TENZİLE AŞÇI

İşsizlik sorunu Türkiye’de çığ gibi büyümeye devam ederken ülkenin kangren haline gelen sorunlarından olan öğretmen ataması bir kez daha gündeme geldi.

Yıllardır yaralarına pansuman olunamayan binlerce öğretmen, Öğretmen Etkinlik Platformu’nun düzenlediği “Doğudan Batıya 100 Bin Öğretmen” eyleminde taleplerini bir kez daha haykırdılar. Ülkenin en batı noktası İzmir'de Gündoğdu Meydanı ve en doğu noktası Van'da Kent Meydanı’nda eş zamanlı düzenlenen eylemde atama bekleyen öğretmenler “100. Yıla 100 bin atama” dediler.

TÖZ: 100 YIL 100 BİN ATAMAYLA TAÇLANDIRILSIN

Atanamayan öğretmenler adına basın açıklamasını platform sözcüsü Tuğba Töz, “Adil dağılımlı 100 bin atama talebimizi bugün İzmir Gündoğdu Meydanı’nda ve Van Kent Meydanı’nda eş zamanlı olarak sesimizi yükselttiğimiz adil 100 bin atama talebimizi doğudan batıya yankılatıyoruz! 2022 yılında elimizde olmayan koşullar sebebiyle KPSS iptal edildi ve 5 oturum sınava girdik. Aylarca yaşadığımız stres, ertelenen hayatlarımız, umutlarımız ve öğrencilerimize kavuşma arzumuz göz önünde bulundurulduğunda adil dağılımlı öğretmen atamasının ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. Bizler; çalışan, çalışkan ve üreten yeni nesiller yetiştirmeye hazırız. 21 Ekim’de sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte başlayan mücadelemizin tek bir amacı, sınıflarımıza ve öğrencilerimize kavuşmak! Bizim yerimiz ne sosyal medyadır ne de meydanlar. Bütçeden ayrılan aslan payının cumhuriyetimizin 100. yılında adil dağılımlı en az 100 bin öğretmen ataması ile taçlandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Ziraat Bankası Demirören borcunun ne kadarını ödedi? Ziraat Bankası Demirören borcunun ne kadarını ödedi?

“ÜCRETLİ ÖĞRETMEN DEĞİL ALANINDA UZMAN ÖĞRETMEN”

Ücretli öğretmen uygulaması ve mülakatların da kaldırılması çağrısında bulunan Töz, “2022 yılı itibariyle atama bekleyen öğretmen sayısının 416 bin 615 olduğu ve 2023 yılı itibariyle 250 bin öğretmen açığı tespit edildiği halde Milli Eğitim Bakanlığı alanında uzman, liyakat sahibi öğretmenleri atamak yerine okullarda ücretli öğretmen adı altında çocuklarımızı farklı meslek dallarında uzman kişilere emanet etmektedir. Hem öğrencilerin hem öğretmenlerin mağdur edildiği bu sistemin bir an önce kaldırılması, ücretli öğretmenlerin yerine alanında uzman öğretmenlerin atamasının yapılması gerekmektedir. Eğitim fakültelerinin ilgili bölümünden mezun olmuş, genel öğretmenlik alan bilgisinde gerekli puanları almış öğretmenlerin bir de mülakat ile değerlendirilmesinin hiçbir objektifliği bulunmamaktadır. Mülakat süreci biz öğretmenlere zaman kaybı ve stres yaşatmaktadır. Bu durumdan kaynaklanan mağduriyetlerin yaşanmaması adına mülakat uygulamasının kaldırılarak her öğretmenimizin eğitim-öğretim süreci içerisinde çok yönlü şekilde değerlendirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

GÜRBAŞ: ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE SON VERİLSİN

İzmir’den eyleme katılan Pembe Rümeysa Gürbaş, “Fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum 4 senedir atama bekliyorum. Şu an sınav sonuçlarımız belli olmasına rağmen 4 aydır atama bekliyoruz. Bu şekilde ne yolumuzu çizebiliyoruz ne de başka alanlara yönelebiliyoruz. Artık atanmak istiyoruz. Şu an 250 bin öğretmen açığı var. Bunun 80 bini ücretli öğretmenlik. Ücretli öğretmenlikte farklı mezuniyetteki insanlar da çalışıyor. Bu şekilde ücretli öğretmenliğe son verilmesini, onların yerine bizim atanmamız istiyoruz. En az 100 bin diyoruz” diyerek taleplerini dile getirdi.

YILDIZ: ADİL DAĞILIMLI 100 BİN ATAMA

Adana’dan eyleme katılan Simge Yıldız, “Bu soğuğu atama talebimiz için çekiyoruz. Bugün doğum günüm ve doğum günümü ailemle geçirmek yerine 100 bin atama için alanlardayım. 100 bin atama için birlik oluyoruz. En kısa sürede adil dağılımlı 100 bin atamayı istiyoruz. Tek isteğimiz bu” ifadelerini kullandı.

KANAL: 10 SENEDİR ATAMA BEKLİYORUM

Çocuğuyla Hatay’dan geldiğini belirten Deniz Kanal, “100. yıla özel 100 bin atama istiyoruz. Çocuğumla geldim buraya. Bizim yerimiz okullar. Beden eğitimi branşım var ve 10 senedir atama bekliyorum. Yeter bu son bulsun artık. Ben atanamadım. Yıllardır sınava girip çıkıyorum. Ailemle çocuklarımla ilgilenemiyorum. Artık bu havuzu eritin” dedi.

SAKARTEPE: BU YIL SESİMİZİ DUYSUNLAR

Sesini duyurmak için Afyon’dan gelen Betül Sakartepe ise şunları söyledi; “Okul öncesi öğretmenliği bitirdim ve 3 yıldır atama bekliyorum. Biz 100 bin atama istiyoruz ve umarım artık bu sese kulak verirler. Herkes atanmak ve emeğinin karşılığını almak istiyor. Bugüne kadar öğretmen ataması hep çok düşük tutuldu. Bu yıl sesimizi duyup bu sayıyı artıracaklarını düşünüyoruz.”