Bir arada film izlemenin birleştiriciliğinden ve herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak on birinci kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin, Ulusal Uzun Yarışma ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerin ödülleri, 26 Ekim Perşembe günü Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşen Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

Festival programında yer alan tüm gösterimler, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile izlenebiliyor. Gösterimlerin ardından, film ekipleriyle yapılan söyleşilerde, forumlarda ve atölyelerde işaret dili tercümesi eşliğinde gerçekleşiyor. Öte yandan festival, 4-5 Kasım tarihlerinde ise Eskişehir’de Cinema Pink Kanatlı AVM salonlarında izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

KISA FİLM YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI

İlk olarak Seyirci Özel Ödülü’nün açıklandığı törende, Engelsiz Filmler Festivali izleyicilerinin oylarıyla Alireza Kazemipour’un yönettiği ‘Saç Kırıkları’ filmi Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Kısa Film Yarışması’nın ödülleri transmedya sanatçısı Çağlar Kimyoncu, Eye Film Museum kısa ve deneysel film sorumlusu Edith van der Heijde ve yönetmen Michael Achtman’ın yer aldığı seçici kurulu tarafından belirlendi.

Yarışmada En İyi Senaryo ödülünün sahibi Seyirci Özel Ödülü’nü de kazanan ‘Saç Kırıkları’ filminin senaristleri Alireza Kazemipour ve Solmaz Mortezavand, En İyi Yönetmen ödülünün sahibi ‘Elveda Gaston’ filmiyle Victor Guilbaud ve En İyi Film ödülünün sahibi ise Houcem Slouli’nin yönettiği ‘Koşulsuz Tutku’ filmleri oldu.

ayna ayna1

Ege Üniversitesinde 100 Yıl konseri gerçekleşecek Ege Üniversitesinde 100 Yıl konseri gerçekleşecek

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi Belmin Söylemez’in yönettiği ‘Ayna Ayna’ filmi oldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın ödülleri ise sinema yazarı Şenay Aydemir, kurgucu Selda Taşkın ve yapımcı Zeynep Ünal’ın yer aldığı jüri tarafından belirlendi. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda ise En İyi Senaryo ödülünün sahibi yine Seyirci Özel Ödülü’nü de kazanan ‘Ayna Ayna’ filminin senaristleri Belmin Söylemez ve Haşmet Topaloğlu, En İyi Yönetmen ödülünün sahibi ‘Iguana Tokyo’ filmiyle Kaan Müjdeci ve En İyi Film ödülünün sahibi ise Belmin Söylemez’in yönettiği ‘Ayna Ayna’ filmi oldu

ÖDÜL HEYKELCİĞİ VERİLDİ

Engelsiz Filmler Festivali programında yer alan Kısa Film Yarışması ve Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananlarına verilen ödül heykelciği Ankaralı heykeltıraş Hayri Şengün tarafından tasarlandı. Çalışmalarında çoklu malzeme ve tekniğe yayılarak organik bir form dili kuran Şengün, bu ödül heykelciğini dokunsallığın uyandırılmasına yönelik tasarladı.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- Sinemada bu hafta… Bu hafta vizyona hangi filmler girecek?

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA