olan promosyon rakamlarını talep etti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER

Uzun süredir gündemde olan memur, çalışan ve emekli maaş promosyonları ile ilgili İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Promosyonda memurlar ile emeklilere ödenen rakamlar arasındaki makas farkı tartışılan konular arasında yer alıyor. Memurların alacağı tutarlara karşın bankaların emeklilere verdiği en yüksek promosyon 7 bin 500 TL civarında kaldı. Ücret eşitsizliğinde bankaların rolüne dikkat çeken İTO Başkanı Avdagiç, emekli promosyonlarının artırılması çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Bankalar çifte standart uyguluyor. Emeklilere verilen tutar az. Pazarlık gücü olmayan emeklilerin de maaş promosyonu oransal olarak artırılmalı.” Avdagiç’in açıklaması emekli dernekleri ve sendikalar tarafından olumlu karşılandı.

YERİNDE BİR AÇIKLAMADIR

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şubesi Başkanı Zekeriya Beypınar aylardır emekli promosyonu hakkında açıklamalarda bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi: “İlk defa sesimizi duyan birileri oldu. İşveren tarafından da olsa sesimizin duyulmuş olması bizim için memnuniyet verici. İstanbul Ticaret Odası Başkanı’nın açıklaması tam isabet olmuş ve yerinde bir açıklamadır. Kendisinin açıklamasını emekliler olarak destekliyoruz. Umarız emeklilerin maaş promosyonu konusu bu açıklamadan sonra daha da iyi olur ve uzun zamandır beklenti içinde olan emeklilerin bu beklentileri karşılanır. İnşallah tüm emeklilerimiz çalışanlar gibi hak ettikleri maaş promosyonuna kavuşurlar. Yıllarca çalışıp emekli olduktan sonra rahat etmek isteyen emeklilerimiz aldıkları maaşlar ile zar zor geçinebiliyor. Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu yerde en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’de kaldı. Maaşlarda istediği zammı alamayan emeklilerin inşallah emekli maaş promosyonunda yüzü güler. Bunca yıl çalışıp emekli olan emeklilerimiz de inşallah hak ettikleri promosyon rakamlarına ulaşır. Amacımız sesimizin duyulması ve hak ettiğimizi almaktır.”

BİZ HAK EDİLENİ İSTİYORUZ

DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe ise promosyon bizim maaşlarımızı faizidir diyerek şunları kaydetti: “Bir bankanın o kadar çok emeklisi var ki örnek vermek gerekirse 14 milyon emeklinin 1 milyonu bir bankada olsa bunun faizini siz düşünebiliyor musunuz? Bu faizi dönüşüm olarak bize vermiyorlar. Kendi aralarında pay ediyorlar. Bizim istediğimiz bizim hak ettiğimiz promosyonun bize verilmesidir. Bir işveren tarafından böyle söylenmesi bu konularda etkin faaliyet gösterdiğimiz anlamına gelir. Çünkü onlarda bu konularda mağduriyet yaşıyor. Çünkü paralarını yatırıyorlar para yattıktan sonra banka o faizi kullanıyor. Kullandığı için o tür ihalelere girdiğinde kendilerine ait bizim faizimizle iş yapıyorlar. İşverenlerde bu konularda ihalelere giremedikleri için herhalde mağdur kalıyorlar. O mağduriyetlerini de bizim için promosyonlardan dolayı etkileniyorlar ki bu haklı davalarını söylemişler. Biz promosyonlarımızın daha çok arttırılması bize düşen faizlerin net olarak ödenmesini istiyoruz. Böyle olursa yoksul olan emekli hiç olmazsa bir nebze bir şeylerden faydalanabilsin istiyoruz. Ama bunu sadaka olarak değil hak edilen olarak verilmesini istiyoruz. Bizim istediğimiz promosyonlardan bankalar kendilerine çok büyük gelir elde ettiler. Bu gelirin bize verilmesi gerekiyor bunu biz yasal olarak istiyoruz. Yasal olarak promosyondan bize düşen hakkımız verilmeli. Biz bankalar arası koşturmak durumunda değiliz. A bankası 7 lira veriyor, B bankası 8 lira veriyor. Biz hak edileni istiyoruz. Hak edilenin verilmesi için mücadele edeceğiz. Zaten yasal olarak sendikal hakkımızı alabilmek için mücadele ediyoruz. Amacımız bu.”