Ege'nin geleneksel lezzetinden doğan Kırçiçeği, 38’inci yılını kutluyor. Türk gastronomi tarihine armağan ettiği değerlere yenilerini ekleyen Kırçiçeği, 38’inci yıla özel emsalsiz lezzet reçetelerini misafirleri ile buluşturdu.

Evcil hayvanlarda mikroçip süresi daralıyor Evcil hayvanlarda mikroçip süresi daralıyor

NURETTİN BAKİ

Şeflerin pidede yeni yorumlarıyla Kırçiçeği, 38'inci yılını Gaziemir Şubesi’nde kutladı. Şef Elif Edes'in 4 yeni reçetesiyle menüsüne yeni pide çeşitleri ekleyen Kırçiçeği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kemal İpbaş, restoranın yola çıkış hikayesini anlattı. Şef Elif Edes Tapan da Kırçiçeği için hazırladığı 4 yeni pideyi Yaşar Üniversitesi Gastronomi Topluluğu’na tattırdı.

3 MASALI BİR DÜKKANLA BAŞLADIK

Pidenin Aydın Karacasu’nun bir sanatı olduğunu ifade eden İpbaş, “Diğer bölgelerde ve İzmir’de de pide denildiği zaman Karacasu'dan çıkmıştır.  İzmir’de 1985 yılında 3 masalı bir dükkanla yola çıkmıştık. Son 15 yıldır kurumsal çalışıyoruz. Vergide yıllarca rekortmen oldum. Vergide 6 yıl İzmir birincisi oldum. 38 yıllık bir markayız ve hala dinamiklerini koruyoruz. Misafirlerin ilgi ve sevgisini yaşıyoruz. Pandemi ve savaş gibi zor zamanlar geçirsek de yolun yarısını geçtik. İkinci kuşak yönetimde devam edecek. Kırçiçeği’nin değerlerini yaşatmak için tüm samimi duygularla çalışmaya devam ediyoruz. İki ortak başladığımız işi 5 kişi olarak büyütüp şirket anayasası oluşturup ikinci ve üçüncü nesillere aktarmak için mücadele veriyoruz. Bununla iftihar ediyoruz” diye konuştu.

YÖNETİMDE KADIN GURURU

Başarıda ve toplumsal kalkınmayı sağlamada en önemli konunun kadınların çalışma hayatına dahil edilmesi olduğunu vurgulayan İpbaş, “Kadınların, yenilikçi fikirleri ile toplumda sürdürülebilir refah, huzur ve mutluluk yaratılmasına katkıda bulunan temsilciler olduğuna inanıyor, kadın elinin değdiği her işte başarının da beraber geldiğini biliyoruz. Bu doğrultuda yönetimimizin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor” dedi.

PİDEYE DEĞER KATIYOR

Kırçiçeği Genel Müdürü Meryem Dilşad İpbaş da, Kırçiçeği’nin Türkiye’ye pideyi tanıttığını belirterek, pidede inovasyon yapan bir marka olarak katma değer yaratmaya özen gösterdiklerini söyledi.Pide hamurunu bir tabak gibi düşünerek birbiriyle uyumlu malzemeleri bu tabakta birleştirdiklerini söyleyen Şef Elif Edes, 4 ayrı reçeteyle hazırladığı pideleri misafirlere ikram etti.