AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İzmir'de S.S. 16. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliğini ziyaret etti.

Esnaf temsilcileriyle bir araya gelen Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı döneminde esnafa yönelik önemli çalışmaların hayata geçirildiğini belirtti.

Dünya ekonomisinde koronavirüs salgını nedeniyle belirsizliklerin oluştuğunu, Türkiye'nin de bu belirsizlikten etkilendiğini ifade eden Yıldırım, "Vatandaş odaklı, milleti için var olan devlet burada devreye giriyor. Müdahale ediyor, kaynak ihtiyacını karşılıyor. Hızlı tedbirler alıyor ve bu zorlukları birlikte aşıyoruz." dedi.

Yıldırım, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya açısından da barış açısından önemli bir görev üstlendiğini ve Türki cumhuriyetlerin güvencesi haline geldiğini dile getirdi.

Bölgede Türkiye'ye olan ihtiyacın günden güne arttığına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Numan Kurtulmuş’a tebrik telefonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Numan Kurtulmuş’a tebrik telefonu

"Bundan rahatsız olanlar var. Fransa diyor ki 'Afrika benim pazarımdı. Ben sömürüyordum. Türkiye de şimdi buraya burnunu soktu. Bizim asırlardır sömürdüğümüz yerleri elimizden almaya çalışıyor.' Yani Türkiye'nin güçlenmesi, büyümesi 1. Dünya Savaşı'ndan sonra galip gelen, bugünkü zengin ve sömürgeci devletlerin işine gelmiyor. İstiyorlar ki Türkiye onların iki adım arkasından yürüsün. Özgüveni olmasın, onlar konuşunca konuşsun, konuşmayınca bir fikir ortaya koymasın ama böyle bir Türkiye yok. Böyle bir Türkiye olmayacağını, dünyanın 5'ten büyük olduğunu söyleyerek gelen bir lider var. Bu liderin adı Recep Tayyip Erdoğan. Onun için bunlar diyor ki 'Kardeşim biz bunları seçimle darbeyle dayatmayla filan götüremiyoruz. Oradaki muhalifleri bir araya toplayalım, böyle halledelim.' Bu seçim, o seçim. Bu seçim terör örgütleriyle onların arkasındaki ülkelerle ittifak oluşturanlarla milleti için vatanı için Türkiye'nin aydınlık yarınları için mücadele edenlerin seçimi haline gelmiştir."

"Seçim olmadan üleşme var"

Binali Yıldırım, seçimlerde oy kullanacak herkesin on kere düşünmesi gerektiğini, bunun normal bir seçim olmadığını belirterek, "Keşke hakikaten yerli, milli değerlere inanan, kendine güvenen, savunma sanayisiyle yerli otomobillerle ülkesiyle iftihar eden, altyapısıyla üst yapısıyla alternatif bir yarış olsa böyle bir anlayış olsa seve seve teslim ederiz. Biz de 20 yıldır, bu iş kolay bir şey değil. Bütün ülkenin sorumluluğunu üzerinde taşımak kolay bir şey değil. Uykumuz yok, özel hayatımız yok ama gel gör ki böyle bir yapı henüz yok. Daha seçim olmadan üleşme var." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde birden fazla cumhurbaşkanı yardımcılığı koyduklarını, o dönemde bunun çok eleştirildiğini anlatan Yıldırım, "Cumhurbaşkanı seçildi, kaç tane atandı, 1 tane ama bunlar daha seçilmeden 7 taneyi dağıttılar, daha beş tane de duruyor. Onları da planlıyorlar. Bir düzine var." diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin faturasının Türkiye'nin milli gelirinin yüzde 15'ine karşılık geldiğini de kaydeden Yıldırım, "Bir başka deyişle eğer biz yüzde 5 büyüyeceksek üç yılda telafi etmemiz için yüzde 10 büyümemiz lazım." ifadelerini kullandı.

AA-20230427-30977720-30977712-AK_PARTI_GENEL_BASKANVEKILI_YILDIRIM_IZMIRDE_ESNAF_TEMSILCILERIYLE_BULUSTU

Yeniden yapılan İzmir İktisat Kongresi binasını inceledi

Binali Yıldırım, daha sonra Vali Yavuz Selim Köşger ve AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ile Kemeraltı Çarşısı bölgesinde yeniden inşa edilen İzmir İktisat Kongresi binasında incelemede bulundu.

İncelemenin ardından gazetecilere değerlendirmede bulunan Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ekonomi politikalarının tartışıldığı İzmir İktisat Kongresi'nin gerçekleştirildiği binanın İzmir'in en önemli tarihi yapısı olmasına rağmen 1970'li yıllarda belediye tarafından yıktırıldığını ifade etti.

Yıldırım, kongrenin zaman zaman başka mekanlarda yapıldığını belirterek, İzmir İktisat Kongresi'nin yaşayan bir mekanı olması ve ilk defa yapıldığı binanın aslına uygun inşa edilmesi için karar aldıklarını kaydetti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in çabalarıyla çok kısa sürede binanın aslına uygun inşa edildiğini söyleyen Yıldırım, İzmir İktisat Kongresi'nin Cumhuriyet'in 100. yılının ruhuna uygun olarak yapılacağını dile getirdi. AA