SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Bir sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz (MS), yeniden gündemde… Türkiye’de yaklaşık 50 bin MS hastasının tek umudu 2018’den beri kullanılan Ocrevus ilacı. 6 ayda bir serumla iki doz verilen ilaç hayati önem taşırken, hastalar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun engeline takıldı. MS hastalarının tedavisinde oldukça etkili ve önemli görülen ilacın destek görmemesi sosyal medyada da tepkilere neden olurken, Türkiye MS Derneği çok fazla mağduriyetin yaşanabileceğini kaydetti.

ms

HASTA YAKINLARI CİMER’E BAŞVURDU

Türkiye’de bu ilacı kullanan 6 bin MS hastasının olduğunu belirten Türkiye MS Derneği, aileleri ise endişe duygusunun kapladığını söyledi.  İlacı alamayan hastaların atak geçirebildiğini ve bunun geri dönülemez hasarlara neden olabildiğini aktaran Dernek, ciddi mağduriyetlerin yaşanabileceğini belirtti. Sorunun bir an önce çözülmesi için çağrıda bulunan Dernek, hastalığın ilerlemesine karşı yüzde 85 oranında etkili olan ilacın kritik önemde olduğunu belirtti. Hastalar ve yakınları ise CİMER’e başvurarak ilacın yeniden verilmesini istiyor.

NE OLDU?

Müzik dinlerken kulaklık takanlar dikkat! Müzik dinlerken kulaklık takanlar dikkat!

Muadili olmayan ilaca 31 Mayıs 2023 gününden beri MS hastaları ulaşamıyor, eczaneler ödeme listesinde görünmediği için ilacı veremiyor. İlacın SGK tarafından geri ödemeye alınması ya da çıkarılması için bakanlığın imzası ya da Sağlık Uygulama Tebliği gerekli. Ancak bunlar olmadan Ocrevus, SGK reçete onay ve provizyon sistemi MEDULA’da pasife alındı. Bir iddiaya göre; SGK ile ilaç firması arasında anlaşmazlık var. Ancak bu durum binlerce insanın sağlığında geri dönülmez çok büyük sorunlara neden olabilir.