TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kendisine küfreden mesai arkadaşına karşılık verince işten çıkarılmıştı: Mahkemeden tolere edilebilir kararı!

İzmir'de çalıştığı şirkette erkek mesai arkadaşları tarafından kullandığı argo ve küfürlü ifadelerden rahatsızlık duyduğunu belirten bir kadın, uyarılara rağmen bu söylemlerin devam etmesi üzerine işten çıkarıldı. Ancak kadın, işe iade davasını kazandı

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 13:28
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 13:28
Kaynak: AA
Kendisine küfreden mesai arkadaşına karşılık verince işten çıkarılmıştı: Mahkemeden tolere edilebilir kararı!

İzmir'de, çalıştığı yerde argo ve küfürlü ifadeler kullanılmasından rahatsızlık duyan bir kadın, bu durumu iş arkadaşlarına bildirdi. Ancak uyarılara rağmen argo söylemlerin devam etmesi üzerine, kadın iş arkadaşına küfrettiği gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan kadın, işe iade davasını kazandı. Mahkeme, kadının tepkisinin argo söylemlere karşı olduğunu ve işten çıkarılmanın adil olmadığına hükmetti.

Rahatsızlık duyduğunu belirttiği halde...

Bir gıda pazarlama şirketinde müşteri yöneticisi olarak görev yapan E.G, erkek mesai arkadaşlarının küfürlü ifadeler ve cinsel içerikli şakalar yapması nedeniyle rahatsızlık duyduğunu belirtti. Ancak iddiaya göre, mesai arkadaşlarından aldığı cevap "alışırsın, duymazdan gel" oldu. Küfür ve şakaların artması üzerine E.G, çalışma arkadaşıyla tartıştı. Tartışma sırasında, E.G'nin çalışma arkadaşına ve eşine küfrettiği iddia edildi ve bu durumun savunması istendi.

E.G'nin iş akdi, iş arkadaşına karşı saygı ve nezaket sınırlarını aşan küfürlü söylemlerde bulunduğu, bu davranışların ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olduğu, güven ilişkisini derinden sarstığı, iş yerindeki çalışma barışını bozduğu ve savunmasında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunduğu kanaatine varılarak sonlandırıldı. Bu nedenle, iş akdi İş Kanunu'nun 17. ve 18. maddeleri uyarınca ihbar tazminatı ödenerek feshedildi.

E.G, feshin geçersizliğinin tespiti ve işe iade talebi ile mahkemeye başvurdu.

Eşitlik ilkesine aykırıdır

Dosyayı inceleyen İzmir 19. İş Mahkemesi, "E.G'nin mesai arkadaşlarının küfürlü konuşmalara ilişkin şikayetlerine dair iş yeri yetkililerince adım atılmadığına" kanaat getirdi.

E.G'yi haklı bulan ve işe iade talebinin kabulüne karar veren mahkeme, kararında şu ifadelere yer verdi:

"Normal şartlarda davacının kullandığını kabul ettiği küfürlü ifade, saygı ve nezaket sınırlarını aşan cinste ifade olup, geçerli fesih nedeni olabilecek ağırlıkta ise de davacının sürekli küfürlü ve argo konuşmalara maruz kalması, uyarı ve şikayetlerin de sonuçsuz kalması ve E.G'nin sarf ettiği ifade öncesinde de benzer şekilde ağır küfürlü ifadelerin kullanıldığı dikkate alınmalıdır. Davacının yaşanan olaylara tepki amacıyla küfürlü konuştuğu, erkek çalışanların söylemleri karşısında ifadelerinin tolere edilebilir düzeyde olduğu, bu nedenle fesih işleminin ölçülü olmadığı ve feshin son çare olması ilkelerine de aykırı davranıldığının kabulü gerekmiştir. Ayrıca çalışanlar arasında yaşanan bu olaylar üzerinde yapılan disiplin soruşturması neticesinde, sadece davacının iş akdinin feshedilmiş olması eşitlik ilkesine de aykırıdır."

İtiraz üzerine dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi de "Davacının feshe gerekçe yapılan eylemi ile iş yerinde çalışma barışının, iş yeri düzeninin bozulduğunun ispat edilememiş olması ve feshin ölçüsüz bulunması" nedenleri ile istinaf başvurusunu esastan reddetti.

"İşe başlatmayacaksa tazminat ödemesi gerekiyor

E.G'nin avukatı Ömer Çağdaş, müvekkilinin 9-10 ay kadar sürekli küfürlü söylemlerin bulunduğu ortamda çalıştığını ve bundan çok rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Çağdaş, müvekkilinin verdiği tepkinin mahkemece "tolere edilebilir" bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Müvekkilimiz, erkek egemen sektörde kadın olarak çalışmanın zorluklarından bahsetti. Son olarak 3-4 erkek çalışanın bir toplantı esnasında çok fazla küfürlü sözler nedeniyle rahatsız olduğunu söylüyor, tepki veriyor ve tartışma çıkıyor. Müvekkilimizden tartışma esnasında küfürlü cümle çıkıyor. Diğer işçiler davada bunu müvekkilimizin aleyhine kullandı, 'o da küfretti' şeklinde. Müvekkilim 9-10 ay boyunca maruz kaldığı söylemler sonunda bu durumu kanıksamıştı. İş yerinde herkes bu şekilde konuşuyormuş, müvekkilin ağzından bir anda refleks olarak çıkmış."

Çağdaş, müvekkilinin işe iade kararından duyduğu mutluluğu ifade ederek, "İstinaf mahkemesinin kararı kesin olarak verildi. Bu kararı aldıktan sonra 10 gün içerisinde işverene işe başlamak yönünde ihtar gönderiyoruz. Bu ihtardan sonra işverenin 30 gün süresi var. 30 günde müvekkili işe davet edebilir. İşe başlatmayacaksa işe başlatmama ve boşta geçen süre tazminatlarını müvekkile ödemesi gerekiyor." dedi.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.