İzmir’e kazandırdığı yeşil dokuyla kentlilere nefes alacakları yeni alanlar yaratan Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’de yer alan 7 bin metrekarelik alanda yapılan parkı hizmete açtı. Çiğli Hava Şehitleri adı verilen parkın, Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nden havalandıktan bir süre sonra Menemen ilçesi Tuzçullu Mahallesi’nde boş bir araziye düşen eğitim uçağında şehit olan Pilot Yüzbaşı Yunus Bal ile Hava Üsteğemen Resul Ekrem Gökdoğan’ın anısını yaşatacağı açıklandı. Parkın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, şehit Pilot Yüzbaşı Yunus Bal’ın babası İsa Bal eşi Cevriye Bal, şehit pilot Üsteğmen Resul Ekrem Gökdoğan’ın babası Ahmet Gökdoğan ve ailesi katıldı.
“TÜRK ORDUSU KIYMETLİDİR”
Hava Şehitleri Parkı’nın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bizi var eden ve bugüne kadar binlerce yıldır ülkenin bağımsız yaşamasını sağlayan, ülkesi için gözünü kırpmadan şehit ve gazi olan bu milletin evlatlarına hepimiz millet ve şükran duygularımızı her alanda belirtmek zorundayız. Her ülkenin ordusu vardır. Her ülkenin ordusu kıymetlidir. Ama Türk ordusu hiçbir milletle kıyaslanmayacak kadar halkımızın gönlünde, beyninde farklı bir yer tutmakta. Bu tarihten beri böyledir ve tarih boyunca da böyle kalacaktır” şeklinde konuştu.
VEFANIN GÖSTERGESİ
Resul Ekrem Gökdoğan’ın kardeşi Cahit Gökdoğan ise “Her metrekaresi şehit kanıyla ıslanmış olan bu topraklarda inşa edilen bir yapıya şehitlerimizin adının verilmesi şahım ve ailem adına gurur verici olduğu gibi çok da manidar. Ateş düştüğü yeri yakar derler. Bugün burada bulunmamıza sebep olan bu vefalı ve ince düşünce, şehit ateşinin tüm vatana düştüğünün bir göstergesidir. İşte bu ateşin ve vefanın tablolaşmış düsturu bu parkta emeği geçen bahçıvana mühendisine kadar herkese teşekkür ediyorum” dedi. Pilot Yüzbaşı Yunus Bal’ın babası İsa Bal da, böylesine güzel bir yerin şehitlerin adıyla yaşatılacak olmasının gururunu yaşadığını belirterek, “Çok güzel bir yer oldu. Bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum hakkınızı helal edin” diye konuştu. n İHA/İZMİR