Uzman Klinik Psikolog Şervan Kaplan, aile terapisini aile üyelerinin karşılaştığı zorlukları çözmek ve iletişim becerilerini geliştirmek için bir uzmanın rehberliğinde yapılan bir terapi türü olarak tanımlıyor. Kaplan, ailede yaşanan sorunların kökenlerini anlamak, duygusal bağları güçlendirmek ve aile içi iletişimi düzeltmek amacıyla kullanılan aile terapisinin önemini altını çiziyor. Aile terapisinde uzmanlar, aile üyelerinin her birinin görüşlerini dinleyerek, endişelerini anlar ve çözüm odaklı yaklaşımlar sunarlar. Bireylerin etkileşiminde rol oynayan sorunları açığa çıkararak aynı zamanda aile bireylerine de bu sorunlarla ilgili farkındalık kazandırır.

Uzman Klinik Psikologların Önemi

Kaplan, klinik psikologlar hakkında da önemli açıklamalar yaparak, "Bireyler, sıkıntılı ve zor olan döngülerinden kurtulabilmek için duygusal ve davranışsal bir değişime ihtiyaç duymaktadırlar. Bu süreçte, aile terapisinde uzmanlar, aile üyelerinin birbirlerine yardım edebilmeleri için yapıcı yollar bulmasına yardım ederler. Her bir üyenin sıkıntısı aile sistemi içinde değerlendirilir. Uzmanlar, aile üyelerinin duygusal dinamiklerini anlamak, iletişim sorunlarını tanımlamak ve çatışma çözme stratejileri geliştirmek konusunda kritik bir role sahiptirler. Ayrıca, aile üyelerinin duygusal ihtiyaçlarını ve düşünce kalıplarını anlayarak, daha sağlıklı bir aile dinamiği oluşturmalarına rehberlik ederler. Benim gibi uzman klinik psikologlar, aile içi sorunların kaynağını bulma, aile üyeleri arasında güven oluşturma ve olumlu değişiklikleri teşvik etme konularında profesyonel bir yaklaşım sunarlar. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilesi sağlanabilmektedir. Bu noktada aile terapisinin etkinliğinde uzman klinik psikologların rolü büyük bir önem taşır. Aile terapisi sürecinde uzmanların yönlendirmesi, ailenin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesine ve yaşanan zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı" olduğunu söylüyor.

Çok Yönlü Çözüm Sunmada Uzman Desteği

Ailede yaşanan sıkıntıların üstesinden gelmek için aile terapisinin çok yönlü bir çözüm sunduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Şervan Kaplan, aile terapisi ile beraber aile içi anlaşmazlıkların yanı sıra evlilik problemleri, ebeveynlik zorlukları, iletişim eksiklikleri, bağımlılık sorunları ve duygusal travmalar gibi konuların da çözüme kavuşabileceğini ifade ediyor. Kaplan, aile üyelerine sağlıklı iletişim teknikleri, çatışma çözme yöntemleri ve duygusal bağları güçlendirecek stratejiler sunarak, ailenin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesine yardımcı oluyor.

Aile terapisi, aile üyelerinin birbirlerini daha iyi anlamalarına ve duygusal olarak desteklemelerine yardımcı olurken, aynı zamanda aile içi dinamikleri anlamalarına ve olumlu değişiklikler yapmalarına olanak tanır. Terapiye katılan bireyler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmektedirler. Bu terapi sayesinde, çözülmemiş sorunların ortaya çıkması ve aile üyelerinin birbirleriyle daha sağlıklı ilişkiler kurması mümkün hale gelir.

Aile Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Çift ilişkileri

Evlilik problemleri

Boşanma

Çocuk, ergen ve yetişkin ruh sağlığı

Çocuk ve ergenlerde davranış bozukluğu ve okul problemleri

Yeme bozuklukları

Alkol ve madde kullanımı

Duygusal istismar, ihmal ve şiddet

Aile yaşamında değişiklikler (iş değişikliği, taşınma vb.)

Anksiyete ve depresyonu da içeren duygusal bozukluklar

Ebeveynlik becerileri

Üvey bireyi bulunan aileler destek.

Evlat edinme, üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri

Kendine zarar verici davranış

Travma sonrası çocuklara, gençlere ve yetişkinlere destek

Göç eden ailelere destek

İş stresi

Ekonomik problemler

SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN

Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor

Uzman Klinik Psikolog Şervan Kaplan sonuç olarak, aile içi sıkıntıların ve anlaşmazlıkların ailenin temel yapısını sarsabileceğini, aile terapisi gibi uzman destekli yaklaşımlarla bu zorlukların üstesinden gelmenin mümkün olduğunu belirtiyor. Aile içi sıkıntıların çözülmemesi durumunda, bu durumun aile dinamiklerine olumsuz etki edebileceğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Şervan Kaplan, aile terapisi gibi uzman destekli yaklaşımların bu zorlukların üstesinden gelmede etkili olduğunu vurguluyor. Aile üyelerine sağlıklı iletişim ve çözüm odaklı yaklaşımlar kazandırmanın, ailenin daha mutlu ve sağlıklı bir gelecek inşa etmesine yardımcı olduğunu belirten Kaplan, aile terapisine olan ihtiyacın gün geçtikçe arttığının altını çiziyor.

BU İÇERİK DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Uzmanlar 'yalancı şaşılık' konusunda uyardı

Kaynak: BÜLTEN