ABD'nin batı yakasındaki California'da şiddetli yağışlar ve sel baskınları devam ederken, güney eyaletlerinde etkili olan kasırga büyük zarara neden oldu, Alabama'da 6 kişi hayatını kaybetti

Milyonlarca insanın sel tehlikesine karşı uyarıldığı California eyaletinde geçen hafta etkili olan şiddetli fırtına ve yağışların ardından, yeni bir sel baskınına karşı uyarı yapıldı.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) eyaletin körfez bölgesinde cumartesi sabah başlayıp pazartesi dahil devam edecek olan yağışlar nedeniyle sel uyarısında bulundu.

NWS'ye göre, cuma gününden pazartesi gününe kadar Kuzey Körfezi'nde 7 ila 15 santim ve San Francisco'da 5 ila 7 santim arasında yağış beklenirken bölge halkı yol kapanmaları ve elektrik kesintilerine karşı uyarıldı.

Narlıdere Metrosu 30 Ağustos'ta tamamlanıyor Narlıdere Metrosu 30 Ağustos'ta tamamlanıyor

Ulusal Meteoroloji Servisi de çarşamba günü, olumsuz hava şartlarının eyaletin güney kısmında azaldığını belirterek, cuma gününden sonra kuzeyde yeni bir şiddetli yağış ve fırtına dalgasının beklendiği uyarısında bulunmuştu.

Yetkililer, seller, taşkınlar, toprak kayması, şiddetli rüzgar ve yıldırım düşmesi sonucu California'da 2 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısının 17'ye çıktığını kaydetmişti.

w

Alabama eyaletinin Selma şehrinde hızı 110 kilometrenin üzerine çıkan kasırga, bölgeye önemli ölçüde zarar verdi.

Elektirik kesintilerini takip eden PowerOutage.US'a göre, Selma şehrini de içine alan Dallas İçesi sakinlerinin yaklaşık yarısının elektriği kesildi.

Belediye Başkanlığı da açıklamasında vatandaşlara, "Kara yollarında seyahat etmekten kaçının ve elektrik hatlarından uzak durun. Güvende kalın ve 911 aracılığıyla bildirim yapmaya devam edin." şeklinde uyarı yaptı.

NWS tarafından paylaşılan twitte de Georgia eyaletinin Tallaposa ilçesinde kasırga nedeniyle acil durum edildiği bildirildi.

PowerOutage.US'a göre, Alabama ve Georgia'dan sonra Tennessee'de de etkisini gösteren kasırgalar sebebiyle yaklaşık 117 bin müşteri elektriksiz kaldı.

Federal Havacılık İdaresi de Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı'na yapılan uçuşların, bölgedeki gök gürültülü fırtınalar nedeniyle ertelendiğini aktardı.

Alabama eyaletini etkisi altına alan kasırgada 6 kişi öldü

Vali Ivey, sosyal medya platformu Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Eyaletimizi kasıp kavuran fırtınalarda 6 Alabamalının hayatını kaybettiğini öğrendiğim için üzgünüm." ifadesini kullandı.

Dualarının, hayatını kaybedenler ve sevdikleriyle birlikte olduğunu belirten Ivey, eyaletin yıkıcı hava koşullarına aşina olduğunu, bunu atlatacaklarını kaydetti.

Vali Ivey, fırtınalardan en fazla etkilenen bazı bölgelerde olağanüstü hal ilan etti.

Şiddetli yağmur ve rüzgarlar, Georgia, Mississippi ve Alabama'da evlere ciddi zarar verirken on binlerce insanı elektriksiz bıraktı. AA