Halkın Sanatı 8 Aralık’a kadar uzatıldı Halkın Sanatı 8 Aralık’a kadar uzatıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde ve İzfaş ile SNS Fuarcılığın organizasyonu ile gerçekleştirilen İzKitap Fuarı’na İzmirli şair ve yazarların üye olduğu Kültür ve Sanat Derneklerinin alınmaması, edebiyatçılar arasında tepkiye neden oldu.  Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Derneği Başkanı şair yazar Dr. Ümit Yaşar Işıkhan konu ile ilgili açıklamada bulundu. 

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan İzkitap Fuarı’na para ödemedikleri için alınmayan Kültür ve Sanat Dernekleri adına açıklama yapan Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Derneği Başkanı şair yazar Dr. Ümit Yaşar Işıkhan, açıklamasında şunları söyledi: 

"Geçtiğimiz yıllarda Pandemi nedeniyle zor durumda kalan şair ve yazarların okuyucudan uzak kalması, yoksullaşması ve içine kapanmasının önünü açan kitap fuarlarına katılarak dengeyi sağlamaya çalıştığı bir dönemde Belediyeye ait bir kuruluşun öncülüğünde açılan İz Kitap Fuarı’nın şair ve yazar derneklerine alan yaratmaması,Kitap Fuarı’nda yer verilmemesi  İzmirli edebiyatçıları zor durumda bırakmıştır.

Ticari bir işletme olan TÜYAP Fuarcılığın bile şair ve yazar derneklerine yardımcı olmak adına hiç ücret almadan stant verdiği, kataloglarda yer vererek söyleşi ve imza günleri düzenleyerek katkı sağladığı bir dönemde, Belediyeye ait bir organizasyonun İzmirli şair ve yazarları dışlamasını hakaret olarak değerlendirmekteyiz."

Işıkhan, İz Kitap Fuarı’nı protesto  ettiklerini, kendi üyeleri ve İzmir’de yaşayan bütün şair ve yazarları bu fuara katılmamaya davet ettiklerini söyledi. 

aktivist-sanatcilar-iz-kitap-fuarini-protesto-etti0

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İZKİTAP kitapseverlerle buluşmaya gün sayıyor

Kaynak: RABİA AYKUT