13. Cumhurbaşkanlığı seçimi çok büyük ihtimalle 2. tura kaldı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yine seçim sandıklarının yolunu tutacağız.

Yüksek seçim kurulu kesin sonuçları açıklamadı. Ama açıklanan verilere göre üç Cumhurbaşkanı adayından herhangi birisi yüzde 50+1 oya sahip olamadı. Bunu bu saate kadar takip ettiğimiz yayınlarda gördük.

***

Öncelikle söylemek gerekirse ülkemiz gerçekten çok ama çok sakin bir seçim süreci yaşadı diyebiliriz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi pek fazla bir aksiyon ile karşılaşmadık. Bence bu sevindirici bir olay. En azından vatandaşlar kendi aralarında tartışmalar yaratmadı. Sakin bir seçim süreci atlattık diyebiliriz.

***

Bazı kentlerimizde olayların meydana geldiğini basında duyduk. Ancak eski seçimler göz önüne alındığında gerçekten sakin bir seçim gününü geride bıraktık.

***

İkinci tura kalırsa ki Cumhurbaşkanlığı seçimi muhtemelen ikinci tura kaldı. Yine vatandaşlarımızın aynı duyarlılıkla oylarını kullanmalarını temenni ediyorum.

***

Önemli bir hususta seçime yüksek katılım oranıdır. Gerçekten oy kullanmaya giden vatandaşlarımızın oranı birçok Avrupa ülkesinden yüksek. Yapılan seçimlerde katılım oranı yüzde 84-yüzde 86 arasında olduğu belirtilmekte.

***

Ben ikinci turda da yine en azından aynı katılım oranının gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Vatandaşlarımız bu kez oy kullanırken sırada çok beklemek zorunda kalmayacak, çünkü pazar günü yapılan seçimde milletvekili seçimleri ile ilgili oy pusulası gereğinden büyük ve zarflara zor yerleştiriliyordu.

***

Önümüzde ki günlerde gerçekleşecek olan 13. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda iki aday olacağı için aday listesinin bulunduğu pusula da zarfa kolay şekilde yerleştirilebilecek bir ebatta olacaktır. Bu da oy kullanma süresini hızlandıracak vatandaşlarımız daha az sırada beklemiş olacaktır.

***

Elbette her oy atan vatandaş kendi inandığı liderin sonucu ulaşmasını isteyecektir. Zaten bunun için oy kullanmaya gidiyorlar. Önemli olan yüksek katılım ve sonuçlara, sandıktan çıkan oylara saygı duymak. Sonrasında da aynı saygıyı devam ettirmek.

***

Bu ülke bizim ve gidecek başka bir yerimiz yok. Biz başka milletlere benzemeyiz. Sıkıştığımızda başka ülkelere kaçmayız. Vatan ve bayrak millet olarak her zaman birinci önceliğimiz olmuştur.

Seçim süresince milletvekili adaylarını illerde, ilçelerde, mahalle hatta sokaklarda gördük.

***

Hatta bakanların çalışmaları esnasında sohbet imkanı bile bulduk. Ama milletvekilliği seçimleri bitti. Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tekrar çalışma yapacaklardır ama o seçimde bittiğinde, ülkemiz 13. Cumhurbaşkanı’nı seçtiğinde artık bu kişileri mahallemizde, sokaklarımızda göremeyeceğimizi sakın ama sakın unutmayalım.

***

Yine hep birlikte aynı sokakta, aynı mahallede birlikte yaşayacağız. Hangi partiye oy verirse versin, arkadaşlığımızı, komşuluğumuzu devam ettirebilir davranışlar sergileyelim.

Her iki seçim sonuçları şimdiden ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.