TENZİLE AŞÇI

Geçtiğimiz yıl, 1 milyon 600 bin metrekarelik arazi satışıyla gündeme gelen ve uzun süre Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı arasında yüksek gerilimi tartışmalara neden olan Seyrek arazileri satışlarıyla gündeme gelen Menemen Belediyesi’nden dev bir satış adımı daha geldi.
Geçmişte tamamı ihaleye çıkarılan ancak bir bölümünün sit alanı içinde kaldığı gerekçesi ile iptal edilen Seyrek Arazileri için daha sonra parça parça satılması kararı alınırken belediye bu kez ilçenin Maltepe Mahallesi’nde bulunan 1 milyon 50 bin metrekarelik taşınmazı ihale vitrinine koydu.

SANAYİ ALANINDA KULLANILMAYACAK

Birçok sanayi kuruluşunun yer aldığı İZBAŞ İzmir Serbest Bölgesiyle sınır komşusu olan taşınmaza ilişkin ihale ilanında “Arsanın 690 bin metrekarelik kısmının Gediz Deltası Sulak Alanı Tampon Bölgesi içinde kalması nedeniyle, bu alan üzerinde serbest bölge sanayi alanı kurulamayacak olup; bu alan, alım satım faaliyeti, depolama faaliyeti, idari bina, sosyal tesis ve diğer sanayi dışı faaliyetler için kullanılabilecektir” ifadelerine yer verildi.

Satış ilanında ayrıca, arazinin satış kararının 1 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen belediye meclis toplantısında verildiği bilgisi de yer aldı.

İzmir'de şimşekler geceyi gündüze çevirdi İzmir'de şimşekler geceyi gündüze çevirdi

DEV BÜTÇE İSTENECEK

Mülkiyeti belediyeye ait olan “tarla niteliğindeki” taşınmaz kapalı teklif usulüyle ihale edilecek. Satışın gerçekleşmesi durumunda belediyenin kasasına 435 milyon girmesi bekleniyor. Belediyenin 2023 yılı tahmini bütçesi 1 milyar 216 bin lira olarak belirlenirken bütçenin üçte birinden fazla bir oranda satışın yapılması dikkat çekti.