AK Partili Başdaş, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Konak’ın altyapı sorunlarıyla boğuştuğunu söyleyen Başdaş, “60 ilden fazla bir bütçeye sahip ilçenin 70 mahallesinde doğalgaz yok” dedi.

NURETTİN BAKİ

AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş, İLKSES TV ekranlarında Erdal Erek’in hazırlayıp sunduğu Siyaset Kulisi’nin konuğu oldu. Başdaş, ilçe gündemiyle ilgili açıklamalarda bulunurken, AK Parti’nin 2022 yılında Konak’ta yaptığı projeleri de anlattı. Ayrıca Başdaş, yerel yönetimi hizmet yapmama konusunda sert bir şekilde eleştirdi. Konak’ın 2023’te 1 milyar 415 milyonluk bütçesiyle 60 ilden fazla bir bütçeye sahip olduğunun altını çizen Başdaş, Konak Belediye Başkanı Abdul Batur’a Konak’a hizmet için beraber çalışalım çağrısı yaptı. Konak’ın altyapı sorunlarıyla boğuştuğunu da söyleyen Başdaş, Konak’ın 70 mahallesinde doğalgazın olmadığını dile getirdi.

KONAK’TA OLAĞANÜSTÜ İŞLER YAPTIK

AK Parti olarak 2022 yılında Konak’ta tamamlanan ve yapımı devam eden projeleri resimleriyle birlikte tek tek anlatan Başdaş, “Biz AK Parti olarak 2022 yılında Konak’ta olağanüstü işler yaptık. Yıllardır İzmirlilerin üzerinde algı yapılarak ‘Hükümet İzmir’i cezalandırıyor’ söylemlerini bugün sadece Konak’ta yaptığımız hizmetleri anlatarak çürüteceğiz. Hükümetimiz Konak’a İzmir’e olağanüstü projeler yapmak istiyor ama belediyeler tarafından engelleniyor. Bunları da tek tek açıklayacağız. İzmir İktisat Kongresi Binası’ndan başlamak istiyorum. Bu bina ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923’te topladığı bina. 1973 yılında CHP tarafından bina yıkılarak otoparka çevrildi. 2022 Mart-Nisan aylarında valiliğimiz bu yeri satın alarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına sahip çıkmıştır. Yerine aynı kriterleri taşıyan yeni bina yapıyoruz. 17 Şubat’ta da inşallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacaktır. Daha sonra burada iktisat kongresini toplayacağız” ifadelerine yer verdi.

KÜLTÜR SANAT, SANATÇI GETİRMEKLE OLMUYOR

CHP’li belediyeleri özel günlerde getirdikleri sanatçılar üzerinden de eleştiren AK Partili Başdaş, “Yılbaşlarında, İzmir’in kurtuluşunun yıl dönümlerinde, özel günlerde; CHP sanatçıları getirerek, kültür sanat yaptığını sanıyor. Bu sanatçılara da korkunç bütçeler ayrılıyor. Sonra da çıkıp ‘Biz kültür sanat yapıyoruz’ diyorlar. Bunlar söylene dursun, biz kültür sanat için eser bırakıyoruz. Alsancak’ta bulunan eski tekel binalarını yerine muhteşem bir kültür merkezi yapıyoruz. 2022’de başladık, projesi büyük bir hızla devam ediyor mart ayında da kültür merkezimizin açılışını yapacağız. Kültür Merkezi’nin içinde kültür sanatla ilgili çok şey olacak. Spor alanları, tiyatro salonları, müze, kütüphane, sanat atölyeleri var. Muhteşem bir eser. Biz sözde değil, hizmet yapıyoruz. Çıkıp da sanatçı getirerek sanat-kültür olmaz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GENÇLİK MERKEZİ

