GURBET YAVUKLU

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gamze Şimşek, Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programına konuk oldu. İzmir’de seçim günü yaşanan usulsüzlükleri gündeme getiren Şimşek, “Oy pusulaları, seçmen sayısından fazla çıktı. Çok ciddi bir kaos var bu seçimde. Çok ciddi bir hukuksuzluk, tedbirsizlik yaşandı. Bizim avukatlarımız sahada olmasaydı kimse bu kadar mükerrer oy kullanıldığını bilmeyecekti. Kanun yok, mevzuat yok, hukuk yok. Burada kaybeden yurttaş oldu! Burada seçmen listesinde adı olmayan kişiler dahi oy kullanabiliyorsa, deprem bölgesinde ölüm kaydı daha girmeyen kişiler adına da oy kullanılmış olabilir. İkinci turda herkes sandığa gidip oyunu kullansın, oyuna güvensin” dedi.

7 HAT DA HİÇ SUSMADI!

“İzmir barosu bir rekor kırdı” diyerek sözlerine başlayan Şimşek, şunları ekledi: “Türkiye’de avukat örgütlenmesiyle sahada en çok bulunan seçim rekorunu kırdı. Avukatların sahada olmasının çok önemli olduğunu her zaman söyledik. Yurttaşın oylarına sahip çıkmak için önemli olduğunu söylüyorduk. Buna rağmen çok fazla hukuksuzluğa şahit olduk. İzmir Barosu Kriz Masasındaydık. 7 hatlı bir telefonumuz vardı ve 7 hat da hiç susmadı. 1800 arama gerçekleşti. Şahsi telefonumdan 300-400 arama gerçekleşti. Özellikle sabahın ilk saatlerinde yaşanan sorunlar da seçimdeki hukuksuzluğu gözler önüne serdi.”

BİRÇOK SORUN YAŞANDI

Şimşek, şöyle devam etti: “Sabahın ilk saatlerinde torbaların gelmesiyle başladı her şey. Biliyoruz ki o torbaların mühürlü bir şekilde gelmesi ve sandık kurulu oluştuktan sonra ilk kez sandık kurulu üyelerinin önünde açılması gerekiyor. Peki, ne oldu? Bizimle iletişim kuran avukatlarımızdan gelen bilgiler doğrultusunda o torbaların açık bir şekilde geldiği, yukarı çıkmadan kontrol edildiği ve buna engel olmak isteyen avukatların da dışarıda bırakılarak, müşahitlerin sadece oy sayımında gelebileceği söylendi. Sırf torbalara karıştıkları için dışarıda bırakıldılar… Başka şehirlerden de şikayetler geldi ama ben özellikle İzmir’den bahsetmek istiyorum. Avukatlarımız içeri alındıktan sonra sandık kurulunun oluşmasında birçok sorun yaşandı. Torbalarda tutanak defterleri çıkmadı, seçim kağıtları mühürsüz çıktı.”

Engelsiz Hayat Dergisi'nden yeni sayı Engelsiz Hayat Dergisi'nden yeni sayı

EN BÜYÜK SORUN MÜKERRER OY!

“Bu seçimin en büyük sorunu da mükerrer oylardı” sözlerine dikkat çeken Av. Şimşek, “Çok fazla mükerrer oy kullanımı var. Islak imzalı olmayan belgelerle karşı karşıyaydık. Seçmen listesinden oy kullanılmadan önce kimlik kontrolü yapılmadı. Oy kullanıldıktan sonra bakılıp aslında oy kullanamayacak bir vatandaşa oy kullandırıldığı ortaya çıktı. Özellikle polis memurlarının 142 No’lu belgeleri unuttuklarını söyleyerek birden çok kez oy kullandıkları ortaya çıktı. Hiçbir seçimde görülmediği kadar yanlış oy kullanımı yaşandı. Yanlış sandıkta oy kullanımı çok görüldü. Yan sınıftaki seçmenin senin sandığında oy kullanmasının hiçbir hukuki açıklaması yok. Biz bu şikayeti her okuldan aldık. ‘Her vatandaş tek bir oy kullanmıştır’ diyemeyiz bu seçimde. Önlem almayı, yasalara aykırı bir şekilde okullara polisler, TOMA’lar göndermek olarak anlamışlar. Onların varlığı seçime gölge düşürecek bir şeydir. Önlem, sandık kurulunun bilgili olmasıdır.”

KANUN YOK, MEVZUAT YOK…

Sandıktaki oy pusulasının dışarı çıkartılamayacağını tüm sandık kurulu üyelerinin bilmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Ama bu bile yaşandı. Oy pusulaları, seçmen sayısından fazla çıktı. Çok ciddi bir kaos var bu seçimde. Çok ciddi bir hukuksuzluk, tedbirsizlik yaşandı. İzmir’de bile bu denli sorun yaşandı. Diğer şehirlerde neler yaşandı, artık seçimin güvenilirliğine ne kadar itibar edilir merak konusu… Bir yerde bilgi ve kontrol olmazsa her şey mümkün. Bunca yıldır seçimlerde görev alıyorum ama bu seçimde gelen krizler diğer seçimlerden çok daha fazla ve kötücüldü. Bizim avukatlarımız sahada olmasaydı kimse bu kadar mükerrer oy kullanıldığını bilmeyecekti. Herkes sandığına sahip çıkarsa ancak o zaman bir seçim güvenliğinden bahsedebiliriz. Kanun yok, mevzuat yok, hukuk yok. Kişilerin aldığı emirler doğrultusunda yaptığı hukuksuzluklar var. Burada kaybeden yurttaş oldu! Burada seçmen listesinde adı olmayan kişiler dahi oy kullanabiliyorsa, deprem bölgesinde ölüm kaydı daha girmeyen kişiler adına da oy kullanılmış olabilir. İkinci turda herkes sandığa gidip oyunu kullansın, oyuna güvensin” dedi.