Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkelere Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarının tamamını kaldırma tavsiyesinde bulundu

AB Konseyi, Kovid-19 seyahat kısıtlamalarıyla ilgili tavsiye kararını güncelledi.

Güncellenmiş kararda, halk sağlığı gerekçe gösterilerek uygulanan yasakların tamamen geri alınması gerektiği belirtildi.

Salgının kötüleşmesi halinde AB üyesi ülkelerin seyahatler için koordineli şekilde aşı, test ve karantina zorunluluğu gibi uygun tedbirleri yeniden devreye sokabileceği ifade edildi.

Kovid-19 hastalığına yol açan virüsün yeni ve endişe sebebi olan bir varyantının ortaya çıkması durumunda üye ülkelerin acil, ortak ve geçici seyahat sınırlamaları koyabileceği kaydedildi.

Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra AB ülkeleri Haziran 2020'den itibaren zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlama getirmişti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: 8 haftada Kovid-19 nedeniyle 170 binden fazla kişi öldü DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: 8 haftada Kovid-19 nedeniyle 170 binden fazla kişi öldü

Daha sonra aşamalar halinde gevşeyen tedbirler kapsamında aşı olunduğunu veya hastalığı geçirdiğini belgeleyen Kovid-19 sertifikası, maske zorunluluğu, seyahat öncesi negatif sonuçlu test gibi birçok önlem bulunuyordu.

Salgının hafiflemesiyle birlikte bu önlemlerin neredeyse tamamı fiilen uygulanmıyordu. AA