Türksat, Uluslararası Uzay Kongresi’ne katldı Türksat, Uluslararası Uzay Kongresi’ne katldı

Üniversite tercih dönemlerinde yazılım mühendisliği rağbet gören bölümler arasında yer aldı. Teknolojinin bu kadar hayatımızın merkezine girmesi ile yazılım mühendisliği bölümü tercihler arasında üst sırlara yükseldi. Böylelikle yazılım mühendisliği hakkında birçok araştırma yapıldı. Biz de merak edenler için yazılım mühendisliği maaşları ne kadar, yazılım mühendisleri nerelerde çalışır?  gibi merak ettiğiniz her şeyi ve daha fazlasını araştırdık. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Yazılım mühendisliği, yazılımlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler. Bugün bilgisayarlarda, akıllı cihazlarda, televizyonlarda otomobillerde bile kullanılan programlar, yazılım bilimi ve yazılım mühendislerinin birer çalışması sonucu ortaya çıkar. Yazılım mühendisleri sayesinde teknoloji, yetkin ve uzmanların yanı sıra son kullanıcıya indirgenerek basit ve pratik hale getirilmektedir.

YAZILIM MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR?

Yazılım mühendisleri, yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Yazılım kullanılan herhangi bir yerde insanlar neye ihtiyaç duyuyor, algoritmada ne eksik, ne gereksiz, ne olsa sistemin kullanışı daha da kolaylaşır gibi sorunlarla ilgilenirler.  Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber çalışır. Yazılım tamamlanıp, kullanıcıya sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla ilgilenir. Şikâyet ve önerileri dikkate alarak sistem geliştirirler.

YAZILIM MÜHENDİSLERİ NERELERDE ÇALIŞIR?

Yazılım mühendisleri hayatımızın hemen hemen her alanında varlardır. Yazılımın olduğu her yerde çalışabilirler. Çalışma alanları şöyle sıralanabilir;

-          Banka

-          Hastane

-          Otomotiv sektörü

-          Oyun geliştiriciliği

-          Sigorta

-          Yazılım danışmanlığı

-          Telekomünikasyon

-          E- ticaret

-          Savunma ve sanayi şirketleri

-          Özel bankacılık sektörü

-          Bazı üniversitelerin yazılım geliştirme ile ilgili bölümleri.

-          Telekomünikasyon sektörleri

YAZILIM MÜHENDİSİ OLMAK İÇİN NE OKUNMALI?

Yazılım mühendisi olmak için ilk olarak Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin yazılım mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI NE KADAR?

Çalıştığınız sahaya ve kıdeminize göre maaşlar farklılık gösterebilir. Yeni mezun yazılım mühendisleri ortalama 18.000 TL maaş alırken, kıdemli yazılım mühendisleri ise 25.000 TL ila 75.000 TL arasında maaş almaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