İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı dördüncü bileşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi.

Oturuma damgasını vuran konu ise geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen ‘rüşvet’ iddiaları oldu.

AK Parti’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen meclis üyesi Fikret Mısırlı, bugün katıldığı bir yayında CHP’li bir belediye başkanı, başkan yardımcıları ve AK Partili isimlerin de aralarında olduğu bazı kişilere yönelik ‘rüşvet’ ve ‘rant’ iddialarını açıklamıştı.

Mısırlı, Denetim Komisyonu üyesi olduğu dönemde yaşadığı olaylara ilişkin CHP’li bazı isimlere yönelik haksız kazanç ve ihaleye fesat karıştırma iddialarında bulunmuştu. Mısırlı ayrıca AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe’nin kendisine ‘rüşvet’ teklif ettiğini söylemişti.

Mısırlı, “Ortada rüşvet çarkları dönüyor. Ben bunların tarafı olmayacağım. Bu konulara müdahil olacağım. Bu sebeple eleştirildim ve yalnız bırakıldım. Ben bu durumu Erkan Kandemir’e ilettim. Milletvekillerimiz dahi biliyor. Bu 2 arkadaş dokunulmaz olmuş. Hamza Dağ’dan güç alan bir görüntü var. Bahsi geçen belediye başkanının AK Parti’ye maddi destek sağladığı için görevden alınması sakıncalı bulundu”

ak-partili-ve-chpli-isimler-isaret-edilmisti-rusvet-iddialari-meclise-sicradi (4)

BOZTEPE’DEN İDDİALARA YALANLAMA

Öte yandan; Mısırlı’nın İzmir siyasetinde büyük yankı uyandıran iddiaları bugün gerçekleştirilen meclis oturumuna sıçradı.

Oturumda söz alan Boztepe, iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Mısırlı’nın iddialarına açıklık getirirken Mısırlı için ‘narsist’ göndermesi yapan Boztepe, rüşvet iddialarını yalanlayarak “1983 yılında siyasete girdim. O zaman SODEP olarak siyasete başladım. 2006 yılında da CHP’den istifa ettim. Ardından AK Parti katıldım. Çeşitli komisyonlarda görev aldım. Siyasette birçok görev yaptım. Acısıyla tatlısıyla 5 yıldır bu mecliste birlikte çalışıyoruz. Yanlışlarımız elbet olmuştur ama olumlu muhalefet yaptığımızı düşünüyorum. Ben birçok grup başkanvekili gördüm. Grup Başkanvekilimiz Özgür Hızal, 5 yıldır bu görevi yapıyor. Bugüne kadar kaliteli ve olumlu muhalefet yapmaya çalıştı. Muhakkak sesimizi yükselttik ve İzmir için konuştuk. Her zaman İzBB Meclisi’ne yakışır bir muhalefet yapmaya çalıştık. Partimizde birçok siyasetçi, birçok kademede görev yapan ve siyaset yapıp da istifa eden birçok arkadaşımız oldu. Bir kısmı siyaseti tamamen bıraktı bazıları da hemen bir başka partiye geçti. O arkadaşlarımızın çoğu şu an siyasi çöplükteler. Şu an burada öncelikle siz. Sizden sonra olan da Genel Sekreterimiz. Bir zamanlar Buğra Gökçe’ydi. Ben Buğra Bey’in odasına bir kez gittim. O da Deprem Daire Başkanlığı kurulsun diyeydi Şimdiki Genel Sekreterimiz  Barış Bey2in odasına hiç gitmedim. Sizin odanıza da bir kez geldim. Hayatımda İzBB’den hiçbir şey talep etmedim. İzBB’de görev almak, mal satmak gibi bir talebim olmadı. Kimse için de talepte bulunmadım. Son günlerde özellikle partimize ve grubumuza bir operasyon yapılmak isteniyor: bunun için de bir operasyon aparatı, operasyon çocuğu bulunmuş bu operasyon çocuğuyla hem grup başkanvekilimiz hem il eski başkanımız hem de ismi geçmeyen birçok arkadaşımızla ilgili bir operasyon yapılmak isteniyor. Bahsi geçen Denetim Komisyonu raporuyla ilgili karar almadık. Zaten onun için karar alınmaz. Biz, güya o gün bir grup kararı almışız ve siz de okutmamışsınız. Bu, tamamen hayal ürünü ve algı operasyonudur. Densizlik ve akıl tutulmasıdır. İzBB, 20221 Denetim Komisyonu ile ilgili… Ben diğer arkadaşlarımla İmar Komisyonu2ndaydık. Özgür Bey ve Kemal Bey(Kemal Sevinç) dışarı çıktık. Kendisi İYİ Parti Grup Başkanvekilidir. Kendisi de şu an İYİ Parti’de siyaset yapıyor. Ben hayatımda kimsenin arkadaşından konuşmadım. Kemal abi dedi ki ‘Arkadaşlar sizden bir ricam var. Mevcut şahısla konuşmak istedim bir konu var.’ Mevcut şahsı gördük. Bornova Belediye Başkanı ve Bornova Belediye Meclis Üyesi ile ilgili… Kendisi bu konu mecliste geçsin ama Bornova Belediye başkanının adı geçmesin dedi Biz de kendi kararıdır deyip geçtik. Ama mevcut şahsın söylediklerine göre İl Başkanımıza gidiliyor başka yerlere gidiyor… Bu konuyla ilgili dava açılmış. Söylenen göre biz rüşvet teklif etmişiz. Biz kalkıp da Bornova Belediye başkanı ve CHP’li meclis üyesi için nasıl bir çıkarımız olacak da rüşvet teklif edeceğiz! Bu akıl tutulmasının dışında başa bir şey. Şu an bu arkadaş İYİ Parti’de siyaset yapıyor. Hayal ürünü şeyler mi yaratıyor bilemiyorum. Bizim şahit olduğumuz konu anlattığım gibidir” dedi.

SOYER: YARGI YOLU AÇIKTIR

Boztepe’nin UKOME kararına ilişkin sözlerine başlamasıyla birlikte araya giren Başkan Soyer, “Burada kişilik haklarına yönelik bir saldırı varsa hukuk ve yargı yolu açıktır. Ama bu, bu meclis çatısı altında daha fazla sürdürebileceğimiz bir konu değil” ifadelerini kullandı.

ak-partili-ve-chpli-isimler-isaret-edilmisti-rusvet-iddialari-meclise-sicradi (6)

BOZTEPE: GRUBUMUZA BİR OPERASYON VAR

Yeniden söz alan Boztepe, “Burada CHP’li arkadaşların şaibe ve yolsuzluk iddiaları altında kaldığı bir iddia var. Ben bu durumu içime sindiremiyorum. Bizim grubumuza bir operasyon yapılmak isteniyor” diye konuştu.

SEVİNÇ: MECLİSTE İSİMLER GEÇMESİN DİYE RİCADA BULUNDUM

Boztepe’nin ardından söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç, iddiaların kendisine yönelik kısmına ilişkin açıklama yaparak “5 yıldır bu mecliste gücümün yettiği kadar yapıcı ve yol gösterici çalışmalar yürütmeye gayret ettim. 2019-2020 Denetim Raporu esnasında Bornova Belediyemiz ile ilgili bazı bulgular tespit edildi. Bu normaldir. Bu raporlar size teslim edildi. O dönemde komisyon çalışmalarımız oluyor. İlgili meclis üyesi arkadaşlarımızın da çalışması oluyor. O esnada Millet İttifakı olarak, bir kısmı tek satıcı olduğu için malı verdiğini söyledi. Burada önemli olan kurum esaslıdır. Ben daha sonra Fikret Kardeşim o komisyonda görev yaptığı için Grup Başkanvekili olarak Özgür Kardeşim görev yaptığı için, zaten raporlar belli, yazılmış edilmiş. Kendisine gittim. Özgür kardeşim de ‘Bakarız’ dedi. Daha sonra Fikret Kardeşime ‘Mümkünse isimleri mecliste dile getirmeyin’ dedim. Kendisi de ‘Bakarız’ dedi. Benim bu çerçevede yapıcı bir rolüm oldu. Diğer şeylerden haberim yok” dedi.

Ömer Güney’den güçlü aday adaylığı başvurusu Ömer Güney’den güçlü aday adaylığı başvurusu

ak-partili-ve-chpli-isimler-isaret-edilmisti-rusvet-iddialari-meclise-sicradi (2)

MISIRLI: ŞU AN BİR BAKAN ‘YOLSUZLUK VAR’ DİYEBİLİR Mİ?

İddiaların sahibi İYİ Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, ”Yasaklar, yolsuzluk ve yokluklara karşı çalışmak çok önemliydi AK Parti’de. Ben istifa ettiğim güne kadar buna gayret ettim. Ben kendi adıma siyaset yaparak geçim temin eden biri değilim. Ne olursa olsun hep doğru bildiğimi söyleyen biriyimdir. Bunlar meclisimizin konusu değil ama arkadaşımız Fikret Mısırlı ile iğli ne konuştuğunu bilmesi gerektiği için söyledim bunu. AK Partili arkadaşlarımız için üzülüyorum. Ben onlarla ilgili partiyi bir yere sokmak için bir şey yapmadım. Basında bana birisi ‘Neden AK Parti’den ayrıldın’ dediğinde kıymetli gördüğüm üç şeyi artık görmediğim ve çabalarımda başarısız olduğumu gördüğümde karar verdim. Bugün bir bakan ‘Yolsuzluk yoktur’ ya da ‘Mücadele edeceğiz’ diyebilir mi? Derse kendisi Tiktok’ta alay konusu olur” diye konuştu.

ak-partili-ve-chpli-isimler-isaret-edilmisti-rusvet-iddialari-meclise-sicradi (5)

“’KEMAL ABİ DESTEK VERDİĞİ İÇİN' DEDİLER"

Boztepe’nin ifadelerini eleştirerek konuşmasına devam eden Mısırlı, “Ben kimseye ne o çocuğu ne bu çocuğu diye hitap etmem. Bu iş nereden başladı? Bu raporu yazacağımız gün ben il başkanlığına çağrıldım ve iki arkadaşımız beni orada bekliyordu. Ben flaş bellek ile onlara verdim. Benim arabam orada kaldı ve meclise gelene kadar bahsi geçen iki ismin çıkarılmasını söylediler. O gün buraya arkadaşlarla birlikte geldik. 1. Hol’de üst katta arkadaşlarımız bizi bekliyordu. Biz muhalefet şerhini koyacağız dedik. O kısımların çıkarılacağı söylendi. Ben de ‘Neden bunları çıkarıyoruz’ dedim. Ben söyleyeceklerimi söyledikten sonra iki ismin rapordan çıkarılması noktasında ‘Kemal Abi İmar Komisyonu’nda bize destek olduğu için’ dendi. Bizim İmar Komisyonu’ nda Kemal abinin desteğine ihtiyacımız varsa partiyi kapatalım. Ben o zaman raporun o isimlerle meclise geleceğini söyledim. Ben daha sonra odadan çıktım. Kemal Bey de oradaydı. Kemal abi benden iki ismin çıkarılması için rica etti. İçeride 15 bürokrat bizi bekliyor ben de geçiştirmek için ‘Tamam Kemal Abi bakarız’ dedim.

SOYER: HUKUKA HAVALE ETMELİYİZ

Son olarak yeniden konuşan Soyer, “Sonuç itibariyle yargıya taşınmış bir durum var. Taraflar hukuk nezdinde kendilerini anlatırlar. Bizi ilgilendiren kısım şu… Biz meclis olarak her konuyu tartışan ve konuşan bir yapıda olmalıyız. Sadece kişilik hakkına saldırı olan bir durum olduğunda hukuka havale etmeliyiz. O bizi ilgilendirmez” ifadelerini kullandı.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 2019’daki seçim vaatlerinin başarı oranını açıkladı

Kaynak: TENZİLE AŞÇI