Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çankaya İlçe Müftülüğünce 101 hafız için düzenlenen Hafızlık İcazet Merasimi'ne katıldı

Çamaşırları odada kurutuyorsanız dikkat Çamaşırları odada kurutuyorsanız dikkat

Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, Kocatepe Camisi İmamı Mehmet Atıcı'nın Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından icazet belgesini alacak hafızlar da çeşitli sureleri okudu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'i ezberleyen hafızlara ve ailelerine teşekkür ederek, "Allah Resulü Efendimiz, 23 sene boyunca Kur'an'la insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkarmak için üzerinde vazife olan şahitliğini, müjdeleyiciliğini, uyarıcılığını, davetini, irşadını nasıl yaptıysa, bu emanet şimdi bizim üzerimizde. Allah Resulü'nün varisleri üzerinde. Allah Resulü'ne varis olmayı en çok hak eden hafızlardır." diye konuştu.

Allah Resulü'ne varis olmanın en büyük unvan olduğunu ifade eden Erbaş, bu unvana sahip gençlerin, bu şerefi ömürleri boyunca taşıması temennisinde bulundu.

Erbaş, hafızların hayatlarını Kur'an'a göre tanzim etmeleri, diğer insanlara da bu yönde yaşamaları için yardımcı olmaları ve Kur'an-ı Kerim'in hayat rehberi olduğunu bütün insanlığa anlatmaları gerektiğini söyledi.

Allah'ın ayetinde "Kur'an-ı biz indirdik. Onun muhafızı biziz." dediğini hatırlatan Erbaş, "Kim vesilesiyle? Hafızlar vesilesiyle. Sizler vasıtasınız. Allah sizin Kur'an muhafızları olduğunuzu ayeti kerimede işaret ediyor." dedi.

Hafızların, ailelerinin ve hocalarının fedakarlık yaptığını dile getiren Erbaş, şöyle devam etti:

"Hafız olmak ne kadar çetin bir işse, hafız hocalığı da o kadar çetin bir iştir. Onlarla hep beraber oldular. Hafız ailesi olmak da o kadar çetin bir iştir. Haftada birkaç kez beni arayan hafız anneleri, hafız babaları var. Onların heyecanını dinliyorum. Onların, hafızlarımız bir an önce hafızlıklarını yapsın diye katlandıkları fedakarlıkları biliyorum. Dolayısıyla onlardan da Allah razı olsun."

Konuşmaların ardından hafızlar, icazet belgelerini aldı.

Reisül-Kurra Mustafa Demirkan'ın yaptığı dua ile son bulan törene, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Milletvekili Ahmet Aydın, Ankara İl Müftüsü Hasan Çınar, Çankaya İlçe Müftüsü Mustafa Baytar, Çankaya Kaymakamı Murat Duru da katıldı. AA