KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Değişimin diğer yüzü!

Ana Sayfa » Yaşam » İzmir’de özgür dönüşüme açık bir alan: Cafe Eli

İzmir’de özgür dönüşüme açık bir alan: Cafe Eli

Küçük Park’ın dikkat çeken mekanlarından Cafe Eli; vegan menüsüyle, sayısız kedi ve köpekleriyle, bir kısmı derneğe dönüştürülen odasıyla ve daha birçok farklılığıyla göze çarpıyor

 
12 Ekim 2017 Perşembe 10:07 
Yorum YapYazdır
 
İzmir’de özgür dönüşüme açık bir alan: Cafe Eli

SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER

İnsanların vakit geçirdiği sürede anlamlı bir şeyler yapacağı yer görüşünden yola çıkan Cafe Eli, insanların hayatlarındaki anlamı bulmaları için aracılık etmek isteğiyle ‘bir şey’ yapmaya çalışıyor.

Özel sektörde çalışırken zamanla içinde bulunduğu çalışma temposunda hayatındaki anlamları yitirmeye başladığını fark ederek istifa eden İşletme Sahibi Elif Kamanlıoğlu ile konuştuk.

Kamanlıoğlu, Cafe Eli’yi anlatmadan önce Bornova’daki mekanların ‘aynılığına’ değindi. Kamanlıoğlu, “Bornova’da yaşayanın tatlı çilesidir Küçükpark. Çünkü Bornova’da yaşayıp, Alsancak’a gitmeye üşenmenin sonucu Küçük Park’ta biter genelde. Ve bir süre sonra ‘bu kafelerin hepsi de aynı’ diye söylenmek yerine sürekli birine gidersiniz, diğerlerinden tek farkı sürekli ona gidiyor olmanızdır. O kadar da aynıdırlar aslında. Süvari’ye çıkınca biraz ümitlenir gibi olursunuz, oradakiler birbirine benzemez gibi gözükür. Girip oturdukça aslında hep o ihtişamlı menüleriyle, hizmette kusur etmeyen garsonları ve pahalı sandalye, masa takımlarıyla hepsinin aynı olduğunu görürsünüz. Bugün size biraz daha komşu kokan, arkadaş evi kokan; biraz daha salaş, komün ve ekolojist bir yeri anlatacağım. Evet, gerçek, üstelik Küçük Park’ın orta yerinde. Cafe Eli” dedi.

AKADEMİK HAYAT KOCA BİR YALAN

Cafe Eli’nin zorlu ve nevi şahsına münhasır bir varoluş hikayesi var. Kamanlıoğlu, çok başarılı bir akademisyen ve bilim insanı olmayı hedefleyen bir kadınken, her şeyi bir tarafa bırakıp kafeyi nasıl açtığını şu sözlerle anlattı: “39 yaşındayım. Celal Bayar Üniversitesinde işletme okudum. İki sene piyasada çalıştım. Ardından Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne gidip bilim insanı olmaya karar verdim. Ve kazandım. Yüksek lisansımı tamamladım, doktoraya başladım ancak yarıda bıraktım. İtalya’da yaşadım belli bir dönem. TÜBİTAK bursu aldım. Fakülte birincisi olacak kadar başarılı bir öğrencilik hayatım vardı. İTܒde projeler gerçekleştirdim. İtalya’da Lecce ve Salento üniversitelerinde projelerde yer aldım. Verimli bir akademik hayatım oldu. Daha sonra akademik hayatın koca bir yalan olduğunu fark edip her şeyi bıraktım.”

NE YAPIYORUM BEN?

Büyük risk alarak yeni bir yaşama kapılarını açan Kamanlıoğlu, “Çok para kazandığım, yapmaktan mutlu olduğumu sandığım bir işim vardı. Her şey çok güzel gidiyor gibiydi. Patronum beni çok seviyordu. Sürekli tüketiyordum, sürekli yeni şeyler alıyordum. Bir gün durdum; Elif dedim ya 82 ekran aldın, 182 de alırsın, 282’si de çıkar bunun. Ne yapıyorum ben derken işi bırakmaya karar verdim. Patronum çok severdi, 1 hafta izin verdi. Döndüm ‘Ben artık burada yapamam’ dedim. Yeniden okul, yüksek lisans, diploma derken akademide de tutunamadım. En son birine para karşılığı bitirme tezi yazdım. Gelen parayla da burayı açtım. Cafe Eli. Burada mutluyum” dedi.

