Cemal Durmaz'ın kaleme aldığı 'Artık Bir Cumhurbaşkanı Adayı Gerekli…' köşe yazısı yayında.

Artık gerçekten siyasi haber izlememe kararı alacağım neredeyse.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 seçimlerinde aday olduğunu ilan edeli ne kadar oldu bileniniz var mı? Çok zaman oldu diyelim.

Peki bu ülkede kaç siyasi parti var? Allah aşkına birileri internete girip bir baksın. Ben şöyle bir baktım Ekim 2022 tarihi itibari ile 119 siyasi partinin aktif olarak ismini Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sayfasında gördüm.

Peki insanlar bir araya gelerek ne için siyasi parti kurarlar? Bu ülkeyi yönetmek için değil mi? Birisi bu konuya açıklık getirsin lütfen.

Peki bu ülkeyi yönetmek, iktidara gelmek için ne yapmak gerekir? Seçimlerde aday olmak, aday göstermek veya aday gösterilerek olmaz mı?

Ben bugün bir siyasi parti kursam ve oyum yüzde 1 de olsa bana oy veren destekleyenlere haksızlık olmaması için adaylığımı çoktan açıklardım. Çünkü bir siyasi görüşüm var ve parti kurmuşum artık tek hedef iktidar olmalı. Yanlış bir şey düşünüyorsam söyleyin lütfen.

Şimdi günümüze bakalım. 119 aktif siyasi parti var ama seçimlere çok az bir zaman kalmasına rağmen muhalefetten hâlen bir aday yok. Aday olmadığı gibi ortalıkta söylentiler o kadar çok ki insanlar kendi dertlerini unutur hâle gelmiş. Ülkemizde Cumhurbaşkanı adaylığı kriterlerine uyan milyonlar olduğunu da düşündüğümü söylemek istiyorum.

Buradan Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Ülkemizde demokrasinin işlemesi için eğer yüz bin imza toplamak için ilk imzayı siz atarsanız ben karşınıza bağımsız aday olarak çıkmaya hazırım. Çıkayım ki demokrasi işlesin. En azından iki aday ile seçimlere gidilebilsin.

Muhalefet o ki, hâlen kimi aday göstereceklerini bilemiyorlar. Bence inanılmaz bir koltuk ve güç kavgası içindeler. Bir o partinin ev sahipliğinde toplanıyorlar, bir bu partinin. Bunca toplantıdan sonra hâlen bir aday gösteremiyorsanız söyleyecek söz yok.

Bu ülkede demokrasiyi işletmek muhalefetin görevi. Artık her kim olacaksa bir an önce adaylığı açıklanmalı, farklı kulis bilgileri veya dedikoduların önüne geçilmeli. Vatandaşın adayı tanıması için zaman tanınmalıdır. Ben adayın kim olacağını elbette önemsiyorum ama köşe yazılarımda daha önce de belirttiğim gibi adayın çok daha önce açıklanmış ve çalışmalara başlamış olması gerektiğini düşünüyorum. Bu saatten sonra popüler birisi olabilir. Halkın tanıdığı biri, güvendiği biri ya da siyasi parti liderlerinden biri olabilir ya da siyasetten uzak ama halkın tanıdığı biri aday gösterilebilir. Yeni biri kendini tanıtana kadar inanın seçimler çoktan yapılır biter.

Demem o ki; sayın siyasi parti liderleri, artık toplantıları bırakın da bir an önce adayınızı açıklayın. Kim neden oy vermeli gösterdiğiniz aday kendini ifade edebilmeli, açıklayabilmeli. Projeler anlatabilmeli, neler planladıklarını, sorunların üstesinden nasıl geleceğini artık izah edebilmeli.

Bu gidişle gerçekten aday krizi çıkacak. Artık bu günler son toplantı günleri olsun. Toplantılar bitsin halk Cumhurbaşkanı adaylarını değerlendirme fırsatı bulsun. Ülkemde demokrasi bir şekilde işlerliğini sürdürmeli. Cumhuriyet ilelebet yaşatılmalıdır.