İZTO Başkanı Mahmut Özgener önümüzdeki hafta oda seçimlerine gideceklerini belirtirken yeni dönemde hizmete girecek projeler 13 milyar liralık yatırım ve 12 bin yeni istihdam sağlayacak

NURETTİN BAKİ

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2018-2022 döneminin son meclis toplantısını yaptı. Toplantıda 4.5 yıllık dönemini anlatan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, bu dönem başladıkları ve yeni dönemde tamamlanacak olan projelerle ilgili bilgi verdi. Başta elektronik, makine, medikal, otomotiv yedek parça ve bilişim sektörlerinde üretilen ürünlerin CE onayı alabilmesi için zorunlu testlerin yaptırılabileceği akredite bir laboratuarın ülkemizin sayılı laboratuvarlarından olduğunu kaydeden Özgener, “IZTECHLABS, halihazırda test hizmetleri için yurtdışına gönderilen ürünlerin, İzmir’de test edilmesine olanak sağlıyor. Laboratuvarın yatırım değeri 30 milyon Türk Lirası civarında” dedi.

MOBİLYA OSB YAKINDA HAYATA GEÇİYOR

Temeli atılan Dikili OSB’nin de çalışmalarına hız verdiklerini açıklayan Özgener, “Dikili Tarıma Dayalı İhtisas OSB’miz yıllık 80 milyon ton yaş sebze meyve üretecek. Toplam 3 bin 500 kişilik istihdam ve toplam 5 milyar Türk Liralık bir yatırımı hedefliyoruz. Diğer yandan Kınık Tarıma Dayalı İhtisas OSB projemiz ile, 1.2 milyon metrekarelik alanda 1500 kişinin istihdamını sağlanacak. Aynı zamanda, tohum, fide, tıbbi ve aromatik bitki üretimi ve işlenmesi ve toplamda 2.5 milyar Türk Lirası yatırım amaçlıyoruz. Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de ise, 890 bin metrekarelik alanda süs bitkileri ve çiçek üretimi, 12 ay açık kalacak ürün teşhir ve sergi alanları yer alacak. Bayındır’da 1100 kişiye istihdam sağlanması ve 1.2 milyar Türk Lirası yatırım hedefimiz var” ifadelerini kullandı.Mobilya sektöründe faaliyet gösteren üyelerin de uzun zamandır bekledikleri organize sanayi bölgesini önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi istediklerini kaydeden Özgener, “Torbalı Karma ve Mobilya Organize Sanayi Bölgesi projemizi oluşturduk. Bu alanda 64 firma ve 3.5 milyar TL yatırım ile birlikte toplam 5 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak” dedi. Yeni dönemde 500 milyon dolarlık İzmir ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe Kampüsü ile birlikte toplam yatırım miktarı 13 milyar TL’yi istihdam ise 12 bin 100’ü bulacak" dedi.

‘DEMOKRATİK’ GERİLİM

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) 2018-2022 yılı son meclis toplantısı meclis üyesi Hikmet Çelik ile İZTO Başkanı Mahmut Özgener arasında ‘demokratlık’ gerilimine neden oldu. İZTO’nun son 4.5 yılın son meclis toplantısı gerilimle son buldu. Toplantıda söz isteyip kürsüye çıkan 78. Temizlik Faaliyetleri Grubu Meslek Meclis üyesi Hikmet Çelik, seçimlerin demokratik bir ortamda yapılmadığını iddia ederek, “Önümüzdeki hafta seçim var ve herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Fakat şunu da söylemek istiyorum ki komitemizle demokratik bir ortamdan uzakta bir yaklaşım sergilendi. Ben de bu denemle adaylık çalışmalarından çekiliyorum” dedi.

SAYGI DUYARIM AMA…

Çelik’in ardından kürsüye gelen Mahmut Özgener ise Çelik’e sert yanıt verdi. Özgener, “Hikmet Çelik arkadaşımız konuştu ama konuşmasını yarım bıraktı keşke bırakmasaydı. 4.5 yıldır beraberiz benimle hemfikir olana da olmayana da saygı duyarım ama demokratikliğimi sorgulayana da cevabını veririm. Kendisi bende randevu istedi; gelsin kürsüde açıklasın ne dediğini benim de demokratik olmayan ne hareketlerde bulunduğumu gelip açıklasın. Kendisi benden randevu istedi ben de yanımda bir şahitle kabul ettim. Ziyarette ben kendisiyle çalışmak istemediğimi nedenleriyle anlattım. ‘Ben aday olurum’ deyince de “Ben veya başka birisi aday olma demez; hayırlısı olsun’ dedim” ifadelerini kullandı.

SEÇİME GİR, MECLİSE GEL!

‘Madem benden bunca yıldır şikayetin vardı niye bugüne kadar söylemedin?’ diyerek Çelik’e yüklenen Özgener, “Birgün randevu istedin de vermedim mi? Ne şikayetin varsa gel söyle. Seçime gir ve seçilmiş olarak Meclis’e gel, aday olmamazlık yapma. Senin gittiğin arkadaşlar sana yalan söylüyor. İnşallah seçilirsen ve meclise öyle gelirsin” dedi. Özgener ile Çelik’in toplantı sonrası bir kez daha görüşeceği ve yaşanan sorunu konuşacakları öğrenildi.

YENİ DÖNEME 13 MİLYAR TL

İZTECHLABS laboratuarı: Toplam 30 milyon TL’lik yatırım. Yazılım ve Sertifika Programı: Yılda 1000 kişiye istihdam. Dikili Tarım OSB: Yılda 80 milyon ton yaş sebze meyve üretimi, 3500 kişilik istihdam ve toplam 5 milyar TL’lik yatırım. Kınık Tarım OSB: Toplam 1500 kişilik istihdam 2.5 milyar TL’lik yatırım. Bayındır Tarım OSB: Toplam 1100 kişiye istihdam ve 1.2 milyar TL’lik yatırım. Torbalı Karma ve Mobilya OSB: Toplam 5 bin istihdam ve 3.5 milyar TL’lik yatırım. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzelbahçe Kampüsü: 50 milyon dolar (925 milyon TL)