TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mehmet Ali Ağca’nın yargılanmasına devam edildi  

Abdi İpekçi’ye suikast düzenleyerek öldüren ve Papa’ya silahlı saldırıda bulunan Mehmet Ali Ağca’nın yağma suçundan yargılanmasına devam edildi

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 16:04
Kaynak: İHA
Mehmet Ali Ağca’nın yargılanmasına devam edildi  

Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'ye 1 Şubat 1979'da silahlı suikast düzenleyen ve Papa II. Ioannes Paulus'a 13 Mayıs 1981'de saldırarak elinden ve karnından vuran Mehmet Ali Ağca, bu kez Bahçelievler'de 2021 yılında meydana gelen bir olayla ilgili olarak yağma suçundan yargılanmaya devam ediyor. Olayda, bir daireyi borçları karşılığında üzerine alan Gökhan Soylu, Mehmet Ali Ağca dahil olmak üzere 5 kişiyle görüşmüş. Soylu'nun ifadesine göre, bu görüşmede Ağca, Soylu'nun çocuklarıyla tehditler savurmuş. Soylu'nun olaydan korkması nedeniyle evin devrini Mehmet Ali Ağca'ya yapmış. Soylu, yaşanan olaydan dolayı şikayetçi olmuş ve 5 sanık hakkında 'yağma' suçundan dava açıldı.

Bakırköy 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, taraf avukatları hazır bulunmuş ancak sanıklar ve müştekiler duruşmaya katılmamış. Olayın detaylarına ilişkin mahkeme süreci devam etmektedir.

BORÇLARINDAN DOLAYI ÇEK VERDİLER

Duruşmada tanık olarak dinlenen Ahmet Gülmedi, müşteki Gökhan Soylu ile aynı iş yerinde çalıştığını söyleyerek, “Muhittin Erdal pazarcıydı, Gökhan Soylu alışveriş yapardı, mal alıp satarlardı ticaret yapıyorlardı. Bunların işleri bozuldu. Gökhan’a çek verdiler borçlarından dolayı. Çekler ödenmedi. Muhittin Erdal’ın üzerine olan daireleri Gökhan Soylu’ya devrettiler, kendimizi toparlayıp senden alacağız diyerek. Daireler Gökhan’ın üzerinde kaldı. Gökhan dairelerin parasını verdi. Bunlar daha sonra daireyi vermemiz için bizi çağırdılar. Tehditvari bir tavırları vardı. Bizi Bakırköy’de bir ofise çağırdılar. Mehmet Ali Ağca da bu görüşmede vardı. Mehmet Ali Ağca elini masaya vurarak ‘sen zenginsin bu adamların dairesini vereceksin senin çocuğun var, yerlerini biliyorum’ dedi Gökhan Soylu’ya. Üzerimize yürüdü. İlerleyen günlerde tapuyu aldılar. Mehmet Ali Ağca tapu alındığı gün Gökhan Soylu ve beni aldı. Otogarda bizi indirdi. Bize ‘inin hiç kimseye bir şey söylemeyin’ dedi. Bizim elimizden çekleri de aldılar. Aradan 1 hafta geçtikten sonra ben Gökhan’a şikayetçi olalım dedim. Şikayetçi olduk” şeklinde beyanda bulundu.

Tanık beyanının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanık  firari Ahmet Çetin’in hakkında yakalama emrinin infazının beklenmesine ve eksikliklerin giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İddianameden; Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, müşteki Gökhan Soylu’nun şikayet dilekçesi aktarılmıştı. Soylu dilekçesinde, sanık Muhittin Erdal ile bir dönem ticareti olduğunu, bu kişinin kendisine borcu olduğunu, icra işlemi yapılmasını istemediği için Erdal’ın kendisine kardeşinin eski eşi adına bulunan Bahçelievler’deki bir evi almasını teklif ettiğini anlatmıştı. Dilekçede, Soylu’nun evi aldığı Muhittin Erdal’a evi boşaltması için tahliye davası açtığı ancak davaların reddedildiği de belirtilmişti. Sanık Muhittin Erdal’ın sonrasında Soylu’yu ölümle tehdit ettiği ve bu yüzden ceza aldığı da dilekçede belirtilmişti. Soylu, 2021 yılında Mehmet Ali Ağca ve bilmediği bir kişi ile iletişime geçtiğini de dilekçesinde aktararak “Ağca bana elimdeki taşınmazın devrini vermemi söyledi ‘çoluğun çocuğun var hiç korkmuyor musun’ diyerek tehdit etti. Ben korktuğum için tapu devrini yaptım” dedi. Sanıkların fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettikleri açıklanan iddianamede, ‘birden fazla kişi ile birlikte yağma’ suçunun işlendiği kaydedildi. Sanıklar Mehmet Ali Aslan (Ağca), Reyhan Erdal, Muhittin Erdal, Gökhan Erdal ve Ahmet Çetin hakkında ‘birden fazla kişi ile birlikte yağma’ suçundan ayrı ayrı 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.