Türkiye’nin en büyük gençlik merkezini Konak’a kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Başdaş, “Depremde hasar gören 17 tane okulu dönüştürüyoruz. İki tane de yeni okul yapılıyor. Şu anda bu okulların17 tanesinin ihalesi yapıldı, 7 tanesi bitmek üzere, bir tanesi bitti teslim edildi, bir tanesi de bu ay içerisinde teslim edilecek. Şubat ayının içerisinde bütün okulları yapıp teslim etmiş olacağız. Çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri için akıllı binalarla okullarımızı yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük gençlik merkezini açılışını da yaptık. Merkezimizi Alsancak Stadı’nın altında hayata geçirdik. Ben bütün gençlerimizi buraya davet ediyorum. İçinde deney merkezlerinin olduğu gençlik merkezimiz gençlerimizin hizmetinde. Çocukluğumuzun geçtiği Basmane garının restorasyonu da yapılıyor, buradaki işlemler de mart ayında bitecek ve yeni yüzüyle İzmirlilerin hizmetine açılacak” dedi.

DAMLACIK MİLLET BAHÇESİ OLUYOR

İzmir merkezin yıllardır yarayan kanası olan Damlacık semti de dönüşüyor. Burayla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başdaş, “Damlacık, Sayın Tunç Soyer’in şatosunun karşısında bir bölge. Konak tünellerinin üstü. Çekim merkezi haline, Millet Bahçesi tarzına getiriyoruz. Burada 11 tane eski yapı var. Bu yapıların restorasyonları yapılıyor. Bu yapıların içinde kıraathane, sanat atölyeleri, kütüphane, müze, öğrenci evi ve açık hava alanlarıyla muhteşem bir görüntü olacak. Konak’tan bakıldığında bir şaheser olarak görülecek. İnsanların oraya gidip zaman geçirdikleri yer olacak” şeklinde konuştu.

25 YILDIR HİÇBİR ŞEY YAPMADILAR

Yerel yönetimlerin yapması gereken hizmetleri kendilerinin yaptığını söyleyen Başdaş, İzmirlilerin de artık bu durumu kanıksadığını vurguladı. Başdaş, “25 yıldır İzmir’de yerel yönetimler hiçbir şey yapmadı, Konak’a bir çivi dahi çakılmadı. Ama biz yerel yönetimleri beklersek 20 yıl daha olmayacak. 5 tane halı saha yapıldı. Okul bahçelerine yapıldı. Gündüz, çocuklarımız orada spor yapıyor okul kapandıktan sonra bölge halkına açılıyor. Ve o bölgede bulunan spor kulüplerinin idmanlarına da hizmet veriyor. Ücretsiz. Konak Belediyesi gibi iki tane sahayı kiraya vermiyoruz. Maalesef yerel yönetimlerin yapması gereken spor alanlarını biz yapıyoruz. Ama zaten hem Konaklılarhem İzmirliler yerel yönetimlerden bir şey beklemiyorlar artık.  Biz Spor Bakanlığı’mızın aracılığıyla iki tane muhteşem olimpik yüzme havuzunu Konaklılara kazandırıyoruz. Projeleri yapıldı, ihaleler teslim edildi. Halkapınar’daki başladı, Alsancak’taki de bugün yarın başlayacak” dedi.

TARİHİNE UYGUN SOKAKLAR

Başdaş, hayata geçirdikleri projeleri şu şekilde anlatmaya devam etti: “İkiçeşmelik’te sokak iyileştirmesi yapıyoruz. Tarihine uygun sokaklar. 9 Ocak’ta teslim edilecek. Muhteşem olacak. Bu sokak çalışmaları bittikten sonra buradaki evleri aynı düzeyde iyileştirerek tarihi dokusuna uygun olarak vatandaşların hizmetine açılacak. İzmir’in her tarafından fotoğrafçılar gelip fotoğraf çektirecekler. İkiçeşmelik eski kimliğine kavuşuyor. Bunu da bakanlığımız yapıyor. Oradaki hiçbir vatandaşımızdan ücret almıyoruz. Yaşanılabilir bir sokak haline getirdik. Bunun yanında yine iki tane sağlık merkezini Konak’a kazandırıyoruz. Bir tanesi Kahramanlar’a, diğerini de İkinci Kadriye’ye yapıyoruz. İhaleleri de yer teslimatı da yapıldı. İnşaatına yakın zamanda başlıyoruz.Bir diğer projemiz ise Muhtar Evi… Cumhurbaşkanımız muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Bu yüzden Muhtarlar gününde temelini attığımız Güney Mahallesi’ndeki Muhtar evini tamamladık. En kısa sürede açılışını yapacağız” diye konuştu.

2023 HEDEFİMİZ 500 HANEYE ULAŞMAK

"Her Mahalleye Bir Kütüphane" kampanyası büyüyor "Her Mahalleye Bir Kütüphane" kampanyası büyüyor

Konak’ta yaptıkları sosyal desteklerden de bahseden Başdaş, “Sosyal yardımlar bizim özellikle Konak’ta son üç ayda 17 bin haneye Aile Sosyal Destek Paketinden yardım yapıyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımıza devlet olağanüstü destek sağlıyor. Bir de çatısı bozuk olan evin içi bozuk olan vatandaşlarımız Kaymakamlığa müracaat ediyor evlerinin restorasyonunu yapıyoruz. Şu ana kadar 50 tane evin resterastonunu yaptık ve teslim ettik. Amacımız 2023’te 500 tane hanenin çatısını, boyasını, badanasını yapmak. Çünkü dediğim gibi insanlar artık belediyelerden ümidini kesmiş durumda. Bu projelerin hepsini biz 2022 yılında Konak’ta yaptık. Geriye gidersek yaptığımız projeleri anlatmak için zaman yetmez. Biz bu kadar hizmet yapmışken, Konak’ta yerel yönetimlerin yaptıkları bir tane proje var. Birinci Kadriye’deki Pazar yeri ve 4 yıldır bitiremiyorlar” dedi.

11 PROJENİN 9 TANESİ İZKA’DAN

Konak Belediyesi’nin hayata geçirdiği 11 projenin 9 tanesinin İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) destekleriyle yapıldığını da sözlerine ekleyen Başdaş, Konak Belediyesi yönetiminin hizmet yerine belediyenin mallarını sattığını söyledi. Başdaş, “Konak’ta 11 tane proje yapılmış. Bu 11 tane projenin 9 tanesi İZKA’nın destekleriyle yapıldı. Konak’ta Abdül Batur göreve başladığından beri kendi kaynaklarıyla yaptıkları tek bir yer var. O da bahsettiğim gibi birinci Kadriye’deki pazaryeri. O da daha bitirilemedi. Onun dışında çıkıp desin ki belediyenin öz kaynaklarıyla yaptığım bir proje var. Tam tersine Konak’ın mallarını satıyor” ifadelerini kullandı.

KONAK’A AMORTİ BAŞKAN ELEŞTİRİSİ!

Konak Belediyesi hizmet binasının devri ile ilgili soruya Başdaş, “Ben daha önce meclis üyesiydim. 2018 yılında dönemin Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, hizmet binası yapacağım diye bizden destek istedi. Biz de Konaklılara hizmet edilecek bir hizmet binası olacağı için tam destek verdik. Hizmet binası Yenişehir’deki Pazaryerine yapılacaktı. Orada Esnaf Odası’na kiralanan petrol ofisi vardı.  Burada 94 tane de esnafımız vardı. Buraya hizmet binası yapılacak diye belediye; mahkeme yoluyla hepsini oradan çıkardı. Mimari proje çizildi. İhaleye çıkıldı. Kazanan firmaya da para ödendi. Tabi Konak’ta 5 dönemdir hiçbir belediye başkanı ikinci dönem aday gösterilmiyor. Çünkü hiçbir şey yapmıyorlar. Konaklıların tepkisini alacaklarını bildikleri için mevcut belediye başkanını gönderiyorlar, yeni bir aday gösteriyorlar. Bu şekilde 5 dönemdir Konak’a hizmet edilmiyor. Niye hizmet edilmiyor? CHP’den Büyükşehir’e talip olan aday, aday gösterilmediği zaman amorti olarak Konak’a veriyorlar. Bu başkanlar da Konak’ta oyalanıyorlar. Şu anda Abdül Batur’un oyalandığı gibi. 4 yıl boşa, çöpe gitti. Belediye hizmet binası için gelen yeni belediye başkanı Abdül Batur, projeye çıkan, ihalesi yapılan hizmet binası için ‘burası olmaz’ dedi ve vazgeçti. O kadar zaman ve masraf boşa gitti. Kamu zararı oluştu” ifadelerini kullandı.

KARARI MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ!

Konak hizmet binasıyla ilgili açıklamalarına devam eden Başdaş, “Sayın Abdül Batur ve belediye yönetimi daha sonra 2020 İzmir depreminde belediye hizmet binasının hasar gördüğünü söyledi ve yıktı. Ve Sayın Başkan, yeni binayı burada yapacağını söyledi. Daha sonra kredi almak için hizmet binası yapacağım diye bakanlığa başvurdu. Biz de araya girdik, destek verdik. Çünkü Konak’a yapılan her türlü hizmete biz tam destek veriyoruz. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’ın destekleriyle kredi başvuruları hemen onaylandı. Tabi biz bekliyoruz, kredi onaylandı hemen binanın yapımına başlanacak. Ama bunların kafası Konak’ta olmadığı için, hep Büyükşehir’de olduğu için hizmet binasını unuttu. Bir buçuk yıldır binayı yapacakları yer boş duruyor. Sonra bir baktık ki önümüze bir şey geldi; Konak’ın üç tane değerli yerini Büyükşehir Belediyesi’ne verip, büyükşehir buna karşılık Konak Belediyesi’ne hizmet binası yapacak. Hepimizin bildiği bir şey var. Büyükşehir daha kendi hizmet binasını bile yapamıyor. Konak Belediyesi hizmet binasını yapmak için Yenişehir pazaryeri, Güzelyalı’daki otopark ve valiliğimizin restorasyonunu yaptığı bir hanı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredecek. Büyükşehir Belediyesi de buna karşılık hizmet binası yapacak. Böylesine çok değerli alanları biz Büyükşehir Belediyesi’ne verdirtmeyeceğiz. 2 yıl önce Sayın Abdul Batur, bizim de destek verdiğimiz ve Konak Belediye meclisinden oy birliğiyle geçen önerge İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ret geldi. Demek ki iki yıldır Büyükşehir belediyesinin burasıyla ilgili planları var. Ben böyle düşünüyorum, yoksa bu reddin başka bir açıklaması olamaz. Akaryakıt istasyonu olmasına ret verdiler. Bu alanın Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesine biz de ret oyu verdik, verildiği takdirde de dava açacağız. Hizmet binası yapmak için bakanlıktan kredi aldın, o krediyle hizmet binanı yap, sen niye gidip de Büyükşehir’e bu değerli bölgelerini veriyorsun. Büyükşehir’in Konak üzerinde planları var, Abdül Batur’un farklı planları var. Beni Büyükşehir’e aday gösterecekler, Konak’ın mallarını şimdiden alayım mı gibi düşünceleri mi var bilmiyoruz ama biz Konak’ın mallarını yedirtmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

KONAK’IN 70 MAHALLESİNDE DOĞALGAZ YOK!

Konak’ta altyapının çöktüğünü dile getiren Başdaş, son 15 yılda 75 bin kişinin ilçeden göç ettiğini vurguladı. Konak’ın 70 mahallesinde doğalgazın olmadığını kimseye inandırmadıklarını da söyleyen Başdaş, “Konak’ta son 15 yılda 75 bin insan göç etti. Oturup da bu insanlar neden Konak’tan göç ediyor? Diye sorgulamıyorlar. Bu yerel yönetimin bir karnesidir. Kokudan dolayı insanlar yazın balkonlarına çıkamıyorlar. Kışın Kemeraltı esnafı yağmur yağmasın diye dua ediyor. Kemeraltı Venedik’e dönüyor. Altyapı sıfır. Doğalgazımız yok. AK Partili belediyelerimizin olduğu kentlerde, köylerimize kadar doğalgaz götürdük. Ancak Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’in merkez ilçesinin birçok yerinde doğalgaz yok. İmar planları yok, imar planlarının olmadığı yerde kimse doğalgaz yatırım yapmıyor. Kimse inanmıyor Konak’ın 70 mahallesinde doğalgazın olmadığını. Altyapısı çökmüş durumda” dedi.

2023 KONAK’IN BÜTÇESİ: 1 MİLYAR 415 MİLYON TL

Programda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a seslenen Başdaş, birlikte çalışma çağrısı yaptı. 2023 yılının Konak bütçesi yılı olduğunu söyleyen Başdaş, Konak’ın 60 ilden daha fazla bir bütçeye sahip olduğunun altını çizdi. Başdaş, “Her zaman söylerim; belediye başkanı seçildikten sonra kimliğinizi bir taraf bırakıp Konak’a hizmet edeceksiniz. Ben her zaman, her yerde çıktığım programlarda kendilerine seslenirim; gelin hep beraber Konak’a hizmet edelim. Bakanlığa gidelim, sizin-benim projemiz yok, Konak’ın projesi var diyerek gidelim diyorum. Ama bir türlü bunlara yanaşmıyorlar. Sayın Abdül Batur, Çınar Tepe’nin rekreasyon alanı için geldi bakanlığımız devir etti. Gel, daha bir buçuk yıl var; bakanlığımıza projelerini sun, beraber yapalım. Çünkü belediyenin kendi bütçesiyle yapmalarının imkanı yok. Bizim bütçemiz çok büyük. 2023 Konak’ın bütçesi… 1 milyar 415 milyonluk bütçemiz var. 60 ilden daha büyük bir bütçemiz var. Ama şu anda Konak Belediyesi, personellerinin maaşını dahi ödeyemeyecek durumda. Sayın Abdül Batur, borçsuz bir belediye devir aldı ama anda borçlu bir belediye. Gel diyorum, beraber hizmet yapalım. Ancak Konak’a hizmet yaptırtmamak için mücadele ediyorlar. Hep diyorlar ya hizmet yapacaktık bakanlık izin vermiyor. Öyle bir şey yok. Tam tersine bakanlık hizmet getirmek istiyor, yerel yöneticiler karşı çıkıyor” ifadelerine yer verdi.

EGE MAHALLESİ’NDE RANTSAL DÖNÜŞÜM VAR

Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yerine rantsal dönüşümün yapıldığını söyleyen Başdaş, “2 buçuk yıldır Ege Mahallesi ile ilgili kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm var. 2 buçuk yıldır ben Ege Mahallesi’ni takip ediyorum. 1970’li yıllarda yapılan evlerde bile ipotek konulmuştu. Bunları bahane ettiler önce. Her eve 20-30 bin TL’lik hacizler gönderdiler. Buradaki Roman vatandaşlarımız bu paraları ödeyemezdi. Ben bu işin peşini bırakmadım. En sonunda belediye de geri adım attı. Oy birliğiyle 117 tane evin tapularını verdik. Ama o bölge insanının haberi olmadan İzmir Büyükşehir Belediyesi bir şirketle anlaşma yapmış kentsel dönüşüm diye. Sen önce mülk sahibi vatandaşla konuşacaksın. Oradaki hiçbir vatandaşın haberi yok. Bir görüyoruz orada kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm var. Ama biz o rantsal dönüşüme izin vermeyeceğiz” diye konuştu.