Gezi davasında aldığı 18 yıl hapis cezası kesinleşen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'a ilişkin yargı sürecinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Anayasa Mahkmesi’nin kararını uygulamaması ve Anayasa Mahkemesi’nde Atalay hakkında "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkı ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiği kararını veren savcılara ilişkin soruşturma başlatmasıyla başlayan siyaset-yargı gerilimi devam ediyor.

Atalay kararı, siyasi arenada uzun tartışmalara neden olurken Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i vuran ve Dink’in faili olan Ogün Samast’ın geçtiğimiz günlerde tahliye edilmesiyle gerilim ve tepkiler daha da arttı.

Siyaset-yargı tartışmaları hız kesmeden devam ederken son olarak CHP Konak İlçe Başkanlığı, "Adalet öldü! Cenazesi bize düştü" başlığıyla basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, temsili olarak ‘adaletin tabutu’ sergilenirken basına yönelik şiddet ve sansürü temsilen de elleri kelepçeli ve ağzı bantlı gazeteci yer aldı. Açıklamayı, ilçe başkanlığı adına CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi yaptı.

CHP Konak İlçe Başkanlığı

YARGININ TEK ELDE TOPLANDIĞININ İSPATIDIR

Gençler yapay zekâ eğitimini tamamladı Gençler yapay zekâ eğitimini tamamladı

Hem Samast hem Atalay kararı üzerinden iktidarı eleştiren İlgazi, “Bugün burada toplanma sebebimiz AKP İktidarının adaletsiz ve hukuksuz bir ülke yaratmış olmasıdır. Geçtiğimiz günlerde Hrant Dink’i canice, sırtından vurarak katleden Ogün Samast’ın iyi hal indirimi alarak serbest bırakılması toplumun vicdanını derinden yaralamıştır. Halkın vermiş olduğu oylarla seçilmiş TBMM’de odası olan bir milletvekilinin anayasa mahkemesinin serbest bırakılma kararına rağmen sarayın talimatıyla kanunsuz bir şekilde Can Atalay’ın tutukluluğu devam etmesi, iktidara yakın kişilere suç örgütüne göre şekillendirildiğinin göstergesidir.  Dün suç baronlarını ve terör örgütü Hizbullah militanlarını Cumhurbaşkanı talimatıyla serbest bırakan zihniyet bugün halkın vekilini tutsak etmektedir. Ayrıca serbest bırakılmasını talep eden hakimlere dahi soruşturma açılması emrini veren karanlık zihniyet adaletin terazisini kırarak ülkemizi çıkmaza ve karanlığa sokmaktadır. AKP iktidarında bu tarz vicdanları kapanamaz bir şekilde yaralayan kararların, giderek artması Türk adalet sisteminin çökmesi ve yargının tek elde toplandığının ispatıdır” dedi.

ADALETİN TEMİNATI YİNE CHP’DİR

CHP’nin adaletin ve özgürlüklerin teminatı olduğu mesajını veren İlgazi, “Bugün burada adaletin toplum vicdanında katledenler cenazesini yerde bırakanlara inat biz CHP olarak adaletin cenazesini yerde bırakmayız! Ama bilinsin ki anayasanın yok sayıldığı güzel ülkemizi aydınlığa, hak hukuk adalet çizgisine geri getirecek olanlar yine bizleriz. Bilinsin ki; tutuklu siyasi ve gazetecilere uygulanan adalet ve çifte standart yerine eşit yurttaşlık ilkesinin teminatı yine CHP’dir. Hrant’ı barışa olan özlemi ile anıyoruz. O kurşunu sıkan katil artık özgür. Yakalandığı ilk gün verdiği pozlar kalbimizi ve adalete olan inancımızı nasıl yaraladıysa bugün bir sürü siyasi tutsak haksızca hapisteyken o katilin sokakta özgürce dolaştığını bilmek bize aynı hissi veriyor. Hrant’a, barışa, özgürlüğe ve yetiştiğimiz topraklarda yaşama hakkımıza sıkı sıkıya sarılıyoruz. Katiller sokaklarda gezse de biz buradayız, gitmiyoruz” diye konuştu.

Bu haber de ilginizi çekebilir: CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: Veli Kayıp; Dosya Kısıtlı

Kaynak: TENZİLE AŞÇI