HÜSEYİN DEMİR 

2022-2023 Futbol Sezonunda Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden ve sezon sonu ligi grup şampiyonu olarak bitiren 12 grubun şampiyon takımları Futbol Federasyonunca 2023-2024 sezonunda 3.Lige çıkarıldı. Bölgesel Amatör Lig'de grup liderleri arasında oynanması planlanan play-off maçları iptal edildi. TFF 12 lideri de 3. Lig'e doğrudan alma kararı aldı.Ayrıca 2 ve 7. grup takımları arasında oynanacak play-off maçlarının ardından 1 takım daha 3. Lig'e alınacak.

Alper Hamurcu: Türkiye voleybol ülkesi Alper Hamurcu: Türkiye voleybol ülkesi

TFF'den yapılan açıklama şu şekilde: ''Bölgesel Amatör Ligi'nden 15 takımın 2023/2024 futbol sezonunda TFF 3. Ligi'ne yükseltilmesine, depremden dolayı oynatılamayan ikinci ve yedinci grup liderlerinin direkt olarak TFF 3. Ligi'ne çıkarılmasına ilaveten diğer 12 grupta gruplarını birinci sırada tamamlayan ve aşağıda yer alan takımların direkt olarak TFF 3. Ligi'ne çıkarılmasına karar verilmiştir''
Bornova-1

Bornova ve Aliağa 3.Lig'de

9. Grup'ta İzmir temsilcisi Viven Bornova FK sezonu 52 puan ve averaj ile grubu lider olarak tamamladı. 10. Grup'ta Aliağa FK en yakın rakibi Yunusemre Belediyespor'un 10 puan önünde 63 puan ile sezonu bitirdi. İki İzmir takımı tarihinde ilk kez profesyonel ligde mücadele edecek.  

3. Lig'e çıkan takımlar:
Mardin 1969 SK
Sebat Gençlik SK
Tokat Plevnespor
Karabük İdman Yurdu
Kayseri Talasgücü
Eskişehir Anadolu Üniversitesi
Viven Bornova FK
Aliağa AŞ
Küçükçekmece Sinopspor
Sultanbeyli Belediyespor
Silivrispor
İnegöl Kafkasspor
Kahramanmaraş İstiklalspor
Adana 1954 SK.