BURASI BENİM HACCIM

“Burası benim haccım” diyen Kamanlıoğlu, “Burası el emeğiyle, gece çalışmalarıyla yapılan bir yer. Burası benim haccım. Çünkü çok farklı bir yolculuktayım. İnsan içinden isterse ve hedeflerse neler çıkarabiliyormuş onu gördüm kendimde. Burada gördüğün bütün eşyaları çöpten, oraya buraya atılmış kıyıdan köşeden topladım. Ben bu kafeyi açarken mümkün olduğu kadar standart insanların ihtiyaçları dışındaki ihtiyaçları da düşündüm. Örneğin kapıya rampa yaptırdım engelli insanların da girebilmesi için. Çölyak hastaları için glütensiz makarna bulunduruyorum çekmecemde. Burası farklı bir ruh. Cafe Eli’de rahat hissetmemek mümkün değil pek; yarım adım arayla dizilmiş masalar yok çünkü. Hiçbiri birbirinin aynı olmayan oturaklar ve masalar var. Gerçi oturak ve masa da değil. Kimi koltuk, valizden oluşuyor kimi masa, mutfak dolabının bir parçası” diye konuştu.

TİŞÖRTÜM ÇÖPTEN

“Bak bu benim giydiğim tişört var ya, çöpten” diye söze giren Elif, “Bu masalar sandalyeler var ya, hiçbirine para vermedim. Hepsini çöpün kenarından taşıdım koydum. Aksesuar gibi duran her şey yine çöpten. Bazıları da bilen müşterilerimizin getirdiği eşyalar. Ayağımdaki ayakkabılar bile çift değil. Yan tarafta ayakkabıcı vardı. Taşındı. İki tane Nike ayakkabı buldum. İkisi de ayrı renkler. Aylardır takılıyorum onlarla. Bu kafe müşterisiyle, sahibiyle ve dokusuyla tamamen mucize. Müşterimiz bile farklı. Ben buna inanıyorum. Buraya öyle saçma sapan insanlar gelmiyor. Sanatçı ruhlu, becerileri olan, hayvan sevgisiyle yanıp tutuşan insanlar geliyor. Müşteri gibi de değiller. Hepsiyle birebir iletişim kurduğum için çok güzel samimi bir ortam oluştu. İşim olduğu zamanlar kalkıp yiyecek, içeceklerini kendileri alıyor. Anormal olanları almıyorum zaten ya da ters bir harekette bulunanları kovuyorum direk. Birde çok başarılı müşterilerim var. Onların sonuna kadar etinden, sütünden yararlanıyorum. Mesela genç bir arkadaş var. Gitar çalıyor. Gitar öğrenmek isteyen diğer arkadaşlara eğitim veriyor. Hem o kazanıyor uygun bir bütçeyle hem de diğeri gitar öğreniyor. Dışarı da yüksek meblağlara öğreneceklerine” dedi.

VAHŞİLİĞİMİZE TANIKLIK ETTİM

İzmir’deki kafelerin sorunsallarından biri de vegan ürün olmaması. Genelde zeytinyağlılarıyla anılan İzmir’de müşteriler meze dışında yemek yemek isteyince zorlanıyor. Elif, vegan olduğu için menüye de vegan ürünleri koyma sürecini anlatıyor: “Burayı açmak elde para olmasına rağmen çok zor oldu. İşletmesi de bir o kadar tabi. İlk başta vegan bir kafe açmayı çok isterdim. Yalnız başladığım için imkanlar dahilinde olmadı. Şimdi 6 ayda bir menüyü değiştiriyorum. Her değiştirişimde hayvansal ürün içeren yemekleri çıkartıyorum. Yaptığım vegan yemekleri de insanlara ikram ederek yavaş yavaş gelen kitleyi de alıştırmaya çalışıyorum. Biraz yavaş ilerleyen ama benim içimin rahat olduğu bir süreç. Bir sonraki yılsonunda kafeyi tamamen vegan yemekli hale getirmek gibi bir hedefim var.”

Elif, vegan oluşunun sadece yemekle alakalı olmamasıyla ilgili şunları söylemeden de edemiyor: “Hayvan deneyleri hayvan özgürlükçü olmayanları da rahatsız etmeli. Bak bu en dandik sigara, bunu kullanıyorum. Kullandığım krem de dandik benim. Varsın bir ürün de bir canlı üzerinde denenmeden önce ben kullanayım. Ben ormanları yıkmışım, yaşam alanlarını talan etmişim, bir kere de benim yanağım zarar görsün. Ne var yani. Bölümüm gereği hayvanlar üzerinden deneyler yapardık. Kaplumbağaların canlı canlı öldürülüşünü gördükçe vahşiliğimize tanıklık ettim.”

BİR DE AŞIK KEDİLER

“Peki bu kafede insanlar yemek yemek dışında neler yapabilir?” diye sorduk. Kamanlıoğlu, “Üretimin her türlüsüne açık bir yer burası. Film izlemek isteyenler için bir odamız var, ders çalışmak isteyenler de kullanıyor. Atölyelere açık. Seramik atölyesi mi yapmak istiyor? Gelip burada iç rahatlığıyla yapabilir. Masal gecesi mi düzenlemek istiyor? Aynı şekilde. Samimi olduğu sürece her etkinliğe açık burası. Ayrıca ‘Genciz’ adıyla yan tarafta derneğimiz var. Zamanla geliştiriyoruz. STK’lara bağlıyız. En son ‘Kıyafetime Karışma’ etkinliğinde çalıştık. Daha da büyüyeceğiz. Kullanılmayan ürünleri bu dernekte kullanılabilir hale getiriyoruz. Örneğin çöpe atılan ağaç kavukları ve gömlekler gibi” dedi.

“İnsanların dikkatini daha çok ne çekiyor” dediğimizde aldığımız cevap hayli ilginçti. Elif, “Cafe Eli’de, Küçükpark kafelerinin etekli cin Ayşe ve şapkalı Cin Ali desenli tuvaletlerinin aksine cinsiyetsiz bir tuvalet olması dikkati çekiyor. Bir de aşık kediler tabi. Sayısız kedilerimiz var. Ve tabi ki köpekler. Hayvan fobisi olanlar burada korkularını yendi. Her masada ya da ayağınızın altında belki de omuzunuzda kedilere rastlayabilirsiniz. Bir koltukta kedi uyuyorsa müşterimiz ona asla dokunmaz. Bir tabure alır o da yanında oturur. Ben evli değilim. Düşünmüyorum da. Kendim gibi birini bulmam çok zor. Ben aşığım zaten. Müşterilerime, hayvanlarıma, işime” diyerek hayvanları ve üretmeyi seven herkesi Cafe Eli’ye davet etti.

 
12 Ekim 2017 Perşembe 10:07 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1655 - Satürn'ün en büyük Ay'ı Titan, Christian Huygens tarafından keşfedildi.
1752 - İngiltere'de yılın ilk günü. İngilizlerde 1 Ocak ile başlayan ilk yıl 1752'dir.
1807 - İngiltere Parlamentosu köle ticaretini yasakladı.
1811 - Percy Bysshe Shelley "Tanrıtanımazlığın Gerekliliği" adlı makalesinden dolayı Oxford Üniversitesi'nden atıldı.
1821 - Yunanistan Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etti.
1912 - Ahmet Ferit Tek, Türk Ocağı'nı kurdu.
1918 - Belarus Halk Cumhuriyeti kuruldu.
1929 - İtalya'da faşist yönetim genel seçimlerde oyların yüzde 99'unu kendilerinin aldıklarını açıkladı.
1935 - Prof. Afet İnan, Türk Tarih Kurumu As Başkanlığı'na seçildi.
1936 - Saatlerin doğru olarak ayarlanabilmesi için İstanbul Rasathanesi'nce hazırlanan iki bildiriyi Bakanlar Kurulu onayladı.
1941 - Yugoslavya, Mihver Devletleri'ne katılma kararı aldı.
1944 - Heykeltraş Zühtü Müritoğlu ve Hadi Bara'nın yaptıkları Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı törenle açıldı.
1947 - Illinois'deki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 111 kişi öldü.
1949 - Sovyet hükümetinin kararıyla Litvanya, Estonya ve Letonya'dan 92.000 kişi sürgün edildi.
1950 - Türk Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Ankara'da düştü, 15 kişi öldü.
1951 - Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, solcu öğretmenlerin tasfiyesinin sürdüğünü açıkladı.
1951 - İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu açıldı.
1957 - Roma'da bir araya gelen Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Komisyonu'nun kurulmasına ilişkin Roma Antlaşması'nı imzaladı.
1959 - Necip Fazıl Kısakürek, Büyük Doğu dergisinde yayımlanan "Menderes'in Kalesi" başlıklı yazısında Fuad Köprülü'ye yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada bir yıl hapse mahkum oldu. Büyük Doğu dergisi de bir ay süreyle kapatıldı.
1960 - Güney Afrika Johannesburg'da tüm siyah politik örgütler feshedildi.
1960 - İtalya'da Fernando Tambroni başbakan oldu.
1961 - Adalet Bakanlığı idam cezalarının cezaevi bahçelerinde infaz olunması hakkında karar aldı.
1962 - EOKA'cılar Kıbrıs'ta iki camiye bomba attı.
1968 - Şair Metin Demirtaş Türk Solu dergisinde yayımlanan "Guevara" adlı şiirinde komünizm propagandası yaptğı gerekçesiyle tutuklandı.
1975 - Suudi Arabistan Kralı Faysal, akli dengesi bozuk yeğeni prens Faysal bin Musad tarafından Riyad'da öldürüldü.
1982 - Ankara Sıkıyönetim Savcılığı halkevleri hakkında kapatılma istemiyle dava açtı.
1982 - Tutuklu İsmail Beşikçi, cezaevinden yazdığı bir mektup nedeniyle 10 yıl ceza aldı.
1986 - İşkence yaptığını itiraf eden polis memuru Sedat Caner ile bu itirafları yayımlayan 'Nokta' dergisine dava açıldı.
1986 - 14. Strasbourg Film Festivali'nde Muammer Özer'in "Bir Avuç Cennet" ve Ali Özgentürk'ün "Bekçi" isimli filmleri ikinciliği paylaştı.
1988 - İstanbul'daki Metris Askeri Cezaevi'nden 29 tutuklu ve hükümlü kaçtı.
1990 - New York'un Bronx semtindeki bir kulüpte çıkan yangında 87 kişi öldü.
1992 - Kozmonot Sergei Krikalev, Mir Uzay İstasyonu'nda 10 ay kaldıktan sonra dünyaya döndü.
1994 - Aydın Ortaklar Öğretmen Lisesi'nde evci çıkan dört kız öğrenciden birinin, emniyet yetkilileri tarafından yakalanarak bekaret kontrolüne gönderilmesi kadınlar tarafından protesto edildi.
1996 - Türkiye'de Emek Partisi kuruldu.
1998 - Manisalı Gençler Davasında, Yargıtay'ın bozma kararından sonra beş tutuklu genç tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmadı.
1999 - Sırbistan, NATO'ya savaş ilan edip BM'ye bildirince, NATO üyesi Türkiye de bu ülkeyle resmen savaşa girmiş oldu.
2009 - Büyük Birlik Partisi'ne ait parti lideri Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş'ta düştü. 3 gün sonra ulaşılan helikopterde, helikopterde bulunan 6 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:27
  • Güneş07:05
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:57
  • Akşam19:34
  • Yatsı20:59
 
Anket
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Sayısal Loto
24.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040636373943
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık