HÜSEYİN DEMİR-RÖPORTAJ

2001 yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan 12 Dev Adam’ın teknik ekibinde yer alan, antrenörlükten sonra Türk basketbolunun lokomotif kulübü Tofaş Spor Kulübü’nde menajer olarak kariyerine devam eden Tolga Öngören altyapılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ilk kez Bursa’da düzenlendiği Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi turnuvasının ardından Öngören, turnuva değerlendirmesi yaparak sürdürülebilir altyapı modelini gazetemize anlattı. 

22891 (ft)

BASKETBOL KENTİ BURSA 

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ilk kez düzenlediği Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne Bursa ev sahipliği yaptı. Nasıl bir turnuvayı geride bıraktınız?

Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL) kulüpleri ve altyapıya önem veren kulüpler olarak, bundan 1-2 sene önce yaptığımız BCL toplantılarında Şampiyonlar Ligi’nin de böyle bir gençler turnuvası yapması ihtiyacını dile getirmiştik. BCL CEO’su Patrick Comninos tarafından Şampiyonlar Ligi’ndeki tüm kulüplere turnuvayla ilgili ‘Katılır mısınız ve düzenlemek ister misiniz?’ şeklinde bir bildirim geldi. Biz kulüp olarak ‘Hem oynamak isteriz hem de düzenlemek isteriz’ diye ifade ettik. ‘Basketbol kenti Bursa’ vizyonumuzun altını da böyle bir gençlik turnuvasıyla güçlendirmek istedik. Ülkemizde milli takım düzeyinde çok turnuva oynanıyor; ancak kulüpler düzeyinde, 10 takımın katıldığı böyle bir mini Avrupa şampiyonası gibi bir organizasyonun oynandığını ben hatırlamıyorum. Çok güzel bir turnuvayı geride bıraktık.

tofaş final maçı (ft)

Turnuvada birbirinden güzel ve keyifli maçları izledik. Organizasyonla ilgili düşünceleriniz neler?
A takım seviyesinde bir organizasyon oldu. Turnuvanın gerçekleşmesi konusunda hem Türkiye Basketbol Federasyonu hem Basketbol Şampiyonlar Ligi hem Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çok desteği oldu. Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Andreas Zagklis, FIBA Avrupa İcra Direktörü Kamil Novak, BCL CEO’su Patrick Comninos, BCL Lig Direktörü Dejan Lekic gibi çok önemli FIBA ve BCL yetkililerinin organizasyona ilgi göstermesi turnuvaya ayrıca bir değer kattı.

tofaş bgl kadro (ft)

ALTYAPI MODELİ İÇİN TESİS ŞART 

Filenin Sultanları 2'de 2 yaptı Filenin Sultanları 2'de 2 yaptı

Sürdürülebilir altyapı modelleri için ne gibi önerilerde bulunursunuz? 
Sürdürülebilir altyapı modeli için iyi bir tesisinizin olması gerekiyor. Bence oyuncu seçimleri kadar yetiştirici de çok önemli… Tecrübeli üst seviye bir antrenör, belki A takım baş antrenörü olabilecek seviyedeki antrenör profili ve son olarak da genç, basketbol aşığı, enerjisi yüksek...Antrenör ekibinde böyle bir harman yapmak gerekiyor. Altyapı, finansal anlamda yatırımınızın karşılığını hiç alamadığınız bir yerdir. Burada günlük düşünmeden, sonuca fazla takılmadan devam etmelisiniz. İlla şampiyon olmanız gerekmiyor. Altyapının ölçüsü bence A takıma çıkarttığı oyuncu sayısıdır.

tOLGA ABİ (ft)

Tofaş altyapıdan yetiştirdiği oyuncularla basketbolumuzun marka ismi oldu. Genç basketbolcuların gelişimini nasıl görüyorsunuz? 
Basketbol Gençler Ligi (BGL) iyi bir organizasyon... Kuruluş amacına hizmet ediyor, kendi yaş grubundaki oyuncular; seyahatiyle, hazırlığıyla, seyircisiyle deplasmanlı lig havası yaşıyorlar. Daha da iyi olabilir tabii ki; ama bence asıl soru BGL bize yetecek mi? Bence yetmez... 19 yaşında BGL’yi bitirmiş bir oyuncunun direkt BSL’de oynama şansı olur mu? Olabilir ama olmama şansı daha fazla. Çok özel oyuncular belki bu şansa sahip olabilir; fakat 19-22 yaş arası bir geçiş takımına da ihtiyaç kesinlikle var. Türk basketbolunun yetiştirme ligi neresi diye sorulduğu zaman benim düşüncem Türkiye Basketbol Ligi’dir. 

Turnuvayı ikinci olarak tamamladınız. Turnuvanın ardından neler söylemek istersin? 
BGL takımımıza bu sezon çok yatırım yaptık. Sezon başındaki hazırlık döneminde takımımızı Rusya’ya Lokomotiv Kuban’ın düzenlediği Loko Cup 2022’ye gönderdik. Sezon bitiminde Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi turnuvasını oynadılar. Bu tür organizasyonlara katılarak yabancı takımlarla mücadeleye girdiğiniz zaman takımınızı farklı bir şekilde gözlemleme şansı yakalıyorsunuz. Bir oyuncuyu başka perspektifte görebiliyorsunuz. Biz kulüp olarak oyuncularımızın yurt dışındaki kendi yaş gruplarındaki basketbolcularla sürekli kontakta olmasını, onlarla mücadele etmesini, onları tanımasını, kültürler arasında paylaşım yapmalarını ve kendisindeki yeteneklerin ve imkanların hiç de onlardan az olmadığını tecrübe etmesini yaşayarak görmesini istiyoruz. 

tofaş -bcl teknik heyet (ft)

Özgür Cengiz, turnuvada All-Star 5’e seçildi. Genç basketbolcunun performansını nasıl değerlendirirsiniz? 
Youth BCL turnuvası sonrasında baktığımızda biz oyuncularımızın ilerlediğini düşünüyoruz. Özgür Cengiz zaten özelinde yetenekli bir oyuncu. Bence yetenekleri çok üst seviyede; ama geri adım atmayan karakteri de onun farklı bir oyuncu olabileceğine ait bizleri çok heyecanlandırıyor. Biz yakın ve orta vadeli süreçte Özgür Cengiz’e daha fazla rol vermek istiyoruz, diğer oyuncularımıza olduğu gibi hedefimiz a takıma oyuncu yetiştirmek…