NUR ENGİN

İLKSES TV ekranlarında yayınlanan ve Erdal Erek’in hazırlayıp sunduğu ‘Siyaset Kulisi’ programının bu haftaki konuğu yeni dönemde yeniden aday olan AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı oldu. Programda seçim gündemine dair soruları yanıtlayan Çankırı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimleri kapsamında İzmir’de gerçekleştirdiği mitinge dair izlenimlerini anlattı. Kentteki trafik, su ve koku problemleri üzerinden yerel yönetimlere yüklenen Çankırı, ‘İzmir’e yatırım’ tartışmaları konusunda da çarpıcı çıkışlar yaptı. İzmir sandığına dair de iddialı konuşan Çankırı, “Gönlümden geçen iki bölgeden de 14’er milletvekili arkadaşımızın göreve gelmesi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ise en yüksek oyla seçtirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SEÇİLDİKTEN SONRA BÖLGE KALMIYOR

Saha çalışmaları esnasında büyük bir teveccüh ile karşılaştıklarını belirten Çankırı, “24 Haziran 2018’de İzmir vekili oldum. O andan itibaren evimi, düzenimi İzmir’e taşıdım ki her sokağa, her caddeye, her sivil toplum kuruluşuna ve tüm vatandaşlarla yakın olmak adına sahada oldum hep. Sahayı da çok seviyorum, önemsiyorum. Hep sahada vatandaşla bir arada olmak benim de işime geliyordu onun da karşılığını bugün görüyoruz. Şimdi ikinci bölgeden vekil adayıyım. Sadece ikinci bölgede kalmıyorum, kararsız dediğimiz daha çok dokunmamız gereken birinci bölgedeki seçmenleri ziyaret etmeye çalışıyorum. Zaten seçildikten sonra bölge kalmıyor, artık İzmir milletvekili oluyorsunuz. Her gittiğimiz köyde bin kişiden aşağı vatandaşımız yok. Orada hem onlara selam veriyoruz, ortamlarını paylaşıyoruz, seçimden sonra yapacaklarımızı ve bugüne kadar yaptıklarımızı anlatıyoruz. Birebirde siyaset yapmanın çok fayda getirdiğini düşünüyorum” dedi.

İzmir'de 5 ayda 16 işçi hayatını kaybetti İzmir'de 5 ayda 16 işçi hayatını kaybetti

CHP’nin kalesi olarak tanımlanan İzmir’in seçmen profiline ilişkin konuşan Çankırı, “İzmir’e geldiğim zaman nasıl bir şeyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Çünkü seçmen net bir şekilde farklı bir tarafta… AK Parti seçmeni var. Sağ, sol ve arada kararsız seçmenler var. Bu insanların kararını çok fazla değiştiremiyorsunuz. Ama kendinizi tanıttığınızda ve doğru iletişim kurduğunuzda, 5 yıldır burada vekillik yapıyorum. İnanın bu sürede sadece 10-15 kişiden üst perdede tepki almışımdır. Onun dışında İzmir’deki seçmen çok nezaketli, siyasete çok değer veriyor, sizi dinliyor. İzmirli tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum bu anlamda. Geldiğim günden beri o sahiplenmeyi gösterdiler” ifadelerini kullandı.

SANDIĞA YANSIYACAĞINA İNANIYORUZ

İzmir’deki Doğu ve Güneydoğu Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması’na dair izlenimlerini aktaran Çankırı, “Dün gerçekten eve gittiğimizde hepimizin yüzünde gülümseme vardı. Çok büyük bir teveccüh vardı. Davetlerde yüzde 10 fire olur deriz ama olmadı aksine artış oldu. Doğu ve Güneydoğulu kardeşlerimizin bize ne kadar sahip çıktığını gösterdi. Bu bütün arkadaşlarımızın davetiydi. Bütün vekil adaylarımızın hepsinin davetiydi. Biz sadece ev sahipliğini yaptık ki herkes de gelerek sahiplendiler. Sayın cumhurbaşkanımıza da her gün 2-3 miting yapıyor. Kendisine etkinliğimizi söyleyince bizi kırmayıp canlı bağlandılar. Sonrasında giden görüntüleri de görünce çok mutlu olmuş. Bunun sandığa da yansıyacağına inanıyoruz, saha da bunu söylüyor” diye konuştu.

İZMİR’DEKİ GÖRÜNTÜ ÇOK ÖNEMLİYDİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimleri kapsamında İzmir’de gerçekleştirdiği mitinge ilginin çok fazla olduğunun altını çizen Çankırı, “İzmir mitingimiz çok yankı uyandırdı, bir gün sonra Millet İttifakı’nın yaptığı mitingle kıyasladığınızda çok ciddi bir fark yoktu. AK Parti’nin İzmir’de verdiği görüntü çok önemliydi. Arka sokaklarda Çankaya’dan, Mithatpaşa’dan insanlar geliyordu. Akın akın geliş vardı” dedi.

İDDİALI İZMİR SANDIĞI MESAJI

İzmir sandığına ilişkin iddialı bir çıkış yapan Çankırı, “İki bölgede de 14’ncü sıraya kadar bütün milletvekili arkadaşlarımız çok değerli. CHP’nin bu kadar partiyi yansıtmayan, değerlerine uymayan adaylarla hareket etmesinden kaynaklı, Cumhur İttifakı’nın şansının daha fazla olacağını düşünüyorum. Bu işin biraz büyüsüne inanıyorum. Bir şey söylememekten yanayım ama gönlümden geçen iki bölgeden de 14’er milletvekili arkadaşımızın göreve gelmesi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ise en yüksek oyla seçtirmek istiyoruz. Biz yüzde 52’nin oyunu almış bir partiyiz. Biz hizmet etmek istiyoruz ki 21 yıldır bunu hakkıyla yapıyoruz. İnşallah İzmirli de bize bir şans verir. Hem 14 Mayıs seçimlerinde hem de yerel seçimlerde… İnşallah bizler hizmet etmeyi çok istiyoruz, İzmirlilere hizmetkar olabiliriz” şeklinde konuştu.

BU İZMİRLİYE İHANET

Kentsel dönüşüm çalışmaları üzerinden yerel yönetimlere yüklenen Çankırı, “İzmir depremi yaşadığımızda Selçuk’taydım, ilk eşimi aradım. İkinci aradığım yer Karabağlar Kaymakamlığı idi. Çünkü yapı stokumuzun en kötü olduğu yerler. Çok şükür tatsız bir şey yaşamadık ama yaşayabilirdik de. 13 mahallede yılardır dönüşüm yapılsın diye plan çalışılıyor ama siz kalkıp itiraz ediyorsunuz. Mutlaka bir problem çıkarılıyor ve çözümsüzlüğe itiliyor. Maalesef yereldeki CHP’li başkanların önümüze koyduğu setlerden dolayı vatandaş mağdur oluyor. Bu İzmirliye ihanet, iyi niyetli değil.  Narlıdere’de, Bayraklı’da birlikte yapılmaya başlandı, onlar CHP’li belediye değil mi?” diye sordu.

İZMİRLİ EN PAHALI SUYU İÇİYOR

Kentteki önemli problemlerin başında trafik, su ve koku geldiğini kaydeden Çankırı, “İzmir’de doğalgaz herkesin ihtiyacı. Öte yandan çok ciddi bir su problemi var. İzmirli, Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyor. Ayrıca ciddi trafik problemi var. Hala içinden çıkılamayan, master planı yapılmayan... Binali Bey’in projelerinden esinlenip yapın bari! Hiçbiri yapılmadı. Koku sorunu… Körfez’deki sorunun hala çözülmemiş olması bence çok büyük bir hata” çıkışını yaptı.

ÖDEMİŞ’TE BİLE HİZMET YAPMIYORLAR

İzmir’in hizmet noktasında merkezi hükümetten yeterince destek alınmadığına ilişkin tartışmalara da değinen Çankırı, “Asla böyle bir şey yok. İller Bankası ödeneği belli. Her şehirde hiç değişmeden fikstir. Devlet bunu herkese eşit dağıtıyor. Kalkıp bakanlıklara sundukları projelerde çoğu zaman Hamza Dağ ve milletvekilleri olarak birçok işlemi çözdük. Biz sonuçta halkın ihtiyaçları doğrultusunda her şeyde yanlarındayız. Hiçbir zaman hizmet etmemezlik yapmadık. Bakanımız Çeşme Projesi’ni anlatırken CHP’lileri de çağırdı. Maalesef ben sahada görüyorum vatandaş oy veriyoruz ama cezalandırılıyoruz diyor. Kendilerine ait Ödemiş’te bile hizmet yapmıyorlar. Kendi belediyelerinde de eksikler var